Potkáte ho v podobě keře či stromu, nejčastěji podél cest, na okrajích lesů a křovin nebo ve smíšených či listnatých lesích. Daří se mu zkrátka všude tam, kam může slunce. Ačkoli u nás roste kromě hlohu obecného (má dvě semínka v malvičce) i hloh jednosemenný, jejich účinky i chuť je stejná. Sbírat tak můžete oba druhy.

  • Hložinky obsahují kromě tříslovin, glykosidů, flavonoidů také karoteny, vitaminy B a C a také pektiny.

Pomáhají srdci i zatočit se stresem a nespavostí

Ačkoli jsou plody hlohu o něco méně účinné než květy, s úspěchem se používají hlavně při problémech se srdcem a krevním oběhem. Posilují jejich činnost, mírní srdeční arytmii, zlepšují prokrvení věnčitých cév a snižují krevní tlak, jsou prevencí proti infarktu nebo angíně pectoris. Rozhodně ale nenahrazují léky, jejichž působení mohou v některých případech i ovlivnit. Proto, léčíte-li se se srdcem, raději se před jejich konzumací coby doplňkové léčby poraďte s lékařem!
Hloh pomáhá také posilovat organizmus, mírnit stres a velké nervové vypětí, takže prospívá i při nespavosti. Pomoci může také během menopauzy. Kromě toho se osvědčil také jako prostředek proti průjmu.

Jen myslete na to, že hlohovou kúru je třeba užívat pravidelně a dlouhodobě, třeba i v řádu měsíců, aby se její účinky na zdraví projevily. Výhodou je, že se při správném dávkování nemusíte dlouhodobého užívání obávat.

Jak hložinky zužitkovat?

Na hložinkách si můžete pochutnat už zasyrova, jen nečekejte kdovíjaký příval nadpozemsky lahodné chuti. Dužnaté, moučnaté plody se semínky uprostřed jsou nasládlé a jemně trpké. Lepší bývají poté, co mírně přemrznou. Ale jejich barva musí zůstat sytě červená, maximálně hnědočervená a dužina pak nažloutlá, případně mírně nahnědlá. Pozor také na to, aby plody nebyly červivé. Nejlepší dobou pro sběr je podle počasí září až začátek listopadu.

  • Z hložinek se tradičně dělají léčivé nálevy, tinktury, případně se suší na čaj, ale využití mají také v kuchyni. Vaří se z nich džemy, povidla, rosoly, sirupy, vína či likéry.


Hložinková marmeláda

Jeden kilogram hložinek rozmačkáme, zalijeme půl litrem vody a vaříme do změknutí. Poté pasírujeme přes síto a do čisté šťávy přisypeme půl kilogramu cukru. S tím opět vaříme do té doby, než se cukr rozpustí a marmeláda začne rosolovatět. Pak už jen stačí nalít do skleniček a zavařit jako kteroukoli jinou marmeládu.

Hložinková tinktura
Do půl litru alkoholu (vodka, slivovice…) nasypeme alespoň 10 dkg (raději víc) nakrájených hložinek a necháme přibližně měsíc macerovat na tmavém místě. Denně obsah nádoby protřepeme. Pak tekutinu přecedíme přes plátýnko a uložíme do chladničky. Tinkturu můžete užívat třikrát denně po 20 kapkách.

Čtěte také:

Reklama