iq2.jpg
Foto: Profimedia

Svátek sv. Valentýna bývá často zatracován jako něco komerčního, co přišlo ze západu, ale není tomu tak. Pravda, postupem let se z něj stala poměrně dobrá obchodní příležitost, ovšem jeho prapůvod je zcela jinde a opředen různými legendami.

iq3.jpg
Foto: Profimedia

Gesto lásky, ale i krok do neznáma

Mezi nejtradičnější způsob oslavy Valentýna patří romantická večeře, květiny a drobné dárečky. Svátek sv. Valentýna ale bývá také využíván rovněž k uskutečnění kroků posouvajících vztah na další úroveň. Romantické žádosti o ruku jsou nejčastější a podle realitních ukazatelů se k tomuto datu váže i zvýšená poptávka po nemovitostech. Jinými slovy, velký počet párů se rozhodne právě v tento čas pro společné bydlení. Zní to krásně, jenže ocitnout se v jedné domácnosti může také znamenat konec rčení, že láska je slepá a hory přenáší. Náš ideální partner, který do této chvíle byl pro nás splněným přáním, se začne najednou projevovat jako kterýkoliv jiný člověk – má zkrátka své zlozvyky.

iq4.jpg
Foto: Profimedia

První společné bydlení vás odhalí

Kamenem úrazu bývá už pouhé zařizování bytu. Je-li váš vkus diametrálně odlišný, přichází na řadu diplomatická vyjednávání. V případě, že je váš byt dost velký, dá se hádkám předcházet i tím, že si každý vytvoří svůj koutek přesně podle svých představ a ostatní části budou výsledkem kompromisu. Ačkoliv při výběru partnera dáváme přednost nekuřákům, láska se neptá, a tak mnohdy tuto neřest raději přehlédneme. Ve chvíli, kdy přijde na pořad dne společné bydlení, stává se kouření někdy až nepřekonatelnou překážkou. Kuřák se nehodlá svého zlozvyku za žádnou cenu vzdát, nekuřák zase nemůže vystát byt a oblečení načichlé kouřem, a to nemluvíme o tom, že je člověk vystaven pasivnímu kouření.

Dobré rozhodně je určit si hned na začátku určité hranice typu kouření povoleno jen na balkoně či u otevřeného okna. Ideální by bylo, pokud by váš partner přestal kouřit úplně, ale pokud to z nějakého důvodu nejde, zkuste mu ukázat alternativní cestu třeba valentýnským dárkem v podobě bezdýmné alternativy. Například zařízení jako IQOS 3 DUO tabák pouze nahřívají, takže neprodukují žádný kouř ani zápach. Při jejich používání vzniká jen aerosol, který obsahuje výrazně méně škodlivin než cigaretový kouř. Aerosol navíc nezůstává na pokožce ani ve vlasech, není nepříjemně cítit z konečků prstů, z oblečení či z interiéru. Jeho další výhodou je, že nezpůsobuje pasivní kouření. IQOS 3 DUO je k dostání v několika barvách jak zařízení, tak doplňků. Stane se tedy i stylovým doplňkem do práce i do společnosti. A tuto alternativu oceníte i při společných aktivitách a dovolených, kdy už nebudete muset přemýšlet nad tím, jestli si tam váš kuřák bude moci zapálit. Leckdy se tento kompromis stane prvním krůčkem ke zdravějšímu životnímu stylu.

61e821fdc9c84blobid0.jpg
Foto: Profimedia

No a klasické zlozvyky jako oblečení válející se tam, kde partnerovi odpadne od ruky, zvednuté prkénko na toaletě, způsob, jakým vymačkává zubní pastu nebo naopak posedlost uklízením jsou už spíše drobnosti, se kterými se po čase většina z nás naučí žít. Berme to tak, že nikdo není dokonalý a když někoho milujeme, naučíme se mít rádi i jeho návyky, nebo je alespoň tolerovat. Platí to hlavně v případě, že se s nimi opravdu nedá nic dělat.

Hýčkejme si lásku, má mnoho podob

iq5.jpg
Foto: Profimedia

Ať už se k valentýnským oslavám stavíte jakkoliv, faktem je, že láska si zaslouží být opečovávána. Valentýn může být hezkou příležitostí připomenout si, jak vám na tom druhém záleží, protože v každodenním shonu se leckdy vytrácí vědomí, že člověk po našem boku je ten, kterého milujeme, a ne pouhý spolubydlící. A pokud jste zrovna sami, nevadí, lásku můžete oslavovat, až ji najdete a Valentýna pojměte na finský způsob.