Zdravím všechny,příroda se konečně probouzí/ foto berušky/ a my si užíváme první sluneční paprsky. Velikonoce jsou a vždy byly pro mně symbolem jara.

d

Ráda zdobím domácnost , většinou převládají barvy- zelená, bílá a červená.
Jako dítko jsem vyrůstala na vesnici, kde byly Velikonoční svátky brány ve velkém stylu." Oblievačka" se neobešla bez věder , hrnců a karabáče byly nejrůznějších velikostí.

Největší respekt jsem měla před jalovcem. Kropenaté nohy mi vydržely i další měsíc...

Jednou k nám přijela mámina sestra, tetička Jarča . Prý ať si užije těch pravých Velikonoc s vesnickou chasou !  Máma jí hned zrána poslala k sousedce přes ulici pro máslo/samozřejmě, že jej nepotřebovala/. Prý chce ještě upéct jeden mazanec.

Teta ,nic netušíc , vyrazila z domu. Máma jí zapomněla říct, že po " šmigrustu" se chodí od 6 hodiny ráno a né jako ve městě kolem desáté.

Na tu nebohou ženu číhali u fary místní mladíci s vědrem vody a dvoumetrovým karabáčem. Nejdříve jí obklopili a teta koutkem oka zahlédla otevřené okno v našem domě a v něm vysmátou tvář své sestry.

Jeden z klukú vytáhl z kapsy klystýr , no právě ten , kterým se batolátka zbavovaly úporné zácpy. Nastříkal tetce do ucha a za krk vodu. Chudák raději ani nepřemýšlela, k čemu ten přístroj původně sloužil. Ale to byla jen předehra.

Pak jí kluci vylili na hlavu vědro vody , nastříkali jí levnou kolínskou a vyprášili zadek jalovcem.

Její řev se ozýval celou vesnicí a vzbudil i zarputilé spáče.
Teta přišla domů bez másla jako zmoklá slepice, napůl hluchá se spálenou zadnicí. Myslela jsem , že mámu zabije. Šla se hned převléknout a zalezla do ložnice.

Zbytek šmigrustu jsme si s mámou odtrpěly samy. Teta Jarča chytla do
ucha zánět a když se trochu vylízala z velikonočního traumatu, odcestovala domů.

S mámou další měsíc nekomunikovala.

Dnes je této bodré ženě přes 70 let, zdravíčko jí celkem slouží až na to, že jí bolívají nohy. To asi proto, že jí tenkrát kluci " namastili" jenom zadek a na nohy zapomněli, protože řvala jako na lesy......

Takže Míše i Všem přeji ten nejradostnější a nejveselejší šmigrust!!!
lalica

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.


No, tak tedy chudák teta. Myslím, že bych asi taky nekomunikovala nějakou dobu. Hlavně, že přežila do úctyhodného věku a neohluchla. Hele, to je ale blbý vtípek s tím klistýrem, to měla asi i kliku. Přeji krásný den a veselé svátky.

Co si vy myslíte o Velikonocích? Jaké jsou vaše asociace, když se řekne "pomlázka"? Máte nějaký zážitek z těchto dnů, o který se chcete s námi podělit? Pište na redakce@zena-in.cz. Každé dvě hodiny vylosuji z došlých E-mailů jeden, který dostane dáreček.

 

Reklama