I proto jsem pro jednu mně hodně blízkou duši k jejím nedávným narozeninám objednala u dalšího mého přítele Indiána lapač snů. Lapačů je v posledních letech všude jako máku, výrobě těchto specifických amuletů se dokonce věnuje i mnoho jedinců, kteří je pojímají umělecky v mnoha směrech. Stačí jen zadat do vyhledavače lapač snů a vyjede vám taková nabídka překrásných výrobků, až oči přecházejí. Já však lapače objednávám vždy u jednoho človíčka, o kterém vím, že má indiánskou duši a vyrobí kousek, který by mohl klidně viset v nějakém muzeu se zaměřením na starodávnou indiánskou kulturu.
5b4730f9b9684obrazek.jpg

Indiánské lapače snů zavěšovali původní přírodní lidé do místnosti nebo přímo nad hlavu spícího. Podle dávné indiánské legendy se zlé sny zachytí v síti lapače a ráno jsou pohlceny denním světlem. Ty pozitivní sny ovšem sklouznou po peříčku zpět do duše spícího.

Tento významný talisman má svá pevná pravidla, jak určili moudří šamani.

Uprostřed lapače bývá kamínek, mušle, ořech nebo jiná důležitá věc, jenž znázorňuje naše vlastní já. Je to střed, kolem kterého se točí celý svět, Indiáni totiž věří, že se sny, ať již dobré, nebo špatné, pokoušejí najít každého člověka. A že centrum vlastního já je potřeba chránit před zlými silami a ve spánku zvlášť.

Kruh indiánského lapače má podle mytologie dva významy - představuje svět a vesmír, který ochraňuje střed. Je to první překážka pro temné síly, která se na lapač valí. Ochranný kruh talismanu často z vrbového proutku má zadržovat negativní vlny.
5b47317f99a7bobrazek.jpg

Peříčka jsou přivázána ke kruhu a zachytávají vesmírnou energii a sny, které dopředu filtrují. Noční můry jsou tak odraženy zpět a sladké sny jsou přeneseny do síťky, z které pak putují ke snícímu jedinci. Vyplétaná síťka také podle legendy umí zachytit veškerou  negativní energii, která by přece jen přes peříčka prošla…

Síťka s uzlíky, kterou je vypletené kolo, je v lapači snů velmi významná, chytá děsivé sny a negativní síly, Indiáni totiž věří, že negativní energie, která se v síti zachytí, zabloudí a nenajde cestu do středu, tedy k člověku.

Symetrie síťky symbolizuje harmonii - a přesně tu všichni zlí duchové nemají rádi…

Uložit

Uložit

Uložit