Sex bez orgasmů je jako léto bez sluníčka, bez nich to zkrátka nejde. Ovšem ženy mají v tomto směru jisté nedostatky. Podle průzkumu více než dvě třetiny žen neprožijí při každém sexu orgasmus, přesto říkají, že jsou se sexem spokojené. Proč je tedy tak důležitý? Na tyto a další otázky nám odpověděla přední česká expertka na partnerské vztahy a docentka klinické psychologie Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN v Praze Dr. Laura Janáčková.

Ženy svůj orgasmus často předstírají, můžeme si to tedy vyložit tak, že pro nás není důležitý?
Důležitý je! Podle ženského chování se ale může zdát, že tak podstatný v našich životech není. Často si totiž ani neuvědomujeme, jakou roli orgasmus pro nás hraje. Žena, kterou umí partner uspokojit je spokojenější a šťastnější. Navíc, při vyvrcholení se vylučuje celá řada hormonů, mimo jiné Oxytocin, neboli hormon vzájemnosti, lásky a důvěry, takže prospívá i vztahu.

Je nepsané pravidlo, pokud máme problémy v sexu, je otázka času, kdy budeme mít problémy i ve vztahu, a naopak.

Bohužel, stále je v naší populaci maličké procento žen, které orgasmus nikdy neprožily. Asi 70 % žen prožívá klitorální orgasmus, 23 % vaginální či smíšený a 7 % žádný. Milování s člověkem, kterého mají hluboce rády, je pro většinu zdravých žen velmi příjemné nezávisle na tom, zda při něm prožijí orgasmus či ne. Pro mnohé ženy je intimita s partnerem projevem vzájemné lásky a blízkosti, příjemný prožitek z těchto chvil však bezesporu vždy umocní, když oba partneři při milování prožijí orgasmus. Proč by žena vyhledávala sex s partnerem, který nemá zájem na tom, aby i ona byla při vzájemném milování uspokojena?

orgasm

Vy jste zmínila, že orgasmus lze naučit. Řeknete nám, jak?
To nejdůležitější je komunikace. Nebát se svým partnerem otevřeně mluvit. Většina žen má problémy hovořit o citlivých tématech vlastní sexuality. Obecně platí, že se o sexu dokážeme bavit velmi otevřeně, ale v ložnici se stydíme. Také je potřeba, aby žena dobře znala své tělo. To znamená, umět sama sobě přivést orgasmus. Výzkumy prokázaly, že ženy, které v dospívání masturbovaly, mnohem častěji dosahují orgasmů. Není to však o zkušenostech. Každá žena je jiná, má své potřeby, takže, i když je muž sebezkušenější, nezaručuje to život plný orgasmů. Doporučuji tedy komunikovat, sdílet a pátrat. Pokud žena spojí síly s partnerem, jistě časem dosáhne kvalitního uspokojení.   

Nenechte si ujít:

Proč vlastně ženy předstírají orgasmus?
Ženy mají na sebe strašně vysoké nároky. Přejeme si být ve všech směrech dokonalé. Pokud nemáme orgasmus, bereme to tak, že s námi není něco v pořádku. Což je špatně. Je běžné nemít orgasmus. Častým problémem je i rozdílná apetence páru. Ženy nechtějí odmítat mužům, k sexu dojde, ale jelikož to chtějí mít rychle za sebou – předstírají. Párkrát zavzdychají, partner získá pocit, že už se nemusí snažit a může se soustředit pouze na sebe. Takhle to ale není správné. Vztahu prospívá, když z postele odcházejí oba uspokojeni.

Přestože se může zdát, že média nás zásobují množstvím informací o sexu, praxe ukazuje, že těch skutečně vhodných a potřebných informací není nikdy dost. 

LAURA JANAČKOVA

Předstírají i muži?
Ano, dnešní uspěchaná doba vše mění. I na muže se kladou velmi vysoké nároky. Tráví hodně času v práci, jsou neustále ve stresu, myslí si, že musí fungovat na 150 %. Pro muže je dostatečná funkce součástí mužství, a to by nepřežili, kdyby to nešlo. Bojí se tedy selhání, jak budou vypadat v očích partnerky. Následně vyvstává psychická disabilita a vše se začne točit v začarovaném kruhu. Pak je tedy snazší předstírat. Ovšem to neznamená, že když to mužů zahraje, musí tomu tak být vždy. 16 % mužů uvedlo, že jen NĚKDY předstíralo.

Ženy se snaží být při sexu, zvláště při orgasmu nádherné, sexy a smyslné, ale ona tomu tak ve skutečnosti není, že?
Samozřejmě to tak není. Orgasmus je křeč, která se odráží v mimice obličeje, žena tedy u toho nemůže být hezká. To ale vůbec nevadí. Orgasmus je skvělá věc, navíc, pokud muž dokáže partnerce udělat orgasmus, je to pro něj trumf a je mu jedno, jak v tu chvíli žena vypadá.

Průzkum Durex ukázal, že důležitost dosažení orgasmu ve spojení s celkovým zdravím a duševní pohodou by neměla být ignorována. Téměř polovina žen a ještě vyšší procento mužů uvádí, že jsou po prožití orgasmu šťastnější, a více než jedna třetina uvádí, že se cítí méně ve stresu.

Existují dva druhy orgasmů, který je podle vás ten lepší?
Nelze říkat, který je lepší. Důležité je, aby žena orgasmu vůbec dosáhla. Jakýkoliv orgasmus je správný. To nejhorší je, když ho nemáme. Buďme tedy šťastné za orgasmy. 

kk

Zdroj: Shutterstock a Durex

Čtěte také:

Reklama