Agora

Po oscarovém snímku Hlas moře (2004) a hororovém dramatu Ti druzí (2001) s Nicole Kidman v hlavní roli zve režisér Alejandro Amenábar diváky do světa zapomenuté civilizace. Agora je výletem do starověkého Egypta, do mytického města Alexandrie, za událostmi, které vedly k dramatickému zničení nejvýznamnější knihovny své doby. Knihovny, která je dodnes symbolem moudrosti a vzdělanosti antického světa i jeho postupného zániku.

Agora

Píše se rok 391 po Kristu a Egypt se nachází pod nadvládou upadajícího římského impéria. Násilné, náboženské nepokoje pronikají ulicemi Alexandrie až za brány slavné městské knihovny. V jejích zdech zůstává uvězněna i vynikající astronomka a filozofka Hypatia (Rachel Weisz), která je i se svými věrnými stoupenci odhodlaná knihovnu bránit. Dva muži jsou ale odhodláni bojovat nejen o záchranu veškeré moudrosti antického světa, ale také o lásku krásné Hypatie. Vtipný, bohatý a privilegovaný Orestes (Oscar Isaac) a Davus (Max Minghella), mladý otrok, který se zmítá mezi tajnou láskou ke své paní a vidinou svobody, kterou by získal, kdyby se přidal k nepřátelským křesťanům... Film Agora vypráví nejen o moudré Hypatii a jejím životě, ale také o době, kdy ze starověkých chrámů odcházeli staří bohové a nastupovala nová náboženství.

Oficiální trailer filmu Agora

Film je inspirován skutečnými událostmi, které nebyly doposud filmově zpracovány. Monumentální výprava starodávného světa byla postavena v přístavu Ricasoli na Maltě, kde se natáčely i filmy Troja či Gladiátor. Rozpočet filmu přesáhl 50 mil. EUR. „Chtěl jsem, aby měli diváci pocit, že sledují dokument CNN o událostech z té doby. Dojem, že sledujete nejžhavější zprávy, byl základem mého přístupu. Chtěl jsem prolomit některé zažité postupy dobových filmů; nejen natáčet ve větším formátu, točit širokoúhlé záběry a použít grandiózní hudbu. Agora je mixem strohé přesnosti a okouzlení,“ dodává režisér filmu Alejandro Amenábar.

Agora


Tolik jsem se dozvěděl z tiskové zprávy a byl celý netrpělivý, až konečně shlédnu projekci. A musím říct, že jsem byl okouzlen! Film splnil moje očekávání a troufnu si říct, že je dokonce předčil. Už dlouho mě děj historického filmu, který se navíc tak silně drží faktů, tolik nevtáhl. A tak snad jediná výtka, přístupnost je sice avizována od dvanácti let, ale obávám se, že pro děti je film příliš těžký. Pubertální kluci si vychutnají některé brutálnější záběry, ale jinak budou asi zklamaní. Kdybych tedy měl určit cílovou skupinu, jde o film pro dospělé a dívky se zájmem o historii.

Zajímá vás, jakou roli hrálo křesťanství při zničení alexandrijské knihovny? Je možné, že Hypatie objevila princip oběhu planet? Zradil Orestes svou lásku k Hypatii, když se stal nejmocnějším mužem Alexandrie? Na tyto a mnohé další otázky najdete ve filmu Agora odpověď.

Agora

  • AgoraČeská premiéra: čtvrtek 22. července 2010
  • Země původu: USA, Španělsko - 2009; Focus
  • Scénář: Alejandro Amenábar, Mateo Gil
  • Režie: Alejandro Amenábar
  • Kamera: Xavi Giménez
  • Hudba: Dario Marianelli
  • Hrají: Rachel Weisz, Max Minghella, Oscar Isaac, Ashraf Barhom, Michale Londsdale, Rupert Evans
  • Žánr: Drama / Historický / Romantický
  • Doporučená přístupnost: od 12 let
  • Další informace: barevný, české titulky, 127 min, 18 kopií
Reklama