Určitě si pamatujete, že jste se ve škole v přírodopise učily název květenství lata. Stejné jméno má i občanské sdružení Lata, nezisková organizace, která pomáhá mladým lidem v těžké životní situaci.

Ostatně název sdružení symbolicky odkazuje na hroznovité květenství, kde se spojuje mladý člověk se skupinou osob, kteří mu pomáhají (rodiče, učitel, psycholog... a právě dobrovolník v projektu Laty). Původně tato čtyři písmenka znamenala také zkratku pro spojení Laskavá Alternativa Trestu pro Adolescenty. A má i další významy.

Lata funguje už skoro 20 let, byla založena v roce 1994. Věnuje se mladým lidem od 13 do 26 let. O jejím směrování a současných projektech jsem si povídala s ředitelkou Markétou Ježkovou.

Lama

Proč jste si vybrali zrovna tuto věkovou skupinu? Podobných sdružení určitě moc není.
Ano, to je pravda. Náš program Ve dvou se to lépe táhne je pro tuto skupinu ojedinělý, podobnou službu poskytuje pouze jedna organizace v Brně. I proto jedním z našich cílů do budoucna je rozšíření Laty do více míst v republice.

Co přesně Lata pro tyto mladé lidi dělá?
Cílem naší pomoci je podpora mladého člověka, který se potýká s problémy nejrůznějšího typu - s vrstevníky, v rodině, ve škole, s trávením volného času, s psychickými obtížemi spojenými s obdobím dospívání a stavěním se na vlastní nohy. Mnohdy jsme poslední zastávkou před sociálním selháním včetně toho nejzávažnějšího - kriminality. Působíme hlavně preventivně. Stejně tak chtěl působit zakladatel Laty pan doc. Oldřich Matoušek, který Latu založil se svými studenty a chtěl tak pomoci skupině mladých lidí, jež je opomíjena.

Kolika lidem za tu dobu Lata pomohla?
Od svého vzniku do našeho projektu vstoupilo více než tisíc mladých lidí. Nyní pomáháme v průměru stovce klientů ročně.

Vracejí se k vám tito lidé, kterým jste pomohli? Víte o nich?
Pravda je, že ne všichni klienti, kteří nás požádají o pomoc, vydrží minimální dobu zapojení do projektu, tedy šest měsíců. Pokud překonají počáteční krizové týdny, na schůzky se začínají těšit a budují si vztah k dobrovolníkovi. S ním pak po skončení vztahu často zůstávají ve spojení. K nám do Laty se útržkovité informace o jejich osudu také dostávají, s některými jsme v kontaktu, ale je více případů, o kterých se nic nedovíme. Zůstává nám pouze dobrý pocit, že jsme udělali vše pro jejich zpětné začlenění do společnosti.

Jak to všechno vlastně funguje? Když přijmete nějakého klienta, co dál? A co musí dělat on sám?
Jakýkoli mladý člověk nás může nezávazně navštívit a popovídat si se sociálními pracovnicemi, což jsou u nás mladé dámy kolem 30 let, takže k našim klientům mají velmi blízko. Po úvodním rozhovoru se každý může rozmyslet a posléze rozhodnout, zda chce do našeho programu vstoupit. Naše sociální pracovnice společně s koordinátorkou dobrovolníků vyberou vhodného dobrovolníka. Dále následují první společné schůzky a po třech týdnech, pokud si klient a dobrovolník rozumí, se připraví individuální plán pro klienta - tzn. v čem potřebuje pomoc a podporu.

Lata má ale ještě další aktivity a projekty. Můžete nám je představit?
V posledních měsících se snažíme věnovat i práci s rodinou. Naše sociální pracovnice se schází s rodinami v obtížné sociální situaci, pomáhá jim řešit jejich problémy, radí jim a podporuje v jejich snaze ustát mnohdy nelehké životní situace.

Další projekt, který u nás již funguje přes dva roky, je Posilovna mysli. Je určen pro klienty se specifickými problémy typu: poruchy pozornosti, chování a učení nebo dětem s hyperaktivitou. Využívá metodu EEG Biofeedback, která umožňuje ovládat své vlastní mozkové vlny. Výsledkem procesu je snížení pocitů slabosti a únavnosti, zlepšení vztahu k okolí.

Mě zaujal ještě projekt LATA Caffé? Co to znamená?
Tento ojedinělý projekt jsme rozjeli na počátku roku 2011. Ve vybraných pražských kavárnách lze koupit kávu s lepší chutí a tím je možné přispět naší neziskové organizaci. Hlavní myšlenkou projektu je rozšířit povědomí o existenci a činnosti Laty mezi širokou veřejností a zároveň získat vedlejší zdroj prostředků pro financování jejího fungování. Káva je nyní k dostání v Café Charmé v Kunraticích, ve Friends Coffee House v Palackého ulici, v baru Bia OKO a ve Vypáleném koťátku na Praze 6.

Kdyby měly naše čtenářky další dotazy nebo jakékoliv problémy, kam se mohou obrátit?
Na našich stránkách www.lata.cz (klikni) máme kontaktní formulář, kam nám může kdokoli zaslat dotaz. Jinak může poslat email našim sociálním pracovnicím info@lata.cz nebo přímo zavolat na číslo 234 621 361.

Další články na toto téma si můžete přečíst tady:

Reklama