Na otázku odpovídá MUDr. Silvie Zapletalová, primářka Centra laserové a refrakční chirurgie a manažerka oční kliniky Lexum v Praze.

6089296f1700eobrazek.pngPoradna: „Dobrý den, už od dětství mě trápí krátkozrakost. Nyní je mi 25 let a zatím mám na každém oku pět dioptrií. Ráda bych podstoupila laserovou operaci. Moje oční lékařka mi však stále radí počkat s operací až „po dětech“. Já se ale v dohledné době nechystám rodinu zakládat. Je pravda, že se mi může vlivem porodu zrak opět zhoršit a bude mi pak celý zákrok k ničemu? Předem děkuji za radu. Monika“

Neexistují studie, která by jasně potvrzovaly vliv těhotenství a porodu na zhoršení krátkozrakosti. Navíc po narození miminka čekají na maminku úplně jiné starosti než plánování vlastní operace, plánovaní rodiny není tedy důvod, proč by ženy měly s laserovou korekcí zraku otálet.

Před zákrokem podstoupí pacient velmi podrobné oční vyšetření. Samotná operace se provádí ambulantně. Samotný zákrok trvá v řádu minut, laserují se obě oči najednou a také rekonvalescence je velmi rychlá. Refrakční chirurgie navíc dnes nabízí nejen různé typy laserových operací, ale i další možnosti. Díky tomu jsme schopni řešit velkou většinu dioptrických vad - krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a v indikovaných případech i presbyopii.

Co je pak důležité zmínit - progresi vady nedokážeme operací zabránit, je tedy důležitá stabilita vady před operací. Nicméně je možné v průběhu života laserovou operaci opakovat. Na očních klinikách Lexum pacientům nabízíme „doživotní záruku“, kterou je možné právě v případech pozdějšího zhoršení zraku v indikovaných případech využít.

Foto: Se souhlasem MUDr. Silvie Zapletalové
6089293f19a12obrazek.png

Reklama