shutterstock-1799516383.jpgFoto: Shutterstock

„Před půl rokem jsem nastoupila do nové práce a hned mi padnul do oka jeden kolega. Byl na mě moc milý, se vším mi pomáhal, usmíval se na mě. Prostě jsem se do něj za chvíli zamilovala. Dlouho jsem se odhodlávala ho někam pozvat a před měsícem jsem to konečně udělala,“ popisuje Lucie.

Mladá žena ovšem tvrdě narazila a setkala se s odmítnutím. „Nemá zájem, a navíc by nechtěl mít holku ve stejné práci. Připadám si teď jako husa. Problém je, že mé pozvání na rande rozkecal po celé firmě všem svým kámošům a oni mě teď popichují, vysmívají se mi a nabízí se, že mě obšťastní místo něj. Je mi tak stydno, že dokonce uvažuju, že z firmy odejdu,“ svěřuje se žena.

Lucie je důkazem, že milostné pletky na pracovišti mohou být problematické už v okamžiku, kdy žádné neexistují. Jinak jde o docela častý fenomén. 

A co říkají statistiky? Průzkum sexuálního chování na pracovišti provedla v Česku společnost STEM/MARK v roce 2011. Z něj vyplynulo, že kolem 30 % žen a přes 30 % mužů přiznalo milostný vztah v práci. Navíc celých 94 % zaměstnanců se doznalo k tomu, že s kolegy minimálně flirtují.

Co se týče zákoníku práce, milostné vztahy na pracovišti v něm zakázané nejsou. Některé firmy mají ovšem vypracované etické kodexy, ve kterých mohou románky mezi kolegy nedoporučit. V oblasti vysokého managementu pak bývají v interních dokumentech i zakázané. Postihy jsou ovšem většinou možné až v případě, že románek negativně ovlivnil váš pracovní výkon apod.

Se vzájemnou náklonností v pracovním prostředí je třeba si počínat opatrně a dobře zvážit všechny aspekty – ty mohou být výhodné i nevýhodné.

Mezi výhody se řadí to, že budete mít vždy o čem mluvit. Vaším společným tématem bude práce. Tato skutečnost se může řadit i mezi nevýhody, protože si s velkou pravděpodobností budete práci takzvaně tahat domů a řešit ji i ve svém volnu, tím pádem si méně odpočinete. Při práci přímo v jedné kanceláři spolu také budete až přespříliš, tedy hodiny v práci a následně hodiny doma. Nicméně vzájemná podpora a hecování k lepším výkonům není k zahození.

Další nevýhoda spočívá v tom, že svým románkem můžete lézt svým kolegům na nervy. Je proto nutné se mu na veřejnosti příliš neoddávat. Pokud by šlo o vztah mezi člověkem v nadřízené a podřízené pozici, hrozí, že vás kolegové budou obviňovat z účelovosti a protekce.  

Pokud spolu budete chodit a poté se rozejdete, dost možná se ve firmě vytvoří dusná atmosféra, která bude nepříjemná nejen vám, ale i okolí.

Vypadá to, že nevýhody převažují nad výhodami, ale jeden argument stejně všechny trumfne. Je jím láska – srdci se zkrátka poručit nedá.

Jestliže se rozhodnete, že do vztahu na pracovišti půjdete, mohla by vám pomoci následující pravidla chování:

  • Vyvarujte se jednorázových úletů. Když se s někým vyspíte po firemní večírku, moc si tím nepomůžete. Dlouhodobý vztah z toho pravděpodobně nebude a druhý den vám bude akorát pořádně trapně. Drby se navíc šíří velmi rychle. 
  • Jděte na to pomalu. U vztahů obecně platí, že většinou není kam spěchat, u románků na pracovišti má toto pravidlo ještě větší váhu. Proto je důležité svůj objev nejprve dobře poznat, spřátelit se, povídat si a zjistit, jestli máte podobný pohled na život apod. Zpočátku to mohou být akce i pro ostatní kolegy. Teprve až si ověříte, že si rozumíte a na obou stranách je víc než náklonnost a kamarádství, je možné se pouštět do dalších odvážnějších věcí.
  • Nedovolte, aby vztah v práci ovlivnil váš pracovní výkon. Věci týkající se vašeho soukromého života řešte až po práci nebo o pauze. Týká se to i objímání, líbání a dalších intimností. Chovejte se zkrátka profesionálně.
  • Partnerské záležitosti řešte v soukromí, a ne před ostatními kolegy. Ti vám rozhodně nemusejí vidět až do ložnice. Za prvé by pak citlivé informace mohli použít proti vám a za druhé se mnozí chtějí soustředit na práci a ne poslouchat kdo kde nechal válet ponožky.
  • Když se vztah rozvine, nesnažte se ho udržet v tajnosti. Stejně si někdo něčeho všimne a akorát o vás budou po firmě kolovat drby.  
  • Nestěžujte si na partnera svým kolegyním, akorát ho vystavíte ostudě.
  • Při vzniku lásky na pracovišti jí může v některých případech prospět, když se jeden z partnerů nechá přeložit na jiné oddělení a milenci se tak nepotkávají v jedné kanceláři.
  • Pokud vztah nevyjde, pokuste se rozejít jako přátelé a domluvte se na diskrétnosti. 

Čtěte také:

Reklama