Musím se s vámi podělit o snímky autorky Tiiny Törmänen, na které jsem narazila minulý týden v naší fotobance nabízející aktuální snímky. Protože mne polární záře doslova uchvacuje. Tiše závidím těm, kdo ji viděli, a doufám, že se mi to také někdy poštěstí zažít.

Tiina Törmänen

Autor fotografií: Tiina Törmänen

Tyto snímky jsou z finského Laponska. Laponsko najdete v severní Evropě a zahrnuje severní část Skandinávie (Norsko, Švédsko a Finsko) a poloostrova Kola v Rusku. Většina tohoto území leží za polárním kruhem a patří k oblastem, kde žije nejméně lidí. Západní část je hornatá, zvyšující se směrem k norské hranici. Nejvyšší horou je švédská Kebnekaise (2 106 m). Na švédské straně směrem od hranice se nacházejí mohutné řeky tekoucí od severozápadu na jihovýchod. Na severovýchodě má terén podobu nízké plošiny se spoustou močálů a jezer, z nichž je největší jezero Inari ve finském Laponsku.

Laponsko

Autor fotografií: Tiina Törmänen

Symbolem Laponska jsou sobi, kterým nevadí mrazivé podmínky, žijí zde ale i velké šelmy: rys, vlk, medvěd a rosomák. V létě je živočichem, který potrápí všechny návštěvníky tohoto kraje obyčejný komár.

Laponsko

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Sobí maso je základem severské kuchyně, zpracovává se na mnoho způsobů. Stejně tak mořské ryby, zejména losos a treska.

Laponsko

Autor fotografií: Tiina Törmänen

Krajina Laponska je nádherná, zejména pro milovníky přírody. Ideálním časem návštěvy je podzim, kdy podzim rozehrává své barvy a pak březen a duben, kdy mrazy nejsou tak silné, den se prodlužuje a jsou skvělé podmínky pro pozorování polární záře. Pokud ale máte rádi adrenalinové dovolené, pak si sem zajeďte v lednu nebo v únoru… užijete si pravou zimu. Pro tu má také v Laponsku domov Santa Claus se svými soby, ve finské vesnici Rovaniemi . Asi osm kilometrů od této vesnice je dokonce Santa Claus Village, kam se pořádají velmi oblíbené výlety. Rovaniem  je samozřejmě zároveň sídlem Santovy pošty, polární kruh vlastní oficiální razítko od roku 1950.

Laponsko

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com a www.profimedia.cz

Mohlo by vás také zajímat: Nádherná dovolená, když mrzne: Vydejte se pozorovat polární záři

Reklama