Měď v kohoutkové vodě a vodovodním potrubí je důvodem, proč máte neposlušné vlasy. Tvrdí to vědci, kteří zjistili, že roztřepené konečky a lámavé vlasy jsou výsledkem mytí vlasů vodou, kde přirozeně najdeme oxidačními minerály.

Jakmile vstanete, tak už většinou tušíte, jestli s vámi budou ten den vlasy spolupracovat či nikoli. Jedná se o jednu z těch frustrujících situací, která dokáže zkazit člověku celé ráno a někdy i zbytek dne. Sváděly jste vinu na genetiku nebo prostě nešťastnou náhodu, ale experti přišli na to, že se chyba ukrývá ve vodě.

Podle studie amerických vědců právě měď v kohoutkové vodě může ničit vaše kadeře. Experti našli nahromaděnou měď ve vlasových vláknech, kde vytvářela volné radikály a urychlovala negativní působení vnějších vlivů. Důsledkem tak byly nevýrazné a lámavé vlasy. Podle slov profesorky a doktorky Jennifer Marshové, jež studii vedla, není problém konkrétní množství mědi, ale její postupné ukládání: „Jedná se o prakticky podobný proces, jako když vám UV záření ze slunečního světla ničí vlasy pokaždé, když vyjdete ven, jen se jedná o delší časový úsek. Při česání a stylingu zeslabené vlasy pak nejsou dost odolné a rychleji se lámou a třepí. I jejich následná úprava bývá náročnější.“

Účinky mědi

Má měď jen negativní účinky? Právě naopak. Jedná se o důležitý minerál, bez něhož by nemohlo tělo správně fungovat a vlasy růst. Měď je například jedním ze základních elementů pro tvorbu melaninu, hlavního pigmentu obsaženého ve vlasech, kůži a oku. Taková měď se využívá vnitřně a lidské tělo ji přijímá z potravy a tekutin.

Bohužel se k nám měď nedostává pouze touto cestou. Vlasy do sebe ji nabírají z vody, protože se přirozeně nachází v kohoutkové vodě, se kterou si vlasy myjete. Zjistili jsme, že se postupně hromadí ve vnějších vrstvách vlasu.  Volné radikály, které vznikají kvůli oxidačním procesům mědi, ničí přirozený obal vlasu (kutikulu) a poté naruší i jeho vnitřní strukturu,“ vysvětluje profesorka Marshová.  

vlasy

Typickými znaky oxidačního poškození jsou suché a na dotek hrubé vlasy, zvláště u konečků. Vlasy ztrácí lesk a mohou být oslabené až do té míry, že se začnou lámat a třepit. Podle výsledků studie, která zkoumala účinky oxidačního poškození na 8 000 umytí na 1 200 vzorcích vlasů od 450 žen z devíti zemí, bylo navíc zjištěno, že měď škodí všem vlasům bez ohledu na jejich typ či rasu.

Často nebyla tato poškození viditelná pod mikroskopem, proto byla měď tak dlouho opomíjena jako možný zdroj poškození,“ objasnila doktorka Jeni Thomasová, která se na studii také podílela.

Řešení

vlasyNegativní dopady se časem jen zhoršují a jednotlivému vlasu trvá průměrně 3 roky, než odroste. Ty, co touží po svůdně lesklých a bohatých loknách však nemusí hned propadat depresi. Máme pro vás několik způsobů, jak bojovat proti nevýrazným a lámavým vlasům

Během studie si totiž vědci všimli, že cheláty na sebe dokáží skvěle vázat kovy. Experti z  Institutu pro výzkum vlasů Pantene Pro-V proto vyvinuli šampony Pantene Pro-V s antioxidanty, které obsahují chelát EDDS. Jedná se o velice výkonný chelát, jenž dokáže selektivně vyhledávat a vázat na sebe měď. Tím ji neutralizuje a předchází tak oxidačnímu poškození vlasů. Pokles oxidační zátěže vyvolané mědí při používání šamponů Pantene Pro-V potvrdily i výsledky klinické studie.    

Další možností, jak se bránit negativním dopadům mědi je investice do vodního filtru. Měď se do vody dostává vodovodních trubek či nádrží a například pomocí sprchového filtru zajistíte, že voda nebude představovat nebezpečí pro vaše vlasy.

Suché a lámavé vlasy můžete také povzbudit olejovými zábaly, které jim dodají potřebou vlhkost. Ještě před samotným umytím si zkuste aplikovat olej do celé délky vlasů a nechte alespoň 30 minut působit. Vlasy si poté umyjte běžným způsobem.

Reklama