Představte si, že se ráno probudíte, nebudete muset sahat po brýlích nebo rychle nasazovat kontaktní čočky. Představte si, že se probudíte a uvidíte svět ostře. Pro někoho maličkost, pro lidi trpící krátkozrakostí pocit, který by rádi zažili. „Laserové operace očí jsem se velmi obávala, ale byla to taková rychlost a pohoda, že ji mohu jen doporučit. O tom, jak mi tento zákrok změnil a zkvalitnil život, nelze pochybovat. Byla jsem 100% spokojená už pár hodin po samotném zákroku,“ říká o svých pocitech pacientka Michaela.
605c8f8aadffcobrazek.png

Vidět jasně a bez brýlí

Přestože je laserová operace očí zákrokem, který podstupuje celá řada pacientů, mnoho z nich stále váhá a obává se, co je čeká. Možným důvodem je i fakt, že kolem refrakčních zákroků koluje stále spousta polopravd a mýtů. Takže, jak probíhá operace krok za krokem? Co vás čeká před a co po?

Dejte si načas s výběrem kliniky

Pro mnoho lidí je klíčová cena zákroku. Důležité jsou ale i jiné aspekty. Prozkoumejte webové stránky kliniky, zajímejte se o personál, jeho zkušenosti s operacemi. Nezapomeňte ani na recenze klientů, kteří si zákrokem už prošli. V dnešní koronavirové době je dobré vzít v potaz třeba i prostory a zázemí kliniky. Nebojte se jít se na vámi vybranou kliniku podívat. Velké prostory znamenají větší komfort pro pacienty. „Dezinfekce, nošení roušek a dalších ochranných pomůcek po celou dobu pobytu na klinice jsou pro nás nyní běžnou součástí pracovní doby. Prostory pravidelně pečlivě větráme, dezinfikujeme a používáme germicidní lampy. Pacienty objednáváme jen do určitého počtu a na čas tak, aby nemuseli čekat a setkávat se tak s dalšími pacienty na delší dobu, než je skutečně nutné,“ říká MUDr. Věra Kalandrová, primářka kliniky Lexum v Brně. „Co mi chybí nejvíc, je běžné navázání kontaktu s pacientem podáním ruky i to, že náš uklidňující úsměv je možné za rouškou pouze tušit,“ dodává.

Objednejte se

Našli jste kliniku, která vás oslovila? Není nad čím váhat a na co čekat, objednejte se. Zavolejte na infolinku nebo vyplňte online formulář na webových stránkách.

Dejte sbohem kontaktním čočkám

V šedesátých letech český profesor Otto Wichterle vyrobil první polymer, který se stal základním materiálem pro měkké kontaktní čočky. Zázrak, který oceňuje dodnes nejeden „majitel“ myopie. Jak ale vysvětluje MUDr. Jakub Ventruba z oční kliniky Lexum v Brně: „V dnešní době jsou materiály čoček velice kvalitní, ale stále se jedná o „cizí těleso“ na povrchu oka. Postupně může docházet ke zhoršování snášenlivosti čoček na oku, mění se slzný film, povrchová vrstva rohovky atd. Navíc studie prokazují významně větší riziko infekce rohovky po kontaktních čočkách než např. po laserových operacích, které jsou v současné době bezpečnou variantou řešení dioptrické vady.“

Minimálně týden před vstupním vyšetřením se budete muset rozloučit s čočkami a nahradit je brýlemi. V případě, že vše proběhne dobře, pravděpodobně jim dáte sbohem nadobro.

Vstupní vyšetření

Samotné laserové operaci vždy předchází důkladné vstupní vyšetření. „Během něj zjistíme, zda je pro pacienta laserová korekce zraku vhodná. A určíme, která metoda korekce ta nejlepší. Řešíme všechny druhy dioptrických vad,“ říká MUDr. Jakub Ventruba a dodává: „Pokud během vyšetření zjistíme, že laserová operace pro pacienta není vhodná, navrhneme jiné řešení.“    
Svěřit se do rukou odborníků, kteří nechtějí operovat za každou cenu a neslibují nesplnitelné, je alfou a omegou profesionálního přístupu a té nejlepší péče.

Vyšetření trvá přibližně tři hodiny a jeho součástí je i rozšíření zornice rozkapáním očí. Při vyšetření se hodnotí zraková ostrost, tloušťka a zakřivení rohovky, stav sítnice, množství slz a stav slzného filmu.

Den D – Den zákroku

Laserové operace očí jsou dnes již běžným zákrokem, který pacienta za 15 minut zbaví krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu. Co je potřeba vědět?

  • Na klinice strávíte celkově zhruba 3 hodiny. Operace jako taková je ambulantní zákrok asi 15 minut.
  • Zákrok je zcela bezbolestný, protože oči jsou znecitlivěné kapkami.
  • Během operace budete ležet.
  • V průběhu zákroku vám odstraní vadu na obou očích, nikoliv pouze na jednom, jak tomu bývalo dříve.
  • Ze zákrokového sálu odejdete sám.
  • Ihned po zákroku možná budete světloplaší po dobu zhruba 2–3 hodin. Je proto vhodné vzít si s sebou sluneční brýle.
  • Ihned po operaci nebudete moct řídit. Zařiďte si proto raději doprovod.
  • Stejně tak si užijte odpočinek a klid po zbytek dne.
  • Večer se už ale můžete podívat na svůj oblíbený seriál – a bez brýlí nebo čoček.

Detailnější popis najdete například na OCIVIDNEJINAPECE.CZ

Život po zákroku

Kontrola po zákroku vás čeká hned následující den. Další návštěva lékaře je plánovaná za dva měsíce a následně za rok.

Týden po zákroku si budete kapat do očí oční kapky s obsahem antibiotik. Do práce se můžete vrátit zpravidla za 1–2 dny. V běžném režimu je třeba oželet alespoň na měsíc návštěvu bazénu, sauny a dalších míst, kde by hrozila případná infekce. Líčení očí doporučují lékaři až po dvou až třech týdnech od operace.

Pokud vám připadá, že je omezení po zákroku příliš, věřte, že měsíc bez řasenky nebo návštěv oblíbených sportovišť, za výsledek rozhodně stojí. Život se vám po laserové operaci totiž změní a zkvalitní o 100 %.

Více na OCIVIDNEJINAPECE.CZ
605c8fb67c4aeobrazek.png

Reklama