skin

Léčbu musí vést dermatolog. Při příznivém průběhu mírnějších forem lze po úvodní konzultaci u kožního lékaře přesunout péči o ekzematika do ordinace praktického/dětského lékaře.

Účinná léčba AD vyžaduje komplexní přístup řešící všechny klíčové faktory, které se spolupodílejí na tomto onemocnění.

  • V maximální možné míře je třeba vyloučit spouštěcí faktory, tedy je třeba vyhýbat se určitým potravinám, udržovat čisté a bezprašné prostředí - to však často není proveditelné, protože přesný spouštěcí faktor může být neznámý.
  • Je nutno použít behaviorální metody (nebo použití praktických bariér, jako jsou rukavice nebo oděv) k eliminaci začarovaného kruhu svědění - škrábání.
  • Zmírnění suchosti kůže použitím emoliencií.
  • Během exacerbace lze použít příslušnou léčbu k redukci svědění a zánětu.
  • Osvěta a vzdělávání pacientů/rodičů a demonstrace léčebných metod.

Emoliencia (promašťovadla)

Emoliencia jsou terapií první linie. Trvalé používání se doporučuje dokonce i při absenci příznaků, protože emoliencia mohou:

  • zlepšit obtíže a vzhled suché pokožky,
  • zklidnit svědění a bolestivost,
  • chránit před zánětlivou reakcí,
  • snížit výskyt druhotných infekcí.

Tyto účinky emoliencií jsou dány jejich schopností opravovat a obnovovat bariérovou funkci kůže ovlivněním obsahu lipidů.

Emoliencia jsou ve formě mléka (lotia), krému nebo masti. Ve všech uvedených formách se nanášejí přímo na kůži. Doporučuje se používat emoliencia bezprostředně po koupeli, protože tento postup pomáhá zadržet vodu v kůži. Pro další usnadnění jsou k dispozici také emoliencia ve formě koupelových přísad. Emoliencia ve formě mléka se také používají jako náhrada mýdla. Emoliencia je třeba používat často a po mnoho let. Proto je důležité, aby byla kosmeticky přijatelná a umožnila tak spolupráci pacienta.

U mokvajících forem používáme obklady podle doporučení dermatologa.
V akutních fázích se používají kortikosteroidy (mléko, krém) - a to po dobu nezbytně nutnou. Při jejich dlouhodobém podávání (několik týdnů) je možné ztenčení (atrofie) kůže, vznik akné v místě aplikace a výskyt kožní infekce.
lipobaseV rukou zkušeného dermatologa jsou kortikosteroidy velmi účinnou a bezpečnou léčbou AD, díky níž lze rychle zmírnit projevy AD a zabránit rozvoji chronických změn - spolu s promazáváním (zdrsnění, vysušení a „zkřehnutí“ kůže). Kortikosteroidy mají v současnosti již nezastupitelné místo v terapii AD.

U pacientů, kteří nereagují na běžnou léčbu, lze použít celkově i imunosupresivní léky (cyklosporin), které však mohou mít i výraznější nežádoucí účinky (nevolnost, hypertenze, poškození jater a ledvin).
Antihistaminika (například Fenistil, Zyrtec, Claritin, Aerius apod.) mírní svědění, avšak rozvoji AD nebrání.
Antibiotika jsou vhodná při sekundární infekci kůže (stafylokokové), na AD nemají léčebný účinek.
Fototerapie je vhodná pro úpornou AD, při fototerapii se nepodávají ani kortikosteroidy, ani TIM.
Dehty jsou účinné, ale pro barvu a zápach jsou pro většinu pacientů nepřijatelnou terapií. Při dlouhodobém užívání jsou kancerogenní.

Úprava životosprávy, jídelníčku, domácího prostředí

Cílem je odstranit všechny provokační a zhoršující faktory.
Potravinové alergeny jsou často prvními alergeny, s nimiž se kojenec setká; proto je kladen velký důraz na hypoalergenní dietu v průběhu prvního roku života. Optimální je kojení.
Po druhém roce již nemá dietní opatření zásadní význam. Hlavní roli v tomto období hrají alergeny ze zevního prostředí a infekce. Ve školním věku se negativně projevuje fyzická i psychická zátěž, stres. V pubertě mívají na průběh AD vliv hormonální změny.
Ne všechny provokující momenty lze odstranit, proto je nutné se soustředit na ty ovlivnitelné. Důraz klademe na úpravu domácího prostředí: úklid „na mokro“, odstranění nadbytečných textilií - závěsů, záclon a koberců, praní lůžkovin alespoň v 60 stupňů horké vodě jako opatření proti roztočům, vhodná vlhkost vzduchu, nepřetápěné místnosti...
Není doporučováno chovat domácí zvířectvo a je vhodné zamezit i kontaktu se zvířecí srstí i mimo domov (nevhodný je například sport - jezdectví).

Péče o kůži, kosmetika a oblečení

Dlouhý kontakt s chlorovanou vodou kůži vysušuje, a tak se doporučují krátké sprchy s omezeným použitím mýdla. Vhodné jsou naopak olejové koupele, po nichž se kůže neotírá, ale jen „oťupe“ a ihned (do 3 minut) ošetří doporučeným přípravkem (optimálně emolienciem, které pomáhá udržet kožní bariéru).
Čím méně kosmetiky, tím lépe. Volíme zásadně hypoalergenní, neparfémované přípravky. Nový přípravek je nutné vyzkoušet na malém okrsku kůže.
Oblečení by mělo být zásadně bez vlasu, volné, vzdušné, bavlněné. Nevhodné jsou umělá vlákna, vlna a kožešiny. Prádlo by mělo být dokonale vymáchané, vadí i aviváž.

Více najdete na www.atopickyekzem.cz

Reklama