Srážka s manipulátorem je možná ještě horším neštěstím než ona pověstná srážka s blbcem. Pokud neprokouknete jeho sklony zkraje, může se vám stát, že s ním strávíte celá léta nebo desetiletí a vaše sebedůvěra a zdravý rozum se odporoučejí někam hodně daleko. Dostat se z takového „zakletí“ pak dá hodně práce. Prvním krokem ale je poznat, že skutečně máte co dělat s manipulátorem.
Pokud se chcete vědět něco víc o tom, jaké škody může manipulace napáchat v partnerském soužití, přečtěte si knížku Isabelle Nazare-Aga ………., která vychází z autorčiny terapeutické praxe a na mnoha konkrétních příbězích partnerských dvojic ukazuje různé způsoby systematické manipulace i to, jak se vyvíjí v různých fázích partnerského vztahu a jaké jsou její psychické, fyzické i sociální důsledky. Některé příběhy prolínají celou knihou a autorka na nich dokumentuje, jak se projevuje patologie osobnosti, která používá systematicky manipulace uvnitř partnerského vztahu. Nabízí rady a podněty k řešení (Co dělat), ukazuje možnosti komunikace. Popisuje i průběh dialogu s manipulátorem a ukázky takových dialogů.
Manipulátor je typ osobnosti, není to ten, kdo někdy užije taktiku manipulace. Jedná se o narcistickou osobnost, která je z psychiatrického hlediska patologická, ale četnější hlubší studie o ní chybí. Je tedy zásadní rozdíl mezi manipulátorem a člověkem, který jen používá manipulaci. Ne, skutečně nejsme všichni manipulátoři, protože ti představují přibližně tři procenta populace. Manipulace není výsadou žen nebo mužů. Manipulátoři jsou mezi námi, a dokonce zaujímají prestižní místa na sociálním žebříčku. Jsou lékaři, novináři, učiteli a většinou vykonávají povolání spojené s nějakým druhem moci. Ale najdeme je i mezi ženami v domácnosti nebo kadeřníky… Jako všichni lidé mají i manipulátoři pozitivní vlastnosti, a právě proto je obtížné rychle a jednoznačně jejich osobnost odhalit. Svými slovy, činy a postoji neustále lidi ve svém okolí matou. Tato kniha, doplněná konkrétními pravdivými příklady, pomáhá skutečné manipulátory rozpoznat.
Chcete vědět víc? Podívejte se na stránky vydavatelství Portál, kde si můžete knihu i objednat. Nebo ji vyhrajte v naší aktuální soutěži, která probíhá v rubrice Hrajte a vyhrajte.