Jezero Lago di Garda patří k nekrásnějším koutům Evropy, jaké jsem dosud poznala. Rozprostírá se na hranici mezi třemi regiony – Trentino na severu, Lombardie na západě a jihu a Veneto na jihu a východě a je současně největším italským jezerem. Jeho plocha činí 370 km čtverečních. Bylo  vytvořeno obrovským Adižským ledovcem, který vyhloubil tuto gigantickou, 372 metrů hlubokou vanu. Na severu je jezero úzké (5 km)  a rozšiřuje se až na 18 km. Zatímco západní břeh vyplňují osamělé skupiny Alpi di Ledro, východní břeh je ve stínu kompaktního 60 km dlouhého hřebene Monte Baldo, který převyšuje jezero Lago di Garda o 2000 metrů.

645e3c155063fobrazek.jpg

Riva del Garda na severu

Největší turistické centrum na severu jezera Riva del Garda dělá na první pohled spíš noblesní dojem, ale každý sportovec ví, že jsou tu geniální podmínky pro windsurfing, mountainbiking a free climbing. Když vyrazíte na procházku po pláži kolem jezera, profrčí kolem vás každou chvíli konvoj cyklistů a fouká-li alespoň trochu vítr,  je na vodní hladině stále obrovské množství plachetnic a surfů.
 
Živé módní letovisko Riva je obklopeno mohutnými horami na úzkém severním cípu jezera Lago di Garda. Itálii patří teprve od roku 1919, předtím bylo dlouho pod rakouskou nadvládou. Historická část města Riva del Garda má středověký ráz s původními ulicemi a náměstími, z nichž některé mají domy s arkádami. Středem města je náměstí Piazza 3 Novembre. Zde na vás dýchne pravá atmosféra města. Posaďte se, objednejte si spritz a vychutnejte si výhledy na hory i jezero, elegantní paláce a příjemné klima.

645e3c5e5fae9obrazek.jpg
Vysoko na strmých skalách se vyřádí freeclimbeři   

Pár kilometrů od Riva del Garda se nachází městečko Arco, které je vyhlášeným domovem horolezců. Každoročně v srpnu se tu koná Rock Master Festival, kultovní setkání všech, pro něž kolmé stěny představují neodolatelnou výzvu.To ovšem neznamená, že sem směřují jen sportovní profíci. „Vertikální svět“ nabízí i výstupy pro začátečníky a rodiny s dětmi. V Arcu, díky jeho unikátnímu klimatu, je možné lézt celý rok. 

Na kole nebo po jezeře  

Podobně rozvrstvená je i nabídka pro cyklisty. Z více než 1 000 kilometrů cyklistických tras si vybere každý. Cyklistická stezka Garda by bike vede kolem celého jezera a měří 140 kilometrů. Rájem je vodní trojúhelník mezi středisky Riva del Garda, Malcesine a Limone ovšem hlavně pro milovníky windsurfingu a jachtingu. Vítr pofukuje pořád a když zesílí, připomíná situaci na oceánu. Fouká tu dvojí: od půlnoci do oběda „Vento di terra“ – tedy severní vítr z pevniny, který pomůže surfařům odpíchnout se od břehu a odpoledne fouká od jezera „Ora di Lago“, který  jim ulehčí návrat. Zní to jednoduše, ale hračka to není.   
 

645e3c2f67571obrazek.jpg

Na čem si pochutnáte?

Vento di terra a Ora se ve střídají tak, že podle nich lze pomalu řídit hodinky. Nástup Ory signalizuje, že je nejvyšší čas k obědu. Ten by si neměli nechat ujít ani nejzarytější sportovci. Garda Trentino je totiž proslulá svými lokálními produkty: carne salada (v soli a dalších ingrediencích naložené maso), nejsevernější olivový olej a samozřejmě víno. Zdejší specialita je Vino Santo (svaté víno), které se lisuje ve Valle dei Laghi (Údolí jezer) z hroznů vysušených alpskými i gardskými větry o velikonočním svatém týdnu. Hodí se k sušenému ovoci a zákuskům. Sklenka ale bude určitě také vynikající tečkou i za sportovně gurmánskou dovolenou.

A kde se ubytovat? – Du Lac et Du Parc Grand Resort

Neobyčejnou nabídkou se může pochlubit například prázdninový resort Du Lac et Du Parc Grand Resort, který se nachází přímo v centru tohoto zajímavého města a současně takřka na břehu jezera. Díky obrovskému parku, ve kterém jsou jeho jednotlivé objekty rozesety, tu vládne neuvěřitelný klid a pohoda. Před 150 lety bylo toto tradiční sídlo letní sídlo habsburského hraběte Torresaniho. Po jeho smrti přešel majetek na starostu města, ten pronajal panství vídeňskému šlechtici Ignazi Witzmannovi, který jej nakonec nechal přestavět na hotel. Procházka více než sto let starým parkem přivádí hosty přímo na promenádu u jezera.  

645e37d0c660cobrazek.jpg
 
Díky rozmanitým ubytovacím konceptům resort oslovuje stejně rekreanty požitkáře jako náruživé sportovce a rodiny s dětmi. Bydlet zde můžete nejen přímo v hotelu Du Lac, ve suitách v exkluzivní La Villa, ale i v jednom z 34 bungalovů, umístěných v hotelovém parku, které jsou oblíbeny především u rodin s dětmi.
 
Nechybí prostorné a dobře vybavené wellness centrum Armonia s krytým bazénem, který je ze všech stran prosklený, takže máte pocit, že plavete v parku. Venku najdete sportovní bazén a bazén pro rodiny s dětmi, tenisový kurt a Mini club pro děti od tří let.
 
Součástí areálu je rovněž jachtařské centrum Sailing Du Lac, kde si můžete zaplachtit nebo surfovat pod odborným dohledem nebo bez. Pravidelně tu organizují kurzy plachtění a surfování pro dospělé i pro děti. Hned vedle je půjčovna kol všeho druhu.
 

645e3bf0d9e09obrazek.jpg
Čtyřnozí přátelé jsou v resortu vítáni - v pokojích pro ně určených. Také v parku jsou prostory speciálně vyhrazené pro psy. www.dulacetduparc.com
 
Za uměním do Rovereta

Program dovolené si můžete obohatit i kulturními zážitky. Slabou půlhodinku od Rivy se nachází městečko Rovereto, jehož poklady mi doslova vyrazily dech. Nejdříve namiřte do muzea Mart, vyžaduje čerstvé síly a je obrovské. Architektonicky velice zdařílý objekt je dílem švýcarského architekta Maria Botty. Kromě stále sbírky moderního umění jsou pravidelně pořádány zajímavé tématické výstavy. Mě fascinovala výstava Klimt a italské umění – neobyčejná konfrontace dvou mistrovských děl Klimta (Judith II a Tři období života ženy) s italskými secesními umělci. Klimtův velmi osobitý a inovativní styl ovlivnil celou generaci italských umělců. Výstava představuje přibližně 40 umělců, včetně malířů působících v Benátkách, jako byl Vittorio Zecchin, takzvaný "italský Klimt", nebo mladých "disidentů" z Ca' Pesaro, jako byl Felice Casorati; nezapomíná ani na umělce, kteří vytvořili významné dekorace bienále, včetně Galilea Chiniho.   

645e3c130f72cblobid0.jpg
 
Odpoledne se vydejte do historického centra, kde se nachází muzeum Casa Depero, které je věnováno slavnému italskému futuristovi Fortunatu Deperovi. www.mart.tn.it