Většina z nás si pod pojmem látková plena představí klasickou „čtvercovku“, ale také vyvařování, sušení, žehlení a skládání. Jednoduše spoustu práce na víc. Možností využití „látkovky“ je ovšem vícero, v praxi je často užívána jako víceúčelová utěrka na miminko. Také ji dáváme na kočárek, aby mimču nesvítilo slunce do očí, při nachlazení a ucpaném nose věšíme mokré pleny s kapkou eukalyptového oleje na postýlku, miminku se pak lépe dýchá. Dala by se vyjmenovat ještě spousta dalších funkcí. Látková plena je prostě taková holka pro všechno. Milé čtenářky nenechte se ale mýlit, neboť i pratelné pleny mění svojí tvář!

  

 Nové modely na trhu - aneb abeceda látkových plen

Vícevrstvé plenky - Okraje mají většinou 4 vrstvy, střední část jich má 6-8. Plenky tedy nejvíce sají tam, kde je to nejaktuálnější. Vyrábějí se dokonce v několika velikostech, od novorozeneckých po batolecí, a stačí dávat pouze jednu plenu při jednom přebalení. Plenky se vkládají do plenkových kalhotek a jejich výhodou je, že jsou velmi trvanlivé, poslouží mnohdy i dalšímu sourozenci. Nevýhodou  je delší doba schnutí a nedokonalá těsnost – při řidší konzistenci stolice se velmi často zašpiní i kalhotky.

Froté plenky – Jak napovídá již název, jsou tyto pleny vyrobeny z froté. Jejich používání opět vyžaduje svrchní kalhotky a také tzv. separační vložku. Na přebalení znovu stačí jen jedna plena (na rozdíl od našich klasických „čtvercovek“).

 

 

Kalhotkové (tvarované) plenky

Tento druh plen je asi největším výkřikem přírodě přátelské plenkové módy. Tvarem připomínají plenky jednorázové, a to včetně zapínaní na suchý zip (nebo druky) a elastického okraje kolem nožiček. Ten dobře těsní, což oceníte zejména v prvních měsících života miminka, kdy je stolice tekutá a více než častá. Kalhotkové plenky se vyrábí v několika velikostech. Nevýhodou je opět delší doba schnutí a současné užívání svrchních kalhotek.

Zavazovací plenky

Tento typ je už poněkud zastaralý. U nás je ale poměrně neznámý (oblíbený býval v Německu). Zavazovací plena se váže přes jiné savější plenky, např. froté, prodává se pouze v jedné velikosti a používá se od narození.

Výhodou je rychlé schnutí  a skutečnost, že dítěti velice dobře padne. Nevýhodou je komplikované zavazování a použití svrchních kalhotek.

Separační vložky - Vložky jsou vyrobeny z tenkého materiálu, umísťují se mezi látkovou plenku a zadeček miminka. To umožní, že stolice zůstane na separační vložce a vy ji jednoduše vyhodíte, nebo dokonce pouze spláchnete (v případě biologicky odbouratelných vložek).

All-in-ones (všechno v jednom) – A nejlepší (a nejdražší) na konec. „All-in-onesky“ vypadají jako jednorázové plenky, na povrchu mají nepropustnou vrstvu, takže odpadá i oblékání svrchních kalhotek. Se svými takzvaně papírovými kolegyněmi sdílí v podstatě všechny jejich přednosti. Jen ta doba sušení se zase protáhne…

Ekopleny - Někdy též nesprávně nazývané kompostovatelné pleny, nejsou sice plenami pratelnými, ale v souvislosti s jejich ekologickým přínosem je nelze opominout. Jejich způsob užití je řadí sice mezi „jednorázovky“, ale díky technologii výroby a použitým materiálům (nebělená celulóza) podléhají při kompostování biologickému rozkladu, doba rozkladu se odhaduje na 8-10 týdnů! Což je k životnímu prostředí nesrovnatelně šetrnější, než likvidace běžně prodávaných plen na jedno použití. Bělení, jenž je součástí technologického postupu při výrobě „jednorázovek“, je poněkud kontroverzní, neboť bylo prokázáno jako zdroj karcinogenu dioxinu. Znečištění těmito látkami je jeden z nejzávažnějších ekologických problémů. Používání nebělených plenek je tedy jednou z cest, jak toto znečistění omezit.
Jediný dodavatel ekoplen v ČR (firma Moltex Öko) do středu plenky při jejich výrobě aplikuje přírodní extrakt a lístek čajovníku. Výrobce tím prý předchází případnému zápachu a zvyšuje snášenlivost s jemnou dětskou pokožkou. Snad jedinou nevýhodou je vyšší cena oproti ekologii nepřátelských plenkám.

