V podstatě absolutní většina dotázaných v exkluzivním průzkumu společnosti SANEP se neztotožňuje s názorem romských aktivistů, kteří označili klasické dílo české literatury Josefa Lady Kocour Mikeš za pobuřující a rasistické. Drtivá většina dotázaných zásadně odmítá stažení Kocoura Mikeše ze škol a znepokojení romských aktivistů vnímá jednoznačná většina respondentů jako neoprávněné.

Znepokojení romských aktivistů, kteří se pohoršují nad dílem Josefa Lady Kocour Mikeš a požadují jeho odstranění ze škol, považuje za oprávněné pouze 6,1% dotázaných. Naopak nesouhlasně se  k znepokojení romských aktivistů vyjádřilo 91,1% dotázaných.

Podle vyjádření romských aktivistů je totiž projevem rasismu pasáž z knihy, kde autor vysvětluje, kdo stojí za Mikešovým přepadením, svázáním v pytli a hozením do vozu, slovy “ Milé děti, ti lidé byli cikáni“. Jako pobuřující a rasistickou vnímá následující citaci z díla Josefa Lady Kocour Mikeš 7,1% dotázaných. Většina dotázaných (90,1%) však níže uvedenou citaci jako pobuřující a rasistickou rozhodně nevnímá.

Romští aktivisté požadují, aby bylo dílo Josefa Lady Kocour Mikeš odstraněno ze škol, s čímž v souhrnu nesouhlasí 94,8% dotázaných.

Výsledky exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, který se prvotně zaměřil na vyjádření a požadavky romských aktivistů v souvislosti s dílem Josefa Lady Kocour Mikeš, lze jednoznačně číst jako vyjádření zásadní většiny společnosti, která odmítá vnímat předmětné klasické dílo české literatury jako rasistické a pobuřující ve vztahu k jakékoli skupině obyvatel. 

Zdroj: Tisková zpráva

Čtěte také

Reklama