O vůních se dá vyprávět celé dny, ale odpovím dnes na pár zajímavých dotazů, které se mi objevily v poště jako reakce na můj článek o sběratelství miniparfémků.

Co je vrstvení?
Ideální je, pokud si od jedné vůně zakoupíte celou řadu. Po sprchovém gelu použijete mlíčko a dezodorant. Kolem oběda se navoníte toaletní vodou a pokud jdete ven i večer, použijete parfém. Tak budete mít svou oblíbenou vůni stále kolem sebe a zároveň nebudete obtěžovat své okolí.

Proč voní stejná vůně pokaždé trochu jinak?
Záleží na vlhkosti vzduchu, teplotě těla a okolí ,a dokonce na vašem duševním rozpoložení. Všimněte si, že střídáte vůně podle nálady. Instinktivně vybíráte vůni, která vaše nálady vyrovnává k ideálu.

Proč stejná vůně voní na každém jinak?
Parfém reaguje s vaší osobní vůní. Je zajímavé, že póry vydechují pokaždé trochu jinak, záleží na stravě, užití léku apod. Výzkum ukázal, že např. velká konzumace ryb v Japonsku a Švédsku vedla k velké oblibě stejného parfému, Opium od YSL.

Co s parfémem, který se mi líbí, ale je na mě příliš silný?
Pokud se neprodává v nižší koncentraci, lze ho opatrně zředit roztokem 90% lihu+ 10% destilované vody – nejraději zakoupit v lékárně.

V obchodu jsem vůní nadšená, ale doma už mi tak nevoní?
Protože pravděpodobně jste koupila rychle, pod vlivem tzv. hlavy. Správně máte vyzkoušet vůni na vlastní kůži, najednou ne více než 3, počkat cca 10 minut. To přichází na řadu tzv. srdce a tak vlastně bude zkoušená vůně vonět po většinu svého působení. Pokud se vám i potom vůně líbí, můžete ji koupit a nebude zklamaná. Nakonec nastoupí tělo, nebo základ, to jsou už vlastně jen fixatery a vůně doznívá. Všechny 3 části, ze kterých se vůně skládá, musí navzájem ladit. To třeba není u imitací vůní, kde zcela chybí dražší ingredience a fixatéry.

Používala jsem silnější vůně, teď už mi nic nevoní
Bohužel, váš nos se otupil /ale pozor, vaše okolí asi ne/. Zkuste metodu vrstvení. Další možnost je používat cca 14 dní pouze neutrální dezodorant + sprchový gel a potom znovu vůni vyzkoušet. Budete určitě mile překvapená, vůni budete normálně cítit. Prý také pomůže čichání k zrnkové kávě, proto v lepších parfumeriích uvidíte skleničku s kávou.

Nanáším si parfém za ouško, ale není to ono
Není, protože vůně se nejlépe rozvine tam, kde tepe krev. Dobře drží vůni i vlasy a kožešiny. S oděvy pozor, ale lze navonět ve švu nebo spodní okraj sukně., jinak mohou nastat neodstranitelné skvrny.

Jak provonět svůj byt oblíbenou vůní?
Pokud jste si jistí, že voní celé vaší rodině, lze stříknout na teplé ústřední topení, do odpařovače nebo např. na stínidlo lampy /pozor na skvrny/. Lze přidat i pár kapek do poslední máchací lázně vašeho prádla. Některé firmy vyrábějí voňavé svíčky nebo vonné tyčinky, např. Truth od CK.

Má smysl střídat vůně?
To záleží na nás a naší náladě. Při dlouhodobém používání stejné vůně se stane, že už ji vůbec necítíme a doslova se poléváme, což ohrožuje naše okolí. Je dobré vystřídat vůní z jiné kategorie. Francouzi říkají NOSIT parfém. To znamená, že parfém nesmí nosit nás.

Co s alergiky
Bohužel těžko radit, to se musí vyzkoušet. Většina lidí je alergická na rostliny. Možná by šlo použít aldehydové vůně, např. Nina, Lou lou, Joop le Bain, Paloma Picasso, Fendi, Knowing, Chanel 5

Jak darovat parfém?
Pokud víte, co si obdarovaný přeje nebo používá, máte vyhráno. Pokud ne, doporučuji koupit spíše sprchový gel + mlíčko. Pokud vůně bude mít úspěch, dokoupí se parfém, jinak škoda nebude tak velká.

Jak dlouho parfém vydrží?
Dost záleží na skladování – nejlépe v chladu a suchu, tedy ne na toaletce u okna, nebo poličce v koupelně. Nebo alespoň ho nechat v originální krabičce. Potom záleží na tom, jak se do flakonu dostane vzduch a nebo nejhorší případ, zda aplikujete přímo rukou. Nejdéle vydrží sprej natlakovaný s hnacím plynem, který se z ekologického hladiska již v podstatě nevyrábí. Potom vapo – neboli dávkovač, pumpička. Nejhorší je flakon, tam doporučuji přelévat do menšího stříkacího flakonku, tzv. kabelkového.

Tak doufám, že jsem na nic nezapomněla. Pokud mi pošlete další dotazy, pokusím se odpovědět.

Pěkné léto  všem přeje


kubikm@mistral.cz