Svrchní kalhotky – Tento oděvní doplněk není plenou, ale bývá nezbytnou součástí některých výše uvedených způsobů balení.

Kalhotky chrání oblečení miminka a fixují plenu. Zapínají se na suchý zip nebo na druky. Některé typy zapínání nemají a připomínají spodní kalhotky. Na trhu je k dostání několik druhů - nepropustné, částečně prodyšné, částečně propouštějící a zcela prodyšné. Prodyšnost je nad jiné důležitá vlastnost tohoto malého kousku oděvu, neboť eliminuje vznik opruzenin. Kalhotky volte co nejkvalitnější, nedoporučuje se nejstarší verze s vnitřní vrstvou z vinylu či PVC.
Další možnou volbou jsou velice trvanlivé kalhotky z bavlny nebo polyesteru s  vnitřním polyuretanový zátěrem, ten dovoluje výměnu vlhkého vzduchu. Princip je prý podobný jako u nepromokavých bund.

Posledním modýlkem jsou zcela prodyšné kalhotky z vlny nebo fleecu. Vlněná alternativa dokáže na rozdíl od jiných kalhotek absorbovat tekutiny, a to kolem 40 % své váhy, než začnou propouštět. Mnoho maminek je u svých ratolestí pro jejich sací i větrací vlastnosti a stoprocentně přírodní původ používá na noc. Bonusem na víc je obsah lanolinu, který vlna přirozeně obsahuje. Ten je voděodolný a má antibakteriální účinky! Pokud jsou plenky jen navlhlé, stačí je na chvíli vyvěsit na vzduch, po chvilce znovu voní po lanolinu. „Vlňáčky“ jsou vhodné pro citlivá miminka.

 

Používané materiály

Srdce ekologicky zaměřených jedinců zajásá! Uvedené typy plen se samozřejmě  vyrábějí z přírodních zdrojů. Kromě bavlny (biobavlny), flanelu a froté, se též využívají materiály z bambusu a konopí! Propagátoři pracích plen uvádějí, že používání „jednorázovek“ je obrovskou zátěží pro životní prostředí.

 

   Posouzení vlivu plenek na životní prostředí v průběhu celého životního cyklu

   přepočtu na dítě a rok (zpracováno pro německou dětskou populaci)  

 

Látkové plenky

Jednorázové plenky

Energie (MJ)

2 532

8 900

Odpadní vody (m3 )

12,4

28

Neobnovitelné zdroje (kg)

25

208

Obnovitelné zdroje (kg)

4

361

Tuhý domovní odpad (kg)

4

240

Půda pro suroviny (ha)

1,150 – 6,800

29,500 – 32,300

    Zdroj. Women's Environmental Network, převzato z www.latkovepleny.cz

 

Finanční náročnost

Dle serveru www.latkovepleny.cz  se pohybují  náklady vynaložené na nákup „jednorázovek“ v průměru kolem  20.000,- Kč na jedno dítě po dobu dvou let. Částka je orientační a vychází z malého průzkumu mezi maminkami. Nejdražší variantou s využitím „látkovek“ je dle uvedeného serveru využívání kalhotkových plenek značky Popoliny. Částka se pohybuje okolo 9.500,- Kč za stejné časové období, včetně nákladů na praní (voda, energie, prášek).

Perlička na konec

Naprosto úžasná služba běžná v některých vyspělých zemích je tzv. plenkový servis. Jednou za domluvený časový interval k vám dorazí pracovník servisu, nafasujete od něj čisté pleny a na oplátku si odveze ty špinavé. Prý to stále vychází  levněji a ekologičtěji než používání jednorázových plen. Ve Velké Británii dokonce přispívají některé radnice rodičům, kteří služby takových firem využívají. Stát se tak snaží pomáhat řešit problém s odpady. Ve Velké Británii tvoří totiž papírové pleny kolem 4 % veškerého odpadu z domácností - kolem jednoho milionu tun ročně, tj. asi 8 miliónů plenek každý den!  

 

Tento týden probíhá celorepubliková kampaň nazvaná Týden opravdových plen, kterou pořádá nestátní nezisková organizace Rosa. Více informací získáte na:  http://www.zelenabrana.cz/rosa/index.php?id_m=1&id_h=0&id_n=539 a http://www.latkovepleny.cz/