Pokud máte rádi aktivní dovolenou, pak Lago di Garda, bude pro vás rájem!

Jezero Lago di Garda se rozprostírá na pomezí Alp a Pádské nížiny. Ze severu je obklopeno masivem Gardských hor, které se skládají převážně z vápence a dolomitu. Nejvyšší horou v okolí je Monte Baldo (2218 m. n. m.), podle které je pojmenován celý masiv s dalšími vrcholy.  

Lago di Garda

Sever jezera je charakterizován spíše strmými a vysokými svahy, naopak jih je zasazený do Pádské nížiny a má blízko spíše ke středomořskému rázu krajiny. Jezero je dlouhé 53 km, na severu je široké kolem 2,5 km, cestou na jih se rozšiřuje až do šířky 17 km.

Lago di Garda

My jsme si pro své cesty oblíbili sever ostrova, s tradičním městem Riva del Garda, které má své horské kouzlo. Starobylé náměstí s kostelem a vyhlídkovou věží omývají břehy jezera, vše je zaseknuto mezi vysoké skály. Romantika k pohledání. I když ten pohled znám, vždy, když se sem vrátím, mne znovu a znovu dojímá.

Lago di Garda

Sever nabízí také více možností pro aktivní vyžití – windsurfing, via ferraty (jištěné cesty v horách – díky jištění pomocí železných lan upevněných ve skále se můžete bezpečně dostat na místa, kam se běžně dostanou jen lezci),  turistiku, canyoning, kiteboarding a spoustu dalších možností. Nebojte se náročných tras, vždy si můžete vybrat těžkou či lehkou variantu, v dobře popsaných průvodcích najdete popis možností a to, co vás čeká. Takže můžete jednoduše vyhodnotit, jestli vaše síly a fyzická kondice splňují to, co je pro túru či výlet třeba. Pokud se vám bude zdát nad vaše síly, najděte lehčí variantu nebo jiný výlet. Pokud máte rádi cyklistiku, okolí Lago di Garda je nádherné místo, ale počítejte s nemalými kopečky.

Lago di Garda

My jsme se sem vydali na začátku prázdnin, naplánovali jsme si každý den výlet do hor, protože máme rádi turistiku a lezení po horkých cestách pomocí ferrat – což jsou cesty pro zkušenější turisty, musíte vlastnit nebo si vypůjčit na místě tzv. ferratový set a přilbu. Díky tomuto jištění se můžete bezpečně přesunovat po méně i více náročných horských a skalních cestách a nemusíte se bát, že spadnete a něco se vám stane. Jisticí systém ferratového setu vám zaručí přiměřené bezpečí. Nemusíte se bát, že je to něco náročného, na ferratách jsme potkali i rodiče s tříletými dětmi, jiní turisté třeba nesli i pejska – pokud nejdete pro trase označené jako náročná, je to příjemná procházka s trochou adrenalinu (tedy pokud se vyloženě nebojíte výšek a vaše odolnost proti závratím je mizivá). Já mam občas závratě, ale pokud si je cíleně nepřipouštím a nechci, aby mě úplně omezovaly, zvládám tyto jištěné cesty bez problémů.

Lago di Garda

Jako začátečníkům vám můžu doporučit ferratu za mestěm Arco, což je asi 7 km od města Riva del Garda. Samotné Arco je nádherným starobylým městečkem se zachovalým hradem na kopci na kraji města, s křivolakými uličkami, tržištěm na náměstí (tradiční pokrmy, rostliny, keramika... žádné globální kraviny a trička, které koupíte v každé asijské tržnici). Zdejší trh je tradiční, domácí, s produkty místní výroby. Nástup na tuto ferratu najdete hned vedle kempu (pojedete podél řeky za město). Trasa a výstup nahoru trvá asi hodinu mírným tempem, zpátky stejnou cestou. Raději vyrazte brzy, je to oblíbená a frekventovaná cesta. Bez ferratového setu se ale sem nevydávejte, na to upozorňují i poutače na začátku cesty. Vedle kempu je půjčovna, kterou vedou zkušení odborníci, kteří vám poradí, co přesně potřebujete, a pomohou vám jištění upevnit.

Lago di Garda

Je to opravdu příjemná a jednoduchá cesta, šla jí s námi i naše babička, které je 68 let, a moc se jí výlet líbil.

Pokud se chcete v okolí Lago di Garda ubytovat, můžete jako my využít nabídky cestovní kanceláře ITS Billa Travel www.itsbilla.cz. Nabídku hotelů v oblasti Lago di Garda najdete na této stránce Léto autem.

My jsme bydleli ve městečku Limone, které bylo 10 km na západ od Riva del Garda. Hotel byl kousek od jezera a městečko mělo nádherný, místní ráz.

Zajímavé informace také najdete na www.jezerogarda.cz.

Můžete se stát fanouškem na Facebooku jako já – Jezero Lago di Garda má stránky www.facebook.com/Lago.Garda?fref=ts

Proč je jezero zajímavé pro surfisty a další vyznavače vodních sportů??

Lago di Garda potěší příjemným, mírně teplým a poměrně vlhkým podnebím. Srážky jsou v průběhu roku téměř vyrovnané, sníh padá většinou pouze ve vyšších nadmořských výškách. Podnebí ovlivňuje řada pravidelně vanoucích větrů, tolik potřebných pro windsurfing. V ranních hodinách fouká ze severu silný vítr zvaný Vento, v odpoledních hodinách naopak nastupuje Ora vanoucí jihu. Mezi další větry patří například Ponale vanoucí ze západu skrz horský průsmyk, či vítr Ander způsobený prudkým sněžením v oblasti Alp. Morfologická a klimatická různorodost dává za vznik bohaté a rozmanité floře. V pobřežních oblastech se vyskytují druhy typické pro středomořský region, naopak v horském masivu Baldo nalezneme vysokohorskou vegetaci. Zdroj: http://www.jezerogarda.cz/

 

Ráj pro rodiny s dětmi! Vyzkoušejte GardaLand!

Na své si přijdou i vaše děti. V blízkosti jezera je několik zábavných parků, nejznámější je nejspíš GardaLandwww.gardaland.it/. Zaplatíte vstupné a celý den si v zábavném parku můžete užívat všechny atrakce zdarma do sytosti. Vaše děti nebudou chtít odejít! Je to zábava i pro malé děti, které ještě na adrenalinové atrakce nemohou. Určitě vyzkoušejte, to je náš redakční tip!

Dalším tipem na zábavný aquapark je Canewaworld. Bližší informace ke Canewaworld najdete na www.canevaworld.it

Its Billa Travel

Čtěte naše články:

Reklama