eye

Oko – do duše okno. Až z 90 procent poznáváme okolní svět pomocí zraku. Vidět dobře, to je učiněná výhra. Jenže co dělat, když zrak nesouží tak, jak by měl? Možností je několik. V současné době se stále častěji setkáváme s lidmi, kteří podstoupili laserové operace očí. Pojďme si o nich povědět více.

Oko je složitý optický systém, díky němuž si můžeme prohlížet okolní svět. Řada dědičných a vývojových faktorů však může způsobit určité nedostatky v tomto mechanismu. Na vině může být strukturální nepoměr oka či nedostatečná pružnost oční čočky. Dalekozrakost, krátkozrakost a astigmatismus, to jsou nejčastější oční vady, které však mohou být odstraněny nebo alespoň zmírněny trvale pomocí laseru.

K operaci cesta dlouhá, zákrok je ale jen na pár minut

Protože operaci nemůže podstoupit úplně každý, zákroku vždy předchází zevrubné vstupní vyšetření, které leckdy zabere i několik hodin, a teprve podle výsledků se rozhodne, zda je laserová operace vhodná. Operaci naopak budete mít za sebou během několika minut. Obě oči se operují najednou při mírných vadách, při těch silnějších se druhé oko operuje v rozmezí jednoho týdne až půl roku od první operace. Vše záleží na rozhodnutí lékaře.

Všechno probíhá jen v místní anestezii, povrch oka je znecitlivěn anestetickými kapkami, během zákroku tedy můžete komunikovat se zdravotníky. Ač se to na první pohled nezdá, zákrok je naprosto bezbolestný. „Jediné, co může být pacientovi poněkud nepříjemné, je rozvěrač, který má zabránit mrkání v průběhu operace, a také pocit, že mu někdo sahá do oka,“ dodal lékař Martin Filipec.

Co se s okem vlastně děje? Oko a jeho okolí je kryto sterilní rouškou a pod víčka je umístěn malý rozvěrač. Nejprve chirurg vytvoří pomocí speciálního přístroje tenkou lamelu (plátek) rohovkové tkáně na povrchu oka, a tu potom odklopí. Pak přichází na řadu studený laser, který „seřízne“ dle potřeby vnitřní část rohovky.

Při krátkozrakosti se odstraňuje část kolem středu, aby došlo ke zploštění rohovky, což umožní setkávání paprsků na sítnici. U dalekozrakosti se naopak odstraňuje okrajová část, aby došlo k většímu zakřivení (a tedy zvýšení lomivosti). Při nápravě astigmatismu vyrovnává laser odstraněním tkáně nepravidelné zakřivení rohovky.

Operace laserem se nebojí ani slavní lidé. „Nenávist, krystalická nenávist, tak by se bez nadsázky dal popsat můj vztah k brýlím,“ říká spisovatelka Barbara Nesvadbová. „Jen představa, že mi někdo řeže do oka, ta byla nepřijatelná. Ani nevím proč, pak najednou odpor k operaci zmizel. A já začala s rešeršemi. Postupně jsem zjistila, že snad každý druhý člověk, kterého znám, je po operaci. Tak jsem se teda odhodlala. A dnes? Dnes je mi jen líto, že jsem se neodvážila dřív...“

eye

Ze zahraničí se na české oční kliniky dostal nový pomocník - plyšák. „Pacientům ho vždy nabízíme, i když se na to většina z nich tváří překvapeně, 95 procent pacientů jej během operace drží v ruce,“ říká lékař. Pacienti tak zaměstnají ruce a hmat, čímž zrak a vnímání celého zákroku odchází do pozadí.

Je to správná investice?

Ceny laserových operací se pohybují od 16 tisíc korun za jedno oko. Operaci si hradí sám pacient, pouze výjimečně přispívají některé pojišťovny. Je to částka pro většinu z nás nemalá, ale spočítáme-li, si kolik je třeba investovat do slušných brýlí a jejich celoživotní údržby, možná dojdeme k závěru, že rozdíl mezi oběma částkami je jen pár tisíc. Laserovou operaci si jednou zaplatíte a je klid, alespoň v některých případech.

Jindy to není tak úplně dokonalé. Například pokud jste starší čtyřiceti let a potřebujete brýle na čtení, laser vám už nepomůže. Není to totiž dioptrická vada, ale přirozený znak stárnutí oka, kdy ztrácí schopnost zaostřovat na blízké body. Zákrok lékaři neprovedou lidem mladším 18 let, těhotným ženám do 20. týdne ani těm, jejichž oční vada není v posledních dvou letech stabilní (tzn. pokud se zhoršuje).

Ne vždy lze dioptrickou vadu odstranit úplně. Krátkozrakost lze odstraňovat cca do -9 dioptrií, u pacientů s vysokou vadou a tenkou rohovkou je bezpečnější provést pouze částečné snížení vady. U dalekozrakosti se laserové zákroky se doporučují pouze u nižších vad do cca +3,0 dioptrií.

Co trápí oči nejčastěji?

  • Krátkozrakost

Dobře vidíte nablízko, noviny přečtete bez potíží, ale mhouříte oči, abyste jasně viděli do dálky? Míjíte své přátele na ulici, aniž byste je poznali? Pokud ano, jedná se o první příznaky myopie, tedy poruchy vidění na dálku. Dochází k ní tehdy, když se paprsky světla sbíhají už před sítnicí. Zpravidla bývá příčinou příliš dlouhé oko. Při krátkozrakosti se používají brýle (okraje jsou silnější než střed), které mají paprsky rozptýlit tak, aby se setkávaly až na sítnici.

  • Dalekozrakost

Je přesným opakem krátkozrakosti. Dobře vidíte na dálku, ale čtení a psaní vám může dělat potíže. Na vině bývá obvykle příliš krátké oko. V důsledku toho se paprsky světla setkávají až za sítnicí a vy obraz vidíte rozmazaný. Dalekozrakost mohou kompenzovat brýle (tzv. spojky – směrem do středu je sklo silnější).

  • Astigmatismus

Za tuto vadu mohou nepravidelnosti čočky. Někdy je oční čočka nepravidelná, místy zploštělá nebo naopak zakřivená, v důsledku čehož vidí postižený špatně na jakoukoli vzdálenost. Tato vada se obvykle napravuje cylindrickými brýlovými skly.

Nosíte brýle? Šla byste na laserovou operaci očí? Myslíte, že je to dobrá investice, nebo zbytečně vyhozené peníze?