Ta čísla děsí! Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v letech 2002 až 2005 úspěšně spáchalo sebevraždu 226 mladých lidí, z toho 21 mladších 15 let. Rok 2006 byl osudným pro 42 lidí od 15 do 19 let a tři děti do 15 let. Loňská čísla se ještě zpracovávají.

Nejčastějšími motivy, proč se děti a dospívající pokoušejí o sebevraždu, bývají problémy v rodině a neúspěchy s prvními láskami. Ročně se v Česku zabije padesátka dětí a mladých do 20 let. Počet pokusů je ale několikanásobně vyšší. Odhaduje se, že na jednu dokonanou sebevraždu připadá až 100 pokusů o ni. Zatímco v počtech úmrtí sebevraždou převažují výrazně chlapci, u pokusů jsou to naopak dívky.

Verzi, že mezi časté motivy patří také špatný vztah s rodiči, potvrzuje případ patnáctiletého Erika Dostála z Čelechovic na Prostějovsku. V polovině března si z malorážky do spánku vpálil kulku. Důvod? Pocit, že ho matka žijící s novým přítelem nemá ráda, pocit, že zůstal úplně sám.

Byl pátek, čtyři hodiny odpoledne. Samotářský, zakřiknutý a stále více nešťastný chlapec si vyčkal na chvíli, až nikdo nebude doma. Pouze ve vedlejším pokoji ležela malá sestra, a ta nemohla jeho plán narušit. Nabil malorážku, přiložil ke spánku a stiskl spoušť...

„To je tak, když je někde málo lásky. Ten chlapec byl nešťastný,“ prohlásila tehdy sousedka Erikovy rodiny. Vyprávěla, že Erik žil s matkou a jejím přítelem, občas u otce. „Máma na něj byla až moc přísná. Vychovávala ho sice dobře, ale dítě potřebuje občas slyšet i pochvalu, a to on neznal. Utekl k tátovi, ten ho ale po čase od sebe poslal pryč, že pro něj nemá dost místa. Pro mladou přítelkyni, koně a psa místo měl, pro kluka ne,“ řekla ještě.

Na mladé lidi podle psychiatrů hodně doléhají třeba rozvodové spory rodičů. Ti by neměli situaci podceňovat, neignorovat to, co zní jako výhrůžky sebevraždou. A když už se objeví varovné signály  sebepoškozování, řezání žiletkou nebo nožem do rukou, neváhat a hledat odborníka. Volat tísňovou linku, obrátit se na psychologa či psychiatra.

Vývoj situace v počtu sebevražd mladistvých a dětí se však v dohledné době zřejmě nezmění k lepšímu. Podle dětských psychiatrů v Česku totiž chybí ucelený program prevence dětské sebevražednosti. A se státními penězi na tyto účely se prý nakládá neefektivně. Jejich kritiku ale ti, co o tom rozhodují, zatím nevyslyšeli.

Některé z varovných signálů dětí se sebevražednými tendencemi

+ sebepoškozování různým způsobem
+ řezání žiletkou po rukou
+ řezání nožem na různých místech těla

Kde hledat pomoc
Děti: Linka vzkaz domů
800 111 113
Rodiče: Rodičovská linka
840 111 234

Jsou ve vašem okolí citově zanedbávané děti?

Reklama