"Tady s tím to bohužel nevychází, rozvedu se a najdu si někoho jiného. Nedá se prostě nic dělat." Takto řeší problémy většina z nás. "Vůle na vztahu pracovat, je to, co lidem v současné době chybí. Partneři nehodlají vztah, jakým svazek manželství bez pochyby je, nijak budovat," říká psycholožka Svatava Vítková, se kterou jsme si právě o potížích v manželství povídaly.

Klientela v psychologických poradnách s rodinnými problémy rapidně narůstá. "Nejčastější příčinou rozvodů a problémů mezi partnery je nevěra, která souvisí s uvolněnější morálkou této doby," potvrzuje Svatava Vítková a jak upřesňuje, dalším faktorem, který se podílí na rozpadu manželství, jsou finanční problémy. K rodinné pohodě nepřispívá ani zvyšující se četnost výskytu choroby moderní doby, jakou je stres, a to nejen na pracovišti. V neposlední řadě pak strach z nezaměstnanosti nebo naopak strach z možné ztráty zaměstnání. "Lidé se skutečně bojí, aby o svou práci nepřišli,"  říká psycholožka.

Proč se tedy ženy a muži vlastně berou? "Manželství je velmi důležité pro založení rodiny. Ale na něm, stejně jako na ostatních vztazích, musí oba partneři neustále pracovat. Nefunguje totiž jen tak samo od sebe. Ne láska, ale my, jsme ti, kdo problémy v rodině vyřeší," říká Svatava Vítková. Jednoduše řečeno, když květinu nezalijeme, nekvete. Pakliže se o ni staráme, pečujeme (jako o jakýkoliv jiný mezilidský vztah), věnujeme o něco větší pozornost než jiné rostlině, můžeme se vzápětí sousedce pochlubit, jakou to krásu jsme vypěstovali.

Že lidé neumějí pominout špatné věci a orientovat se na ty dobré, jsou omílané dušínovské řeči. Pravdou však je, že kdo dokáže přepnout a myslet pozitivně, zjistí, že problémy ubývají, že přehlíží s dostatečným až velkorysým nadhledem drobné (ať už partnerovy) nedostatky. A starosti, které samozřejmě každého z nás potkávají, řeší pak najednou z jakousi motýlí lehkostí.