Na téma alergické rýmy vám přinášíme rozhovor s MUDr. Luděkem Pelikánem, který působí v Premium Medical - jako pediatr a dětský pneumolog v Praze. Děkujeme za jeho odpovědi.

Co je alergická rýma a jak se projevuje?

obrazek.jpgAlergická, neboli senná rýma, patří k nejčastějším onemocněním horních cest dýchacích. Jedná se o alergický zánět nosní sliznice - naše tělo je na určitý alergen tzv. přecitlivělé a v kontaktu s ním se proto spouští alergická reakce.

Jaké příznaky pociťují lidé s alergickou rýmou?

Mezi základní příznaky alergické rýmy patří kýchání, svědění nosu, slzení a pálení očí, pocit ucpaného nosu, sekrece z nosu. Kromě toho je to také bolest hlavy a únava.  Komplikacemi jsou potom dokonce zánět dutin, spánková apnoe, ušní infekce a další.

Jak alergická rýma omezuje lidi během jejich běžné denní činnosti?

Omezení běžných denních činností je samozřejmě individuální. Alergie obecně však může mít nepříznivý vliv na kvalitu spánku, pozornost, vykonávání běžných denních aktivit, výkonnost v práci a celkovou pohodu. U dětí a dospívajících pak může sezónní alergie významně ovlivnit schopnost učení.

Jaké jsou způsoby léčby alergické rýmy?

Jako první je vhodné vyloučení alergenu z prostředí, což bohužel není vždy možné. Zvýšená péče o ložní prádlo, odstranění koberců a předmětů se zvýšenou koncentrací roztočů přichází hned vzápětí. Z medikamentozní léčby jsou pak využívána antihistaminika, dekongestiva či kortikoidy, alergologové mohou indikovat také specifickou alergenovou imunoterapii (SAIT). A v neposlední řadě musíme zmínit i revoluční novinku na poli léčby alergické rýmy a tou je světelná terapie pomocí přístroje BioNette.

Jaké jsou vedlejší účinky nebo rizika jednotlivých způsobů léčby?

V podstatě každá medikamentózní léčba je zatížená celou řadou nežádoucích účinků. Proto je v dnešní době trendem hledat jiná řešení léčby svých obtíží, taková, která organismus tolik nezatíží.

Jak funguje léčba rýmy světlem Bionette?

Přístroj BioNette je založen na principu fototerapie červeným světlem, nemá žádné vedlejší účinky, jeho použití je velmi jednoduché a v případě potřeby se dá kombinovat s dalšími léčebnými možnostmi. Principem světelné terapie je využití nízkoúrovňového monochromatického světla, které umí potlačit reaktivní formy kyslíku. Výsledkem je zhojení zánětlivě změněné sliznice, potlačení uvolňování histaminu a tím zmírnění až vymizení alergické reakce.
5b39f870e25e2obrazek.jpg

Jak dlouho léčba trvá a jak dlouho ji mohu používat?

Světelná terapie BioNette je bezpečná dlouhodobě, pro optimální účinek je vhodné ji aplikovat 2-3x denně po dobu cca 4 minut.

Je způsob léčby světlem BioNette vyzkoušený a potvrzený?

Ano, pozitivní účinek léčby nízkoenergetickým červeným světlem byl popsán u řady studií, publikovaných v renomovaných lékařských časopisech.

5b39f890c10a2obrazek.jpgCo když potřebuji léčit rýmu u dětí?

Světelná terapie BioNette je bezpečná v léčbě dětí již od 3 let, je rychlá, bezbolestná a zcela bez nežádoucích účinků. Vhodná je proto také u těhotných či kojících maminek.

Může světlo Bionette fungovat i u jiné než alergické rýmy?

Ze zkušeností s používáním BioNette víme, že jej lze využít i při rýmě infekční a výsledky se dostaví téměř okamžitě. BioNette tak může využívat celá rodina po celý rok.

Máte Vy osobně zkušenost s využitím Bionette?

Ano. Já sám trpím alergickou rýmou, stejně tak můj nejstarší syn. S BioNette mám tedy nyní zkušenost nejen jako lékař, ale také jako pacient. A to, co oceňuji nejvíce, jsou nejen nulové nežádoucí účinky, ale především rychlý nástup účinku a jednoduchý způsob aplikace.

Děkujeme za příjemný a poučný rozhovor

Více informací najdete na stránkách www.bionettecz.cz