Sametka podzimní není nebezpečná, ale projevy zavrtání larviček jsou velmi nepříjemné palčivým svěděním, které může trvat několik dní. Často jsou zaměňovány se štípanci od komára či blech, ale dají se dobře identifikovat právě obdobím srpna a výjimečnou svědivostí.

ale.jpg
Foto: Shutterstock

Majitelé psů je velmi dobře znají, pupínky mají psi v kůži na tlapkách mezi drápky nebo na hebké kůži břicha. Malé děti mívají po napadení pupínky také za ušima, i na kůži hlavy ve vláskách. Pro všechny postižené je to stejná situace, pupínek, který velmi svědí a nutí je škrábat.

Larva k zavrtání vyhledá místa s tenčí a jemnou pokožkou, kožní řasy, případně se zavrtá tam, kde k tělu těsně přiléhá spodní prádlo. Kousnutí sametkou po několika hodinách od odpadnutí vyvolává poměrně bouřlivou alergickou reakci se silným svěděním. To způsobuje zarudlá místa, podobně jako kousnutí od komárů. Teplo, například z postele, zvyšuje následky kousnutí - postižené místo více svědí.

 
Co je sametka podzimní?

Má jasně červenou barvu a u živých jedinců jsou patrné oči jako karmínové tečky po stranách štítku. Délka hladové larvy sametky podzimní je 0,2 mm, po nasátí se objem těla zvětší a barva bledne až na žlutooranžovou. Začátkem jara v povrchových vrstvách půdy, kam sametky vystupují z hlubších vrstev, probíhá oplození vajíček. Vylíhnuté larvy vylézají na povrch půdy a na přízemní části rostlin, kde čekají na hostitele. Ve volné přírodě jsou napadáni především hraboši.
 
K lidskému tělu se přichycují v místech, kde přiléhá oděv, tedy v pase, v podpaží, v tříslech, pod koleny atd. U malých dětí napadají pokožku na hlavě. Larvy svými čepelemi nabodávají povrchové vrstvy kůže a do vzniklé ranky vypouštějí silně lytický sekret slinných žláz. Tento sekret narušuje hlubší vrstvy kůže. Koagulací bílkovin pronikajícího tkáňového moku vzniká válcovitý útvar, ve kterém si larva udržuje sáním průchodný centrální kanálek. Pod dolním koncem kanálku se hromadí nekrotizující buňky. Larva se touto drtí buněk vyživuje. Po uvolnění larvy se defekt hojí epitelizací a celý útvar odpadá s postupujícím rohovatěním obnovené pokožky.

6304cd5b0f830obrazek.png
Foto: Shutterstock

Larvy odpadávají obvykle třetí den po přichycení a ve většině případů jsou setřeny oděvem. V několika dalších dnech puchýřek zmizí a po dobu několika týdnů na jejím místě zůstávají hnědofialové skvrny. Pro průběh nemoci je velmi důležitá vnímavost pacienta. Lehčí případy tohoto onemocnění někdy unikají pozornosti jako „kopřivka".

Naše zkušenost – jediné, co trochu zabírá a zmírňuje svědění, je dle babských rad velmi teplá sprcha.

Prevencí je chůze v trávě v pevných botách, jakmile si vezmete žabky, je jisté, že vám ulpí na těle. Pokud budete pracovat na zahradě, například plít záhony, je jasné, že jdete vstříc styku se sametkami. Štěstí je, že výskyt sametky podzimní není plošné, spíše se objevuje kolem břehu říčních toků. Pokud ale na vaší zahradě je, víte, že se máte v srpnu a začátkem září na co těšit.

Zdroj informací: www.skudci.com, Wikipedia, zkušenosti autorky

Reklama