Vstoupili do dějin jako nejznámější gangsterský pár. Žili v bouřlivých 30. letech a jejich láskou, ale i smrtí naplněný příběh se stal, především díky kultovnímu filmu, romantickým symbolem. Pro své odpůrce však nebyli ničím jiným než sprostými zločinci. Včera tomu bylo třiasedmdesát let, kdy ukončili svou životní pouť v dešti kulek.

Malá, ale sebevědomá
Bonnie Elizabeth Parkerová se narodila 1. října roku 1910 v malém městečku Roweně v Texasu jako druhá ze tří dětí. Z počátku žila rodina poměrně spokojeně, když však byly Bonnie čtyři roky, zemřel jí otec, rodina se přestěhovala do Dallasu a její finanční situace se rapidně zhoršila. Bonnie byla inteligentní dívka, která vynikala především literárním talentem - psávala dokonce projevy politikům. Tato nevysoká - pouhých sto padesát centimetrů - a drobná žena - vážila jen čtyřicet jedna kilogramů - udivovala všechny svou inteligencí a sebevědomím. Když bylo Bonnie patnáct let, provdala se za svého spolužáka Roye Thorntona. Vztah se ovšem rozpadl už krátce po svatbě. Posléze byl Roy uvězněn na pět let a tím manželství de facto skočilo, ačkoliv se nikdy nerozvedli - Bonnie měla i v okamžiku smrti snubní prstýnek.

Láska na první pohled
Ve dvaceti letech začala Bonnie pracovat jako servírka a tenkrát také potkala o rok staršího Clydea Barrowa, do kterého se okamžitě zamilovala. Clyde Chestnut Barrow se narodil 24. března roku 1909 v Ellis County v Dallasu jako páté ze sedmi nebo osmi dětí ve velmi chudé rodině. V šestnácti letech odešel ze školy, hrál na saxofon a miloval auta. Poprvé byl zatčen už v roce 1926 za to, že včas nevrátil půjčené auto. Podruhé byl zatčen nedlouho po té se svým bratrem Buckem za krádež krocanů. Ve stejném duchu pak pokračoval - z počátku kradl drobnosti, vykrádal malé obchody, a až posléze přešel na klenotnictví a banky. Když se potkal s Bonnie, měl už spolu se svým bratrem za sebou ozbrojenou loupež.

Na scestí
Krátce po seznámením se s Bonnie byl Clyde opět uvězněn. Nejprve se mu povedlo uprchnout s pomocí Bucka, kterého pustili za dobré chování, po dalším uvěznění byl pro změnu on propuštěn za dobré chování a slib, že změní svůj život. Ve vězení se seznámil s Ralphem Fultsem a spolu s ním naplánoval další loupež. Ta ovšem nevyšla a Bonnie při ní byla zatčena. Zatímco byla vyšetřována, spáchal Clyde svou první vraždu. Bonnie nakonec propustili a ona se nechtěla vzdát své lásky - a tak se stala Clydeovým spojencem při dalších zločinech.

Vrazi pro zábavu?
Podle některých teorií Bonnie nikdy nestřílela, podle jiných se na vraždách přímo podílela. V každém případě si však trojice, brzy doplněná o Clydeova bratra Bucka, kterého znovu propustili z vězení, a jeho manželku Blanche, ve střelbách libovala a zabíjela i v situacích, kdy to nebylo nezbytné. Až na výjimky ovšem stříleli pouze na muže zákona, s nimiž především Clyde vedl jakousi soukromou „válku“. I proto na gang brzy po celých Spojených státech vypukl hon. Pětice zločinců křižovala zemi ve Fordce V-8, oblíbené Clydeově značce, až do okamžiku, kdy byli v červenci roku 1933 obklíčeni v restauraci u Platte City v Missouri. Buck byl při akci zastřelen a jeho žena zatčena, ostatním se však povedlo uprchnout. Ralph se po této události raději od zamilovaného páru odpojil, a tak Bonnie a Cylde pokračovali ve své „spanilé jízdě“ sami.

soutěž - maturita: Jaké básnické sbírky Jaroslava Seiferta znáte?

Konec velkého dobrodružství nastal 23. května roku 1934 - FBI a policie se tentokrát neobtěžovali zločince varovat - zasypala jejich Fordku na silnici nedaleko Bienville Parish v Louisianě deštěm olova. Oba milenci byli nakonec pohřbeni společně, ve hrobce postavené z peněz za dražbu jejich věcí - mimo jiné i za Bonniina literární díla.

Viděla jste film Bonnie a Clyde? Líbil se Vám? Myslíte si, že jim jejich láska a boj proti společnosti dával právo zabíjet? Připadají Vám něčím obdivuhodní, nebo to byli jen sprostí zločinci?

 

 

Reklama