Všechny laserové refrakční zákroky jsou bezpečné a bezbolestné. Doporučení, ze kterých metod je možné vybírat, zůstává na lékaři. Ten rozhodne na základě podrobného předoperačního vyšetření. Přesto je důležité tématu laserových operací před konzultací s lékařem porozumět a přijít dostatečně informován.
Presbyond – letošní novinka se vypořádá s projevy vetchozrakosti
Od letošního roku je v České republice dostupná operace Presbyond umožňující řešení refrakčních očních vad u lidí s příznaky presbyopie (vetchozrakosti). Presbyopie je přirozeným projevem stárnutí objevujícím se obvykle po 40. roce. Právě kvůli presbyopii a s ní související ztrátě pružnosti oční čočky dříve lékaři neprováděli laserové zákroky lidem starším 40 let. Metoda Presbyond je založena na technologii LASIK doplněné o nový laserový profil. Díky tomu umožňuje přirozeně zvětšit hloubku ostrosti vidění a současně při zákroku zaostřit každé oko na jinou vzdálenost.
Správnost rozhodnutí zavést metodu Presbyond potvrzují i první klienti očních klinik Lexum: „Nosil jsem brýle na dálku, kdy jsem měl -1,5 dioptrií na každém oku. Mé problémy se zrakem se začaly postupně zhoršovat. Když jsem šel například po ulici, bez brýlí jsem již téměř vůbec nepoznával lidi. Ale v momentě, kdy jsem se potřeboval podívat například na telefon, musel jsem naopak brýle sundat. A tak jsem se rozhodl podstoupit zákrok Presbyond. S výsledky po operaci jsem velmi spokojený,'' svěřil se 53letý Petr Liebich, který po zákroku již nepotřebuje brýle.
Metoda Presbyond se v zahraničí používá již od roku 2004, její účinnost a bezpečnost je tak dostatečně ověřená, i když v České republice je stále novinkou. Až do letošního roku byli lékaři u starších klientů odkázáni při řešení refrakčních vad na méně šetrný způsob, a to výměny nitrooční čočky.
Metoda PRK je ověřenou klasikou
Metoda PRK existuje již více než 35 let. Při této metodě operatér pracuje na povrchu rohovky a nezasahuje do jejích hlubších struktur. „Metodu PRK můžeme používat v krátkozrakosti a nižšího astigmatismu. Mezi její přednosti patří použitelnost u klientů s tenčí rohovkou a nižší cena. Její nevýhodou je pak větší riziko pooperační bolestivosti a pomalejší návrat vidění,“ vysvětluje MUDr. Jakub Ventruba, Ph.D., hlavní lékař pro refrakční a laserovou chirurgii sítě očních klinik Lexum. Tato metoda v současnosti ustupuje do pozadí a zůstává tak alternativou tehdy, pokud není možné využít jiné způsoby laserového zákroku.
LASIK pro různé druhy vad
Další a v současnosti nejrozšířenější metodou je LASIK. Lékaři ji volí hlavně kvůli velké přesnosti, pooperační obnově vidění obvykle do 24 hodin a použitelnosti pro různé druhy očních vad. LASIK je ve skutečnosti metoda založená na použití hned dvou laserů. První laser při ní vytvoří lamelku, pod kterou druhý laser přesně upraví zakřivení rohovky. Oproti metodě PRK se jedná o dražší variantu. Mezi její nevýhody patří vyšší riziko suchosti očí po operaci.
Metoda ReLEX SMILE nabízí nové způsoby práce s rohovkou
„Při metodě ReLEX SMILE používáme stejný druh laseru jako při vytváření lamelky u metody LASIK. Pracujeme s ním ale zcela novým způsobem, a to uvnitř rohovky. Povrch rohovky při zákroku zůstává téměř neporušený. Tento postup se tak vyznačuje vysokou bezpečností a nízkým rizikem komplikací i vedlejších účinků včetně pooperační suchosti očí,“ říká doktor Ventruba. ReLEx SMILE patří k dražším metodám řešení refrakčních očních vad, přesto ale zůstává dostupný. Obnova vidění po zákroku může trvat až v řádu dní.
Nový komentář