Lavinia Fontana pocházela z Bologni, kde se narodila roku 1552 do rodiny uznávaného malíře Prospera Fontany, žáka slavného Giorgia Vasariho. Otec se stal jejím prvním učitelem kreslení. Byla jeho jediným přeživším dítětem, a tak se předpokládalo, že - byť děvče - v budoucnu zdědí rodinný ateliér. V jejich domě se Lavinia setkala díky zakázkám svého otce s mnoha vlivnými boloňskými obyvateli i významnými umělci té doby, architekty i malíři, kteří se zasloužili o rozkvět města.

Brzy začala být Lavinia jako malířka obdivována pro svůj smysl pro detail i používání živých barev. Už ve svých osmnácti letech si vybudovala skvělé renomé jako jedna z nejlepších portrétistek, a tak každá boloňská aristokratka, pokud chtěla být in, prahla po portrétu od Lavinie, která na nich věnovala velkou pozornost detailu oděvů, šperků a ozdob. Malířčina klientela utěšeně rostla. Lavinia ale také portrétovala učitele tamní univerzity, časem získávala zakázky i na rozměrné oltářní obrazy, což nebylo v té době pro ženy-malířky zrovna obvyklé.

Nádherný obraz propracovaný do nejmenších detailů zachycuje manželku šlechtice Maselliho Bianci a jejich šest dětí

Ateliér změnil také její soukromý život. Poznala zde svého budoucího manžela, malíře Gian Paola Zappiho, za nějž se ve svých pětadvaceti letech provdala. Měla štěstí! Zatímco mnohdy i dnes některé ženy odsouvají v manželství kariéru na vedlejší kolej, nebo naopak budují jen kariéru bez manželství, Lavinia zvládla obojí. Bez obětavé pomoci manžela by to ale nešlo! Když Gian Paolo poznal, že je jeho žena lepší malířkou než on, nejen že nežárlil, ale začal ji podporovat. Musela to být od něj velká oběť, když se vzdal svých ambicí, vzal na svá bedra část domácnosti, spravoval rodinné finance, pomáhal v péči o děti. Stal se asistentem své ženy, pomáhal jí s jejími obrazy, většinou maloval jejich pozadí. Muselo to být harmonické manželství, když spolu zplodili jedenáct dětí! Nic na tom nemění fakt, že se dospělosti dožily pouze tři.

Takové fungující pracovní partnerství skloubené s harmonickým rodinným životem by bylo obdivuhodné i dnes. Téměř dvacet let byla Lavinia skoro pořád těhotná nebo děti kojila. Jak vyčerpávající! Musela mít tedy nejen dobré zdraví, ale i pevnou vůli, když si při běžných starostech dokázala vybudovat tak skvělou kariéru.

Když děti odrostly, odstěhovala se Lavinia i s celou rodinou do Říma, kde vstoupila dokonce do služeb papeže. I tady se těšila velké oblibě svých zákazníků, a dokonce se jí dostalo té cti, že byla zvolena za členku prestižní Akademie. Když v roce 1614 umírala, mohla být se svým životem spokojená. Namalovala úctyhodných 135 obrazů, i když se jich do dnešní doby zachovaly pouze tři desítky…
Foto: Wikipedie
 
Na našem webu jste si mohli také přečíst i o dalších zajímavých ženách:

Reklama