S virovou hepatitidou typu C si lidský imunitní systém sám neporadí. Je zapotřebí léčby, která snižuje virovou nálož a zabraňuje trvalému poškození jater. Tato terapie má ale své nežádoucí účinky. Ty nejčastější vám nyní představíme.
Mezi léky, které se k léčbě hepatitidy C využívají nejvíce, patří interferony, ribavirin, boceprevir a telaprevir. Interferony stimulují imunitní systém k aktivní odpovědi na virovou nákazu. Ribavirin, boceprevir a telaprevir s virem bojují přímo. Výsledky léčby jsou velmi dobré, souvisí s ní ale i některé nežádoucí účinky.
Co se může objevit
Nejčastějším nepříjemným projevem terapie bývá reakce podobná chřipkovému onemocnění. Může být provázena:
- zvýšenou teplotou,
- bolestmi hlavy a svalů,
- únavou,
- nevolností, zvracením či průjmy,
- suchostí v ústech a sníženou produkcí slin,
- zvýšenou tvorbou vředů a erozí v ústech,
- nechutenstvím.
Většina z těchto nežádoucích účinků není ohrožující na životě. Přesto pokud jsou dlouhodobé, dokážou být velmi nepříjemné. Proto je nutné během léčby dbát na zdravý životní styl a celkový zdravotní stav. Vyvážená strava a dostatečný přísun tekutin je základ. Nezatěžujte své tělo zbytečně dalšími toxickými látkami obsaženými v alkoholu či cigaretách.
Zloděj spánku
Vedlejší dopady léčby mohou být patrné i na psychice. Jak se to projeví?
Za tyto účinky může nejčastěji léčba interferonem. Stimuluje některé části mozku, které pak mají za následek nespavost. A nedostatek dobrého odpočinku vede ke všem výše zmíněným problémům. Naučte se proto zásadám „spánkové hygieny“, relaxujte a nastavte si čas braní svých léků na časnější hodiny.
Trpět může i kůže
Častým průvodcem léčby virové hepatitidy C bývají také kožní problémy. Objevit se může nežádoucí reakce v oblasti vpichu, padání vlasů a vyrážky. Ubývání vlasů potká třetinu pacientů užívajících interferony, vyrážky jsou zase způsobené spíše ribavirinem. Obě reakce odezní, jakmile je léčba těmito přípravky ukončena.
Kdy volat lékaře
Ačkoli to je spíše výjimečné, některé nepříjemné projevy mohou být i životu nebezpečné. V jaké situaci je nutné obrátit se na lékaře?
- Při bolestech na hrudi.
- Objeví-li se dušnost.
- Pokud nastanou poruchy zraku.
- Při problémech se štítnou žlázou.
Všechny tyto stavy mohou být potencionálně rizikové. Svému lékaři se o nich určitě zmiňte a v případě nutnosti neváhejte zavolat rychlou zdravotnickou pomoc.
Zdroj: www.virova-hepatitida.cz
Nový komentář
Komentáře
žloutenku měl syn když se narodil, ale v těch tipech se moc nevyznám
Žloutenky se moc bojím, kdykoli jedu v MDH, vždy používám desinfekci na ruce.
Neměla jsem žloutenku,
Žloutenky se bojím. Nikdy jsem ji neměla, ale s nákazou jsem se setkala.
neměla jsem, nemám a doufám, že ani nikdy mít nebudu :)
nebezpečná nemoc
memoci jsou vždy ve střehu a číhají na nás