Většina z nás si pod pojmem látková plena představí klasickou „čtvercovku“, ale také vyvařování, sušení, žehlení a skládání. Jednoduše spoustu práce na víc. Možností využití „látkovky“ je ovšem vícero, v praxi je často užívána jako víceúčelová utěrka na miminko. Také ji dáváme na kočárek, aby mimču nesvítilo slunce do očí, při nachlazení a ucpaném nose věšíme mokré pleny s kapkou eukalyptového oleje na postýlku, miminku se pak lépe dýchá. Dala by se vyjmenovat ještě spousta dalších funkcí. Látková plena je prostě taková holka pro všechno. Milé čtenářky nenechte se ale mýlit, neboť i pratelné pleny mění svojí tvář!
Nové modely na trhu - aneb abeceda látkových plen
Froté plenky – Jak napovídá již název, jsou tyto pleny vyrobeny z froté. Jejich používání opět vyžaduje svrchní kalhotky a také tzv. separační vložku. Na přebalení znovu stačí jen jedna plena (na rozdíl od našich klasických „čtvercovek“).
Kalhotkové (tvarované) plenky
Tento druh plen je asi největším výkřikem přírodě přátelské plenkové módy. Tvarem připomínají plenky jednorázové, a to včetně zapínaní na suchý zip (nebo druky) a elastického okraje kolem nožiček. Ten dobře těsní, což oceníte zejména v prvních měsících života miminka, kdy je stolice tekutá a více než častá. Kalhotkové plenky se vyrábí v několika velikostech. Nevýhodou je opět delší doba schnutí a současné užívání svrchních kalhotek.
Zavazovací plenky
Tento typ je už poněkud zastaralý. U nás je ale poměrně neznámý (oblíbený býval v Německu). Zavazovací plena se váže přes jiné savější plenky, např. froté, prodává se pouze v jedné velikosti a používá se od narození.
Výhodou je rychlé schnutí a skutečnost, že dítěti velice dobře padne. Nevýhodou je komplikované zavazování a použití svrchních kalhotek.
Separační vložky - Vložky jsou vyrobeny z tenkého materiálu, umísťují se mezi látkovou plenku a zadeček miminka. To umožní, že stolice zůstane na separační vložce a vy ji jednoduše vyhodíte, nebo dokonce pouze spláchnete (v případě biologicky odbouratelných vložek).
Ekopleny - Někdy též nesprávně nazývané kompostovatelné pleny, nejsou sice plenami pratelnými, ale v souvislosti s jejich ekologickým přínosem je nelze opominout. Jejich způsob užití je řadí sice mezi „jednorázovky“, ale díky technologii výroby a použitým materiálům (nebělená celulóza) podléhají při kompostování biologickému rozkladu, doba rozkladu se odhaduje na 8-10 týdnů! Což je k životnímu prostředí nesrovnatelně šetrnější, než likvidace běžně prodávaných plen na jedno použití. Bělení, jenž je součástí technologického postupu při výrobě „jednorázovek“, je poněkud kontroverzní, neboť bylo prokázáno jako zdroj karcinogenu dioxinu. Znečištění těmito látkami je jeden z nejzávažnějších ekologických problémů. Používání nebělených plenek je tedy jednou z cest, jak toto znečistění omezit.
Jediný dodavatel ekoplen v ČR (firma Moltex Öko) do středu plenky při jejich výrobě aplikuje přírodní
Svrchní kalhotky – Tento oděvní doplněk není plenou, ale bývá nezbytnou součástí některých výše uvedených způsobů balení.
Kalhotky chrání oblečení miminka a fixují plenu. Zapínají se na suchý zip nebo na druky. Některé typy zapínání nemají a připomínají spodní kalhotky. Na trhu je k dostání několik druhů - nepropustné, částečně prodyšné, částečně propouštějící a zcela prodyšné. Prodyšnost je nad jiné důležitá vlastnost tohoto malého kousku oděvu, neboť eliminuje vznik opruzenin. Kalhotky volte co nejkvalitnější, nedoporučuje se nejstarší verze s vnitřní vrstvou z vinylu či PVC.
