Kde jsou ty časy, kdy tajné službě nekecala veřejnost do práce, povzdechne si jistě nejeden agent při výslechu podezřelého. Vždyť jde o životy!
Práva vězňů nebo civilistů?
A v tom je právě ten problém – na jedné straně tady máme jedince – podezřelé nebo i usvědčené z terorismu, ale někdy také nevinné – kteří možná vědí něco o chystaných teroristických akcích. A na druhé straně je civilní obyvatelstvo, které, pokud tajná služba nezíská dostatek informací a teroristické akci nezabrání, možná zemře. Nebýt těch možná nevinných podezřelých, byla by situace zřejmě z morálního hlediska snazší, ale ochránci lidských práv brojí i za viníky.
Výslechové metody, využívané CIA
CIA využívá celou řadu dalších metod, které jsou založeny především na psychologických poznatcích. Doposud nebylo prokázáno, že by byli vězni mučeni elektrickým proudem nebo že by byli vystaveni účinkům drog kromě tišících, ani tyto „klasické“ postupy však nemůžeme vyloučit. |
Sporné metody
A co že to vlastně jde? O výslechové metody. Dávno už nežijeme nejen ve středověku, ale ani v letech studené války a moderní morálka i právo nám velí přistupovat k zadrženým – ať už podezřelým z terorismu či z jiných zločinů, jako k ostatním lidem – použití násilí je tedy zcela vyloučeno a použití nátlakových psychologických metod je považováno za sporné.
Pod kritikou psychologů
Americká CIA se však, možná naštěstí pro mnohé civilisty, ještě nevzdala myšlenky, že účel světí přinejmenším některé prostředky. Teď se ale její metody dostaly pod ostrou palbu kritiků z řad jejich znalců a mnohdy i tvůrců – psychologů. Asociace amerických psychologů (APA) se rozhodla vyloučit ze svých řad každého, kdo by se na nátlakových výslechových metodách podílel. Dokonce usilovala o zákaz práce psychologů v místech, kde jsou tyto metody používány, s touto myšlenkou však neuspěla. Přítomnost psychologů například ve věznici na Guantanamu totiž považují jiní odborníci za nezbytnou pro přežití vězňů, pro které je situace mnohdy neúnosná.
Jak to bylo s Karlem? Čas plynul a vyslýchající přitvrzovali – situace už byla vskutku napjatá, ale Karel Novák stále neprozradil ani slovo! A tak se vyslýchající rozhodli zjistit, jaké je tajemství jeho nezlomnosti. V noci se přikradli k cele a nahlédli do ní. Agent stál u zdi, bil do ní hlavou, zoufale vzlykal a opakoval si: „Karle, no tak Karle, vzpomeň si, dyť oni tě zabijou!!!“ |
Co si o výslechových metodách CIA myslíte? Zakázala byste je? Nebo byste byla pro tvrdší přístup? Do čích rukou takové metody patří a za jakých okolností jsou akceptovatelné? Co třeba policie, vyslýchající únosce dítěte, které bez pomoci brzy zemře?
Nový komentář
Komentáře
Nyotaimori: Protože principem moderních psychologických výslechových metod je vytvořit ve vyslýchaném jakýsi poněkud zvrácený pocit, že vyslýchajícího miluje
Asellus:
http://www.acsczech.cz/zprav/59/osel.jpg
Asellus: Oslíku, ty jsi holčička?
tyrkys: Aha. To jsem nedokázala ani proletět. Neudělalo se mi volno.
Meander: asi mozeček
ivana.kuglerova: To jsem asi úplně vedle.
Já nevím, o jaký článek jde.
Meander: To seš o článek vedle
Modré z nebe: Jojo. Aspoň by bylo co jíst.
Meander: ... a taková trojčátka třeba ...
gwen: Jo, tak taťkové z klipu jsou šikulové, ovšem ten náš byl poněkud šikovnější. Naštěstí.
Modré z nebe: Ztuhly mi prsty hrůzou.
Modré z nebe: Cha cháá, roztomiloučký jo?
A jak někteří tatínci rádi přebalují
http://www.youtube.com/watch?v=iSYGSk4gFX8
Meander: A tohole dohole!
Fuj, vystříhat...
Modré z nebe: Jo, tohole se taky hodlám vysříhat. Takovéto mluvy.
... ale takový
... jak to mrká! To je jostomijoučtýýý!
Meander: Ale jo, já to béřu. Lepší tak, než se do něčeho nutit a pak litovat.
Modré z nebe: Klídek.
Mladá až tak moc nejsem a tento názor mě drží od dětství.
Meander: Jsi zřejmě mladá a názor změníš ...
Modré z nebe: Já zase říkám, že chudýho lidu je dost.