Ideálního muže si jednoduše musíte „vyčmuchat“. Podle průzkumů lidé ale nemají tak vyvinutý čich jako zvířata, a proto by se zamilovanost měla vykrystalizovat až po tom, co se dvojice střetne těsně u sebe. Potom si stačí přivonět a uvidí se. Nedoporučujeme však dělat takovou akci násilím, přece jen nechcete vypadat jako neomalený primát. Tedy především pokud toužíte po dlouhodobém vztahu.
5ec52ac3ba3bcobrazek.png
Foto: Shutterstock

V nedávné studii v časopise Biological Psychology, vědci zkoumali, jaký vliv bude mít na vztah v případě, že jedinec nemá od narození čich. Výzkum zahrnoval analýzu dat o mužích a ženách ve věku 18 až 46 let. Polovina z nich byla zdravá a polovina neměla čich. Výsledky ukázaly, že muži a ženy, kteří čich neměli, prožívali kratší vztahy a neuměli pojmenovat, co se s nimi děje, když jsou zamilovaní.

Co to vlastně cítíme

Studie dále prokázala, že 13 procent mužů a 52 procent žen (zbytek odpověděl neutrálně) spalo v (nebo s) oblečení svého partnera, aby byli v případě odloučení stále v blízkosti jeho vůně. I další data mluvila ve prospěch názoru, že pro ženy je vůně mnohem důležitější než pro muže. To, co z partnera cítíme, je pižmo, které je u každého člověka jiné. Obecně ale platí, že dva lidé, kteří cítí vzájemné sympatie, si voní (feromony). A když dojde k zamilování, spustí se tornádo feromonů, které dokáže pořádně zamíchat i s hormony. Především s těmi ženskými. Však to znáte.

Můžeme z vůně poznat, jestli nás stále miluje?

Než si hypoteticky odpovíme na otázku, která nás samozřejmě všechny zajímá, musíme pochopit, jak feromony vlastně fungují. Naše těla přirozeně vylučují tekutiny nechvalně známé jako pot, které obsahují feromony. Ty detekují Jacobsonův orgán, který vyšle čichový signál nervům. Čichové nervy stimulují jistou část v mozkové kůře, která aktivuje emoce jako vzrušení, sexuální touha a přitažlivost.

A protože emoce dokážou zapůsobit i na naše hormony, mění se i pach, který vylučujeme. Kromě toho, že děláme velmi neuvážená rozhodnutí na základě toho, že se nám zbláznilo celé tělo, budeme i jinak vonět (nebo páchnout). Vylučujeme najednou více estrogenu, muži zase více testosteronu. K polévce lásky se ještě přidá hormon štěstí endorfin a je o zábavu postaráno. Čistě teoreticky byste tedy mohly poznat, zdali váš partner stále miluje. Změna pachu může však znamenat třeba i nemoc, a proto tedy nedoporučujeme okamžitě vykládat suverénně karty na stůl: „Aha, takže ty jinak voníš, tak to mě už nemiluješ!“ Navíc kloudné odpovědi se stejně nedočkáte, i kdybyste partnerovi ve spánku udělala stěry a běžela s nimi do laboratoře. Hladina feromonů nebo hormonu štěstí by třeba byla stále stejná, ale váš partner také zamilovaný úplně někde jinde.

Čtěte také:

Reklama