Další možnou volbou jsou velice trvanlivé kalhotky z bavlny nebo polyesteru s vnitřním polyuretanový zátěrem, ten dovoluje výměnu vlhkého vzduchu. Princip je prý podobný jako u nepromokavých bund.
Posledním modýlkem jsou zcela prodyšné kalhotky z vlny nebo fleecu. Vlněná alternativa dokáže na rozdíl od jiných kalhotek absorbovat tekutiny, a to kolem 40 % své váhy, než začnou propouštět. Mnoho maminek je u svých ratolestí pro jejich sací i větrací vlastnosti a stoprocentně přírodní původ používá na noc. Bonusem na víc je obsah lanolinu, který vlna přirozeně obsahuje. Ten je voděodolný a má antibakteriální účinky! Pokud jsou plenky jen navlhlé, stačí je na chvíli vyvěsit na vzduch, po chvilce znovu voní po lanolinu. „Vlňáčky“ jsou vhodné pro citlivá miminka.
Používané materiály
Srdce ekologicky zaměřených jedinců zajásá! Uvedené typy plen se samozřejmě vyrábějí z přírodních zdrojů. Kromě bavlny (biobavlny), flanelu a froté, se též využívají materiály z bambusu a konopí! Propagátoři pracích plen uvádějí, že používání „jednorázovek“ je obrovskou zátěží pro životní prostředí.
Posouzení vlivu plenek na životní prostředí v průběhu celého životního cyklu v
přepočtu na dítě a rok (zpracováno pro německou dětskou populaci)
|
Látkové plenky |
Jednorázové plenky |
Energie (MJ) |
2 532 |
8 900 |
Odpadní vody (m3 ) |
12,4 |
28 |
Neobnovitelné zdroje (kg) |
25 |
208 |
Obnovitelné zdroje (kg) |
4 |
361 |
Tuhý domovní odpad (kg) |
4 |
240 |
Půda pro suroviny (ha) |
1,150 – 6,800 |
29,500 – 32,300 |
Zdroj. Women's Environmental Network, převzato z www.latkovepleny.cz
Finanční náročnost
Perlička na konec
Naprosto úžasná služba běžná v některých vyspělých zemích je tzv. plenkový servis. Jednou za domluvený časový interval k vám dorazí pracovník servisu, nafasujete od něj čisté pleny a na oplátku si odveze ty špinavé. Prý to stále vychází levněji a ekologičtěji než používání jednorázových plen. Ve Velké Británii dokonce přispívají některé radnice rodičům, kteří služby takových firem využívají. Stát se tak snaží pomáhat řešit problém s odpady. Ve Velké Británii tvoří totiž papírové pleny kolem 4 % veškerého odpadu z domácností - kolem jednoho milionu tun ročně, tj. asi 8 miliónů plenek každý den!
Tento týden probíhá celorepubliková kampaň nazvaná Týden opravdových plen, kterou pořádá nestátní nezisková organizace Rosa. Více informací získáte na: http://www.zelenabrana.cz/rosa/index.php?id_m=1&id_h=0&id_n=539 a http://www.latkovepleny.cz/
Nový komentář
Komentáře
Já nedám na jednorázovky dopusti. Sice bylo prvních pět neděl 12 kousků plen denně, ale nikdy jsem neměla syna opruzeného. I když jsem od tchyně slyšela, jak budu mít problém syna naučit na nočník. Tak je od 22 měsíců bez pleny a to i v noci. Plena ho to nenaučila, prostě mu vyzrál mozeček. Je fakt, že není jednorázovka jako jednorázovka. Takový igelitový helen harper a podobně jsem zkusila jen jednou. Mě se osvědčila značka baby-love a huggies.
já používám popolini,na cesty jednorázovky,co jsme dostali,ale máme koupený nebělený moltexy a nemám s ničím problém
plenky stačí prát na 60C a pověsit,nežehlí se,jen se poskládají,aby nebyly tvrdý používám do máchání ocet a jsou krásně měkoučký,malá zapažená nikdy nebyla a pustit jednou za dva dny pračku mi opravdu problém nedělá
navíc si dělám prací gel z mýdla,takže i tady hodně ušetřím
navíc v látkových se mi ještě nikdy nestalo,že by se prokadila,u papírových 8x z 10 kadění,takže kdybych používala papírový,tak mi stoupne výrazně praní oblečení,protože malá není žádnej troškař a kadí 4-6x denně,takže by mi stoupla spotřeba za praní
a když jsem si spočítala finance,které jsem vrazila do látkových a kolik by mě stály jednorázovky,tak se mi investice vrátila za cca 4,5 měsíce!!!protože spotřeba až 12 plínek denně!!!nebyl vážně problém
ale to byly první 3 měsíce,pak už to bylo tak 7-9 denně a teď jak kdy
takže teď už jenom šetřím
tisícovku za praní za měsíc určitě teď nedám
Vivian: No, já bych viděla rozdíl v tom, kolik toho pereš. Jedna světlá a jedna tmavá pračka týdně, obě na 40°C (což bývá můj standard) je trošku něco jiného, než když se Ti k tomu přidají 2-3 pračky plen, a to ještě v tom na vodu i teplotu nejnáročnějším programu.
Já si svoje ekologické svědomí léčím jinde a už podruhé používám pro
výhradně jednoprdky. Nicméně každý ať se zařídí podle svého.
Pokud jde čistě o ekologické hledisko, tak mi látkovky opravdu připadají mnohem šetrnější... Prát (kupovat prášek, ohřívat a znečišťovat vodu etc.) musím tak jako tak, i bez plen...
Ale vyrábět metráky odpadu čistě z pohodlnosti... to se mi moc nelíbí. Navíc praní už dnes není tak namáhavá záležitost jako kdysi, hodím prádlo do automatky a jdu si dát sváču...
obě dvě mé děti jsou odchované na látkových plenách a nikdy se nestalo,že by byli zapařené
pajda: ok ale vyroba pracich prasku taky stoji prachy... ohromne by me zajimalo, co zapocitali do nakladu. myslim, ze cisla ktery uvadi latkovepleny.cz asi nebudou ty nejobjektivnejsi.
Už jsem se kdysi vyjadřovala - v 94 roce jsem používala bavlněné, ale ty správné, od "dobrého" výrobce. Občas doplňovala jednorázovkami - je to opravdu jednodušší. Separační plena je vlastně materiál, kterým jsou obalené mens. vložky, či něco hodně podobného. Takže propustil vodu, případně obsah jsem vyhodila i s plenou. Počůranou jsem někdy i propláchla, protože v té době někdy nebyly k sehnání a fungovalo to. Plenku propláchla do kýbla, jednou za dva dny 2 x vymáchala v pračce, pračka doprava, pověsila, složila. Na balení jsem používala takové plastikové přířezy tvaru papírové plenky. Plast se nedotýkal pokožky, narovnala jsem tam plenku. Byli jsme velmi spokojení, holka chodila v jedenácti měsících, žádné omezení chůze a podobné řeči - to je nesmysl. Nyní bych měla i papírové, ale určitě ne jenom. Peru a skládám prádlo ráda, nerada žehlím a to jsem SAMOZŘEJMĚ nedělala.
tornado-lou: klidně tomu věř - ona ta výroba taky něco stojí...jednou jsem četla studii o výrobě umělých stromečků - na jednoho umělého zákrska musí padnout sto vzrostlých stromů...nemusím říkat, že už bych znovu něco takového nekoupila.
Gabi: koukám do té tabulky, nějaká voda a energie tam je... je jasný, že prát se musí, ale výroba a likvidace takového množství odpadu je asi přece jen náročnější
Vivian: boom látkových plen nemá nic společného s ekologií, ale jde i zdařilý marketingový tah výrobců "nových plenkových systémů".
Za mého dětství se říkalo, že je potřeba cca 100 plenek pro 1 dítě. Nákup těch nejlevnějších plen v ceně cca 25 Kč bych nedoporučila - jsou nekvalitní, po 20 vypráních stále hrubé a řídké, takže jsme na plenkách cca od 100 Kč výše, nepočítáme kalhotky různých velikostí apod. Proč nikdo do nákladů nezahrne veškerou energii (praní na min. 95 st. + předpírka nebo namáčení/žehlení), vodu a její následné vyčištění po používání pracích prášků a bělidel ...
jak se prislo na ty cisla v tabulce? to prece nemuze byt pravda! propana jana ty latkovy pleny je prece taky potreba prat a to se musi odrazit na spotrebe vody, ta voda se musi ohrat a to na dost vysokou teplotu coz spotrebuje spoustu energie, ta je u nas z hnedyho uhli cili neobnovitelny zdroje...
tomu proste neverim. navic myslim, ze dneska se ty plenky nedelaji ani moc papirovy, ale z ruznych netkanych textilii, ne?
Eva_Fl: ono je to tady taky...teta jakožto porodnička dostávala osypky, když viděla jednorázovku. Sama odchovala tři děcka na látkových a bez potíží. Já dávala jednorázovky jen na cesty - tam je to přece jen rozumnější...ale současné plínky opravdu nejde prát, vydrží tak týden, některé obzvlášť husté dva. já měla plínky ještě od mámy, ty klasické, prala jsem v prášku pro čistírny a bylo to v pohodě...a to jsem neměla automatickou pračku.
Lotka: hodne. Ale americkejch, mozna ze jen tady jsou baby prasata. Prebaluje se tady na WC na pulte. Pak flaknou totalne nacucanou plenu do kose... A deti maj prdele jak opice.
Ale soudila jsem i podle sebe. Z pouzivani prodysnych vlozek jsem nikdy nemela zadnej problem. Zato ted...
U prvního dítka jsem používala látkové pleny, poctivě sem je žehlila až do 7 měsíců, než mně sousedka řekla, že od 6 neděl už je celé nežehlí a že si práci zbytečně přidělávám. Že je stačí složit a jen žehličkou přežehlit ty vrchní strany. U druhýho dítka jsme po pár týdnech najeli na papírové jednorázovky a práci to fakt ulehčilo. Ale u obou dětí se mi stalo, že občas opruzené byly. Ne tedy často, ale 2 - 3 krát za jejich plenkový roky jo.
Henri: nejsem odborník na látkovky, používala jsem je jenom nějaký čas, ale separační vložky nejseou nepropustné. Ty čůrání normálně propustí do plínky, údajně by tím měl být zadeček ve větším suchu, ale hlavně ti zadrží stolici, takže ji pak nemusíš spatlávat z plínky, ale jenom vezmeš separačku a spláchneš ji i s obsahem do záchodu (Popolini by měly být normálně splachovatelné - odbouratelné, jakož i opakovaně pratelné, v případě že nejsou pokakané).
Gabi: proč ekologie v uvozovkách?
Fujtajbl...
Teď jsem si vlastně taky uvědomila, že naše malá byla jednou šíleně opruzená, hned ze začátku a bylo to...vlhkejma ubrouskama Hugies!A ty jednorázovky - člověk nesmí vybírat ty neprodyšný "igelity" /třeba červený Helen Harper/, ale výborný zkušenosti mám s Pampers a Fixies /ani nevím, jestli jsou ještě na trhu ty Fixiesky/, ale to si bude muset každej vyzkoušet sám, co vyhovuje miminu
.
Dájka: ta separační vložka mě zajímá. Taky si říkám, že když z ní jako nic nevyteče, tak to musí být nějaký "tkaný igelit", ne? A přímo na kůži.
u třetího prťocha zkusím látkové, ale samozřejmě v kombinaci s jednorázovkama na cesty a tak.
A pokud jde o nějaké kamenování, nikomu by nemělo vadit, když je informován z více zdrojů, ale nutit někoho k tomu co dělat nechce je nemožné. Tak proč si rvát žíly?