sex-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Jídlo je jedním z nejlepších prostředků proti stresu, a když ho zkombinujete s něčím, co nejen zvyšuje výkonnost, ale také celkovou vitalitu a elán, tak je to samozřejmě lukrativní plus. Podívejte se například na potraviny, jako je česnek či ženšen – asi byste je nezařadili mezi nejvíce afrodiziakální potraviny, a přesto generace za generací vzhlíží k těmto potravinám pro jejich schopnost zvyšovat sexuální apetit. 

„V tradiční čínské medicíně se k zvýšení libida používá ženšen. V indické kuchyni se zase uplatňuje šafrán, který zvyšuje libido zejména u lidí užívajících antidepresiva,“ říká Oliver Fecko z online tržiště s potravinami Everli.

Pojďme se společně podívat na potraviny s afrodiziakálním účinkem, které zpestří jakýkoliv příjemný večer 

TIP 1: Mandle
Podle pověstí vzbuzuje vůně mandlí sexuální touhu u mužů i žen. Nejenže jsou mandle považovány za symbol plodnosti, ale jsou také bohaté na vitamin E, hořčík a omega-3 mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro tvorbu testosteronu.

TIP 2: Artyčoky
Podle legendy se Zeus zamiloval do krásné dívky jménem Cynara a odvedl si ji na Olymp, kde osaměla. Cynara ze samého smutku tajně chodila za svou rodinou. Zeus to však zjistil a proměnil ji v artyčok. Možná i tato romantická pověst souvisí s blahodárnými účinky artyčoku. Ten se totiž řadí na první místo zeleniny, co se antioxidačních vlastností týče. V 16. století je ženy dokonce nesměly jíst kvůli jejich schopnostem zvyšovat erotickou energii. Ještě, že je tomu už dnes jinak!

TIP 3: Rukola
Lidově zvaná roketa setá možná nezní jako nejvíce sexy potravina, ale jako afrodiziakum se používá již od prvního století a obsahuje minerály a antioxidanty, které podporují sexuální zdraví. Přidejte trochu této listové zeleniny na vaši domácí pizzu a vychutnejte si libido nabuzující večeři při svíčkách.

TIP 4: Avokádo
Trend avokádových toastů je možná zásluhou mileniálů, ale toto ovoce je oblíbené už nejméně od roku 500 před naším letopočtem. Aztékové mu říkali ahuacatl, což se podle některých překládá jako varle. Ačkoli je tento název pravděpodobně přisuzován tvaru avokáda a způsobu jeho pěstování, avokádo skutečně nabízí výhody zvyšující plodnost. Avokádo obsahuje vitamin E, který prokazatelně podporuje plodnost u mužů i žen. Také je bohaté na vitaminy skupiny B, které mohou napomáhat energii a vitalitě.

TIP 5: Čokoláda
Že je čokoláda afrodiziakum už se ví nějakou dobu. Obsahuje fenylethylamin – stimulant, který napomáhá vzrušení a kofein, který sám o sobě poskytuje povzbuzení. Kromě toho je hořká čokoláda, která obsahuje nejméně 75 % kakaa, zatraceně dobrá pro vaše srdce. Celkově vzato, vítěz pro srdce i ložnici. 

TIP 6: Káva
Pozvat někoho na kávu je pravděpodobně nejbezpečnější způsob, jak si domluvit rande. Není to stigmatizováno a je to skvělý způsob, jak si s někým užít čas mezi čtyřma očima. K tomu samozřejmě dopomáhá kofein, který jakožto energetický stimulátor zvyšuje náladu tím, že rozproudí dopamin, hormon touhy a potěšení. 

TIP 7: Jahody
Podle legendy jahody vznikly ze slz samotné bohyně lásky Afrodity poté, co se dozvěděla o smrti svého milence Adonise. Po biologické stránce jsou jahody bohaté na antioxidanty a jsou nabité vitaminem C, který má zásadní význam pro tvorbu pohlavních hormonů a zvýšení libida.

TIP 8: Kotvičník zemní
Naprostá špička mezi přírodními stimulanty. Jedná se o nenápadnou květinu se žlutými kvítky a lidově se jí přezdívá zelená viagra. Je vhodná především pro muže a ženy nad čtyřicet let, u kterých výrazným způsobem ovlivňuje hladiny pohlavních hormonů a podporuje sexuální funkce. U mužů zvyšuje hladinu testosteronu a podporuje růst svalové hmoty, posiluje plodnost a potenci, pomáhá eliminovat potíže s prostatou a obnovuje celkovou vitalitu. U žen pak zmírňuje klimakterické projevy, včetně psychických příznaků jako jsou náladovost, nespavost či deprese, zvyšuje hladinu estrogenů, pomáhá snižovat hmotnost a zvyšuje pohlavní dráždivost. Dá se zakoupit ve formě tablet a nebo sušená k přípravě čaje. Možná by nebylo od věci do své denní rutiny zařadit šálek lahodného horkého nápoje…

TIP 9: Peruánská maca
Velmi populární Jihoamerická rostlina je k dostání v obchodech a lékárnách jako prášek. Maca výrazně podporuje sexuální funkce, plodnost a potenci, navrací sílu a energii. Je vhodná pro ženy i muže, často se také kombinuje s guaranou na povzbuzení nebo také s jinými přírodními látkami. Její užívání je naprosto bezpečné.

Zdroje: Oliver Fecko - Everli, Tradiční čínská medicínaVitalia - přírodní afrodiziakaDr. Max - Kotvičník zemníDavid Sikora - Biologicky aktivní látky Kotvičníku zemníhoPeruánská Maca - studie

Reklama