Pod pojmem probiotika si většina lidí představí zakysané mléčné výrobky, to je ale velmi zjednodušené. Probiotiky rozumíme všechny bakterie, které mají prokazatelně pozitivní vliv na střevní mikroflóru a ovlivňují také v dobrém slova smyslu zdravotní stav člověka. Přidávají se do potravin nebo potravinových doplňků s cílem zlepšit rovnováhu střevní mikroflóry. Znemožňují patogenním mikroorganismům přemnožení ve střevech, brání tak naše tělo před škodlivými vlivy z potravy a nevhodného životního stylu (nepravidelná a nevhodná strava, užívání antibiotik, nedostatek pohybu, stres, kouření, atd). Aby byla probiotika účinná a tělu prospěšná, musí splňovat základní podmínky a do střevního traktu se musí dostat v dostatečném množství. Právě zde nastává problém většiny produktů dostupných na našem trhu. Mnoho bakterií v nich obsažených ztrácí svou životaschopnost už v průběhu skladování. Základní a nejtěžší zkouškou pro živá probiotika je ale žaludek. Zdejší kyselé prostředí velké množství bakterií nepřežije a do střeva se tak dostane menší množství, než by bylo třeba. Proto stále větší množství lidí přistupuje k doplňování probiotických bakterií formou potravinových doplňků.
Přínosy užívání probiotik
Ač si to řada z nás neuvědomuje, náš životní styl přežívání „dobrých" bakterií ve střevech nepodporuje. Kdy bychom tedy měli přísun probiotik zvýšit?
- Při nebo po užívání antibiotik nebo hormonální léčbě.
- Při průjmových onemocněních, ale i při „cestovních" průjmech nebo naopak zácpách
- Při zvýšené hladině cholesterolu.
- Pokud trpíme alergiemi, zejména potravinovými. Probiotika jsou přínosem i pro ty, kdo trpí sennou rýmou, astmatem či ekzémy.
- Na podzim, v době, kdy potřebujeme zvýšit imunitu a chránit tak tělo před chřipkou a nachlazením.
- Ve stáří, kdy se složení střevní mikroflóry přirozeně zhoršuje.
- Při onemocněních střev jako je ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, celiakie, dráždivý tračník apod.
Lactocare™
Kdy a jak Lactocare™ užívat?
Jednoduše řečeno vždy, když je narušena naše střevní mikroflóra. I když se na první pohled může zdát, že tato situace nastává jen po léčbě antibiotiky, není tomu tak