cancer

Česká onkologická společnost vydala zhodnocení léčby onkologicky nemocných v uplynulém roce a výhled pro rok 2010, podle něhož onkologové mohli léčit své pacienty na stejné úrovni jako lékaři v zakládajících zemích EU. Zároveň ale přiznávají, že léčba rakoviny není levná věc a i zde se odrazila hospodářská krize.

Předpověď příznivá není

Situace je ale každý rok složitější, protože počet onkologicky nemocných pacientů se každoročně zvyšuje o 5 %.  V roce 2010 bude v České republice žít přibližně 450 000 pacientů, kteří mají nebo v minulosti měli onkologické onemocnění. Podle kvalifikovaných odhadů bude letos nově diagnostikováno přibližně 76 000 onkologických onemocnění a přibližně 27 000 pacientů v naší zemi na zhoubný nádor zemře.

„Všichni v ČOS si uvědomujeme složitou ekonomickou situaci. Pro pacienty však chceme zajistit minimálně stejnou kvalitu léčby jako doposud. Pozitivní je přístup farmaceutických firem, které snížily ceny svých léků,“ říká Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti.

Jak to vidí pacient?

„Ta základní léčba, jako jsou chemoterapie, případně ozářky, je nejnákladnější. Nás pacientů se to naštěstí netýká. Problém nastává, když si chcete svou léčbu doplnit různými přípravky a preparáty. A věřte, že to budete chtít. Za prvé: jak se dozvíte tuhle diagnózu, jdou peníze stranou a na první místo logicky postavíte svou touhu po uzdravení. Za druhé: budete shánět něco, čím podpoříte svou po léčbě oslabenou imunitu, a něco, čím zmírníte svoje utrpení po chemoterapiích,“ vysvětluje dnes již zdravá pacientka Bára.

 A nebývají to přípravky levné. „Měsíčně jsem za podpůrnou léčbu, která mi skutečně poskytla úlevu aspoň při nevolnostech po chemoterapiích, utratila kolem tří tisíc. Na první pohled se to nezdá moc, ale pro někoho, kdo najednou zůstane na nemocenské, která je mnohem nižší než plat, na který byl zvyklý, je to víc než dost. I z toho důvodu jsem nechtěla utrácet za kvalitní paruku a radši chodila v šátku. Dozvěděla jsem se, že na doplňkovou léčbu přispívají pojišťovny. V heslu každá koruna dobrá a s vidinou nějakého přilepšení jsem vyrazila s potvrzenými účtenkami na pobočku své pojišťovny. Tam mi oznámili, že přispívají 200 korun ročně. To je spíš výsměch než výpomoc,“ povzdechla si Bára.

Podpůrná léčba je i vhodná strava

Jedním z témat, na které se letos ČOS zaměří, je výživa onkologicky nemocných.  I velmi účinná protinádorová léčba totiž musí být provázena péčí o zajištění dobré výživy s maximálním úsilím o udržení tělesné hmotnosti. Vyčerpaný a zhublý pacient totiž nemusí správně dodržet léčebný plán, nezvládne potřebnou léčebnou rehabilitaci a celkové výsledky léčby tak mohou být diskreditovány.

„Bylo by skvělé, aby lékaři a třeba výživoví poradci v tomto ohledu byli jednotní. Já jsem zažila, že každý mi tvrdil něco jiného. Člověk je pak natolik zmatený, že přestane jíst téměř všechno. A naopak při svých tradičních nevolnostech jsem snědla cokoliv, co se mi do sebe podařilo dopravit a udržet. Takže pokud se tohle letos zlepší, určitě to hodně lidem pomůže,“ doufá Bára.

Máte s léčbou svoje zkušenosti? Kolik vás stála? Jste za tu investici vděčná?

Reklama