Přinášíme vám další odpovědi na dotazy maminek, které poslaly naší laktační poradkyni Haně Strejčkové. Možná pomohou i vám. Týkají se těchto otázek. Je pouze částečné kojení pro dítě užitečné? Proč se moje miminko při kojení kroutí? Bolí mě klouby, co s tím?

baby

Čtenářka Eva: Jsem maminka 4týdenní dcerky, je to moje 4. dítko, po 10 letech. Všechny tři děti jsem plně kojila do cca 6 měsíců a částečně do cca roku. Bohužel, ač mě to vůbec nenapadlo, s touhle malou se mi plně nenastartovala laktace, takže jsme po asi 2,5 týdnech, kdy dcerka velmi zhubla, musely začít přikrmovat.

Nejdřív přes hadičku a stříkačku, když se ale mléka nezačalo tvořit víc, tak lahvičkou. A samozřejmě jsem po každém kojení 10 minut odstříkávala z každého prsu. Nyní tedy fungujeme tak, že ji vždy nakojím, z obou prsou, co si vezme, pak dokrmím lahvičkou s umělou výživou. Několikrát denně, většinou 2x nebo 3x, ještě mléko odstříkám, většinou, když mám pocit, že ho nevypila z prsu dost.

Musím říct, že mi připadá, jako by neměla sílu, aby ho vypila všechno, bradavku pak pouští a zase chytá, přitom tam mléko ještě je. V současné době je holčička spokojená, krásně přibírá a málo pláče, na rozdíl od prvních dvou týdnů, kdy měla hlad.

Myslíte, že i to, že kojím jen částečně, je pro ni užitečné? Sice jsem se s tím tak nějak smířila, ale stejně mě mrzí, že ji nemůžu kojit plně... Díky

Hana Strejčková: Paní Evo, kojení je užitečné v jakémkoliv množství! Postupujete správně, že nejprve nabídnete oba prsy, a pak dokrmíte a následně odsajete. Neuvádíte, jakou lahvičkou dcerku dokrmujete.

Zamyslela bych se nad způsobem přisátí dítěte, jak saje a v jaké poloze kojíte. Dále bych zkontrolovala uzdičku a pusinku dítěte. Zvážila bych návštěvu laktační poradkyně. Jak uvádíte, kojila jste tři předešlé děti bez starostí, nevidím zatím důvod, proč nekojit úspěšně i to čtvrté.

Čtenářka Em Hučíková: Chci se zeptat, zda nedělám něco špatně, či je to normální, když se mi miminko u kojení neustále kroutí, a to mu je už 6 a půl měsíce. Rád u kojení leží na zádech a hlavičku má hodně bokem. Občas se přitulí, ale to hlavně v noci. Když si ho chci přitulit, tak nechce.

A ještě se chci zeptat jestli mám stále kojit i v noci, nebo se už pokusit ho nechat vykřičet, aby poznal, že se v noci nepapá. Ještě pořád papá co tři hodinky i v noci a málokdy se mi povede ho ukecat jen na cumlík. Z láhve mi pít nechce ani moje mléko. Do toho mu rostou zuby, už má dva od prosince. Další nikde. Může to být i těmi zuby? Nebo jestli třeba teplem v pokoji či suchým vzduchem. Větrám i v průběhu noci, ale stále si vynucuje celkem vysokým tónem prso.

Prosím, poraďte

Děkuji

Hana Strejčková: Kroucení se u kojení příliš normální není. Zvážila bych minimálně kontrolu a případně opravu vzájemné polohy maminky a miminka. Ve správné poloze by dítě mělo mít v jedné linii jak hlavu, tak tělíčko (ale jak píšete „bříško na bříško“ v oblibě nemá), a když se kroutí, zkusila bych mu aspoň nabídnout pozici, aby hlava byla výše než nožičky.  

Noční kojení vyžaduje nejspíš z těchto důvodů - uhašení žízně, přitulení - nechce spát sám, svlažování dásniček při bolestivém růstu zoubků. Z hlediska výživy to ovšem může být také! Blížíte se k období zavádění „běžné stravy“, lžičky. Mnohdy se noční kojení upraví postupně právě zavedením polední lžičky a večerní kaše.

Nechat dítě vykřičet vůbec nedoporučuji, což neznamená vést ho ke křiku a vynucování. Aby bylo možné potvrdit, že jde o vynucování prsa, bylo by vhodné, aby nejprve k dítěti vstal tatínek, vzal ho, zkontroloval ostatní potřeby (plena, teplo, chlad), případně mu nabídl ze speciálního hrníčku Vaše odstříkané mléko (zda je to žízeň), a pak teprve vy. Nepíšete však, jak malý prospívá, jaké má přírůstky.

Čtenářka Markéta: Mám druhé miminko, je mu 5 týdnů, kojení je bez problémů, malej krásně přibírá, mlíčka se mi dělá tak akorát, ale mám problém u sebe, stejně jako s prvním synem mě strašně bolí kolena a lokty. Jím denně jogurty, sýry, piju cca ½ litru mléka a užívám kolagen určený pro těhotné (Colafit), ale nelepší se to.

Nevím, co přesně mi chybí, zda vápník, nebo kolagen. Nemáte vyzkoušené nějaké vitamíny pro kojící maminky, které zabírají?

Děkuji za odpověď

Hana Strejčková: Ano, je vysoce pravděpodobné, že máte nedostatek vápníku, kolagenu a vitamínu D. Maminky s bolestmi kloubů užívají vámi zmiňovaný Colafit, dále šumivé tablety vápníku vhodné pro kojící maminky. Vy však jíte poměrně velké množství mléčných výrobků. Stravu bych doporučila obohatit o omega 3 mastné kyseliny, pokud zvládáte, i ořechy (vzhledem ke kojení umírněně), ovoce a zeleninu oranžové barvy a naordinovat si během dne chvíle klidu. 

Máte za sebou druhé těhotenství, které samozřejmě ubralo ze zásob vápníku a  dalších minerálů. Také jste v těhotenství přibrala a klouby si musely přechodně zvyknout na vyšší hmotnost, byly více zatěžovány. Samozřejmě i kojení klade na tělo vysoké nároky: bere např. zásoby vápníku, kyseliny listové, železa, důležitá je proto kvalitní výživa a dostatek odpočinku. U bolesti loktů bych se být vámi zamyslela, jak často nosíte své děti. I to může s bolestí souviset. Závěrem: pokud se bolesti nezlepší, či neodezní, doporučila bych návštěvu ortopeda, který zhodnotí stav chrupavek a vybere případně vhodný lék.

Pokud máte i vy, milé ženy-in, nějaký dotaz na laktační poradkyni, pošlete ho pod heslem „Kojení“ na adresu redakce@zena-in.cz

Čtěte také:

Hana Strejčková: Kojení začíná už v těhotenství

Seriál o kojení. První odpovědi na čtenářské dotazy

Kojení a implantáty: Co na to laktační poradkyně a plastický chirurg

Kojení a kouření, jak se to rýmuje?

Reklama