Talismanům se dá smát jen do té doby, než zjistíte, že opravdu fungují...

Moje kamarádka vyléčila dlouhodobé psychické problémy své dcery indiánským lapačem snů. Její dcera Anička totiž trpěla na hrozné noční můry, které vyústily strachem, že ve spaní zemře. Každý večer celá rodina trnula hrůzou, co je zase všechny čeká. Anička totiž nechtěla za žádnou cenu spát, protože byla přesvědčená, že se už neprobudí. V té době už nebyla žádné batole, ale bylo jí dobrých deset let. Problémy měla od malička, stále věřila na nějaká strašidla a nadpřirozené bytosti. S věkem se ale čerti změnili na magická čísla, oživlé předměty či zhmotnělé představy. Zkrátka v tom zřejmě hrály roli americké horory.

Kamarádka z toho byla zoufalá, celé roky nemohli jít s manželem ani do kina, protože by Anička dostala hysterický záchvat strachu. Nakonec s ní začala docházet k dětské psycholožce, která potíže diagnostikovala jako poměrně vážný a rozvinutý problém. Anička večer začala užívat uklidňující léky, celé noci byl byt zalitý světlem, aby se všechna strašidla bála přijít, ale moc to nepomáhalo. Psycholožka nakonec doporučila vymyslet nějaký rituál a Aničku přesvědčit o tom, že dokáže všechny zlé síly zahnat. Anička pak usínala za zvuků zaříkávadel, bubínků i vůně kadidla, ale přechytračit se tím moc nedala. Nakonec se to ale přece jen podařilo.

Ve víře je síla

Zvítězil indiánský lapač zlých snů, který se prodává ve stánku na každé pouti. Když se začal Aničce houpat nad hlavou a dostala k tomu patřičně okořeněný výklad, konečně uvěřila, že je to přesně to, co ji před zlem a smrtí ochrání. Léky letěly do koše a všichni si neskutečně oddechli. Není sice pravda, že se tím potíže zlikvidovaly úplně, ale jejich intenzita se eliminovala do vcelku snesitelných mezí. A pak že amulety a talismany jsou podvod.

Reklama