„Lázeňská města mají své kouzlo. Pamatuji si na své první lázně, když jsem byla ještě mladá holka a s rodiči jsme často jezdili na různé zájezdy od ROH. Protože jsem v tu dobu bydlela v Liberci, cílem našich cest kromě Československa bylo i tehdejší NDR a Polsko. A tak si pamatuji, že mě kdysi dávno nejprve oslovilo jedno menší lázeňské městečko někde v Německu. Ihned na vás dýchne jiné prostředí, vidíte změnu v architektuře, pocítíte klídek na duši. Města jsou čistá a upravená, kouzelné vily, označené BAD nebo baden zvaly k návštěvě. Vždy se mi to moc líbilo. Lidé tam líně chodili na procházky...prostě citelná změna proti velkým městům, kam jsme jezdili za nákupy. Nebo městu, kde jsem bydlela.“

Důkazem, že lázně nemusí být utrpení a nutné zlo, které jsme zažily jednou a už nikdy více, je lázeňské toulání naší čtenářky Lenig, kterou lázně baví.

S Lenig se podíváme do lázní Libverda a okouzlit se necháme zpívající fontánou v krásných Mariánských lázních.

Jako pacient jsem se poprvé dostala v roce 2006 do lázní Libverda, což je městečko v Jizerských horách nedaleko od Liberce a opět mně toto místo okamžitě učarovalo. Krásné domy, penziony, kolonáda, altánky, parky....vedle toho výrobna a prodejna oplatek a několik cukráren, které zvaly k odpočinku po prodělaných procedurách. Každou léčbu jsem měla v jiné budově, a tak jsem si je mohla prohlížet i zevnitř. Okolo lázní jsou lesy, nedaleko vede asi 300 schodů na známý Obří sud.

lib

Byla jsem zde 3 týdny a moc jsem si pobyt užila. Mimo jiné jsem poznala pár prima lidiček, se kterými jsem ještě dnes, téměř po 8. letech, stále ve spojení, ale také klasické lázeňské šviháky, kteří mě opravdu nebavili. Do Libverdy jsem pak ještě několikrát jela na pár dní nebo na týden, pokud

nabízeli pobyt v akci. Vždy se tam ráda vracím, pokud se vyskytujeme někde v okolí.

Když si mě v roce 2010 můj novomanžel stěhoval do Karlovarského kraje, jedním z lákadel, která pro mě měl připravená bylo, že je tu kraj lázní.

Již ne jako pacienti, ale pouze jako hosté, jsme je tady v okolí spolu navštívili všechny. Zcela mě okouzlily Mariánské Lázně, městečko krásné, útulné a s bonusem navíc - Zpívající fontánou.

fontana

Byli jsme tam už mnohokrát a vždy mě to znovu a znovu nadchne. První skladbou, kterou jsme s manželem slyšeli, bylo Dobytí ráje - nádherná a romantická věc. A od té doby jsem do Mariánek i do fontány zamilovaná. Najdete zde také park miniatur Boheminium, kde můžete obdivovat makety např. Karlštejna, Červené Lhoty anebo mně známého Ještědu a mnoho dalších. Nedaleko je daňčí obora, také vyhlídka Hamelika apod. V Mariánských Lázních se prostě nemůžete nudit.

 

Text nebyl redakčně upraven

 

Reklama