Mykóza nehtů může překvapit každého z nás. Někdy si ji ale ani nevšimneme, takže nehet neléčíme. Zajímalo nás, jak je to s oblíbeným lakováním nehtů ve spojitosti s mykózami. Lakovat či nelakovat? Může lakování zhoršit stav onemocnění? Jak je to s umělými nehty, které jsou také velmi oblíbené? Na toto téma jsme pro vás připravili rozhovor s MUDr. Katarinou Třískovou, dermatoložkou z MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.

 

Paní doktorko, Je možné si lakovat nehty, které léčíme z mykózy?

hand

Pokud to je antimykotický lak, tak ano. Jinak ne, bránil by průniku lokálně aplikovaných přípravků a neviděli bychom, jak a zda-li nehet odrůstá a je zdráv.

Co si myslíte o umělých nehtech? Jsou oblíbené, ale nemohou způsobit vhodné prostředí pro tvorbu mykóz?

U někoho mohou být tzv. predispozičním faktorem. Může se jimi poškozovat nehtová ploténka a nehty být proto méně odolné vůči infekci. Ale i při nedodržování hygienických zásad se můžeme nakazit.  

Může se mykóza z nehtů přenést na jiné části těla? Nebo se týká jen nehtů?

Ano, může se přenést. A samozřejmě i opačně, tedy z jiných části kůže právě na nehty.

Děkujeme paní doktorce za její odpovědi. Jak to máte vy? Sledujete svou pokožku a nehty, zda není napadena mykózou?

Naše články na téma mykóza: //zena-in.cz/kategorie/mykozy

hand

Náš letní speciál – vše o mykózách

Pro dobrou orientaci jsme pro vás připravili speciální stránku www.nechciplisen.cz, kde najdete základní důležité informace, ostatní články najdete v rubrice zdraví, budou vycházet celé léto. Pokud by vás napadl nějaký dotaz, nějaký problém, který sami řešíte, napište nám na redakční email nechciplisen@zena-in.cz, vaším tématem se budeme zabývat.

Užijte si léto bez plísní, a pokud se s ní perete nebo ji během léta objevíte, u nás na stránkách najdete řešení. Vše na www.nechciplisen.cz.