Bez léků bychom se dnes už asi neobešli, ale ne všechny svědčí i těhotným ženám, respektive jejich potomkům v děloze. Některé mohou mít negativní vliv na vývoj plodu nebo mohou dokonce způsobit jeho zánik. A to i obyčejné preparáty na nachlazení. Nebudeme se teď bavit o lécích na předpis. Jejich užívání by nastávající maminky měly vždy konzultovat se svým lékařem, a to i v případě, pokud se otěhotnět teprve chystají. Řeč bude jen o lécích na bolest, teplotu, kašel či rýmu, které jsou volně prodejné v lékárnách.
5b9baadab1622obrazek.jpg

Kdy si dát největší pozor?

Negativní účinky se proměňují nejen s konkrétním preparátem, ale také s fází těhotenství. Největší riziko hrozí plodu v období vývoje orgánů zárodku, tedy od 5. do 12. týdne těhotenství. V té době se u plodu mohou vyvinout vrozené vývojové vady.

Dalším rizikovým obdobím je třetí trimestr, konkrétně období kolem termínu porodu. V té chvíli mohou léky negativně ovlivnit samotný porod nebo poporodní adaptaci miminka. „Neplatí ovšem, že během 2. a 3. trimestru se nemůže nic stát. Některé léky jsou nebezpečné na začátku, jiné na konci a některé v průběhu téměř celého těhotenství. Ale těch posledně jmenovaných je minimum,“ uvádí MUDr. Eva Maňáková z Teratologické informační služby (CZTIS), kde poskytují poradenství v jednotlivých případech expozice lékům nebo jiným exogenním faktorům během těhotenství s ohledem na reprodukční toxicitu.

Doktorka Maňáková ale zároveň varuje, že na vývoj plodu může mít negativní vliv i samo onemocnění. „Při akutním infekčním onemocnění  v těhotenství je třeba dát pozor na teplotu. Vysoká horečka může vašemu dítěti ublížit. Je tedy nezbytné udržet ji pod 38 °C. Vhodné jsou zábaly jako u malých dětí a paracetamol. Ten je bezpečný během celého těhotenství v dávkách do 1 500 mg/den,“ doporučuje. Potrápit a vyčerpat dokáže ale také neustávající kašel nebo rýma. Jak proti nim bojovat?

Bez konzultace s lékařem či lékárníkem v těhotenství neužívejte léky s účinnou látkou ibuprofen, ve třetím trimestru pak ani léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové.

Léčba chřipky a nachlazení v těhotenství

Nemocní, a těhotné ženy tím spíš, by chřipku ani nachlazení neměli takzvaně přechodit. Důležité je dopřát tělu klid, aby byla obranyschopnost organismu co nejvýkonnější. Nezapomínejte ani na dostatečný přísun vitaminů, ideálně z ovoce a zeleniny. Na doplňky stravy ale pozor, vždy se o nich poraďte s lékárníkem! Ačkoli je vitamin C považován za bezpečnou látku, neměla by jeho denní dávka v těhotenství překročit 500 mg. A ještě opatrnější by měly být nastávající maminky u preparátů s vitaminem A, který je pro vývoj plodu, hlavně na začátku těhotenství, velmi nebezpečný. Jeho přemíra může vyvolat vznik vrozených vývojových vad.

Důležitý je při chřipce a nachlazení také dostatek tekutin. Třeba čaj s medem. Dejte ale pozor, o jaký čaj jde! „Názory, že vše rostlinné a přírodní je bezpečné, jsou již dávno překonány. Hodně dostupných léčivých rostlin totiž více či méně ovlivňuje dělohu a podávané ve vyšších dávkách mohou vyvolat i potrat. Proto by se těhotná pacientka měla poradit s lékárníkem i při výběru čajové směsi, například průduškové nebo proti kašli,“ radí PharmDr. Karel Vašut, Ph.D. z lékárny Slunce v Lékařském domě ve Zlíně. Zvláště pozor si v jiném stavu dejte například na brčál barvínek, komonici, medvědici lékařskou, kýchavici, mařinku vonnou, rozmarýn nebo routu. Pro těhotně je naopak doporučována například echinacea, ne však k užívání delšímu než 8 týdnů.
5b9bab160cf39obrazek.jpg

Tablety, spreje, kapky…

Pokud jste zvyklá užívat léky tlumící naráz vysokou teplotu, bolest hlavy, kašel i rýmu, v těhotenství se jim vyhněte. „Používání kombinací více látek se v těhotenství nepovažuje za ideální a obecně se tyto léky nedoporučují ani k jednorázovému podání. Příkladem jsou přípravky Modafen, Nurofen stopgrip, Paralen plus, Coldrex a podobně,“ radí doktor farmacie Karel Vašut.

Pří léčbě rýmy v těhotenství jsou ideální nosní spreje obsahující mořskou vodu. Pokud zvolíte jiný přípravek, pak raději nosní spreje než kapky. „U účinných látek oxymetazolinu a xylometazolinu používaných v nosních sprejích jen velmi malé množství takto aplikovaného léčiva dosáhne krevního oběhu matky, proto je pravděpodobnost poškození plodu malá,“ říká doktor farmacie s tím, že pokud jsou nosní spreje používány v menším množství, je nebezpečí vzniku nežádoucích problémů minimální.

V kapkách a sirupech proti kašli byste měli vždy sledovat obsah farmaceutické pomocné látky propylenglykolu, který je sám o sobě škodlivý pro plod, a dále pak obsah alkoholu, jenž může být v některých přípravcích obsažen ve vysokém množství. „Při závažnějších projevech kašle a silném zahlenění představuje poměrně bezpečnou variantu léčby podávání acetylcysteinu (ACC), nebo na doporučení lékaře lze po omezenou dobu užívat také přípravky obsahující ambroxol,“ radí doktor farmacie.

Trpíte-li bolestmi v krku, raději se vyhněte přípravkům obsahujícím lokální anestetikum, což jsou látky znecitlivující, používané k tlumení silnějších bolestí v krku. V těhotenství se nesmí používat ani přípravky s jodovaným povidonem, ten může ovlivnit štítnou žlázu u matky i u plodu. Vhodné není v těhotenství ani „Kutvirtovo kloktadlo", které se připravuje v lékárnách, nebo přípravky s obsahem šalvěje, která může způsobit vývojové vady plodu. „Naproti tomu lze v těhotenství doporučit tridekanamin adipát (Septilen pastilky) a chlorhexidin (Septofort pastilky), z kloktadel pak heřmánkový čaj nebo tinkturu, práškové salinické kloktadlo, které je nutné individuálně připravit v lékárně, a minerální vodu Vincentka, dostupnou v současné době i ve formě tablet,“ doporučuje farmaceut Karel Vašut.

Vždy ale při samoléčbě myslete na to, že při vysoké teplotě (nad 38° C), neutišitelném kašli, bolesti v oblasti průdušek nebo bolesti v oblasti ledvin je nezbytná konzultace s lékařem.

Čtěte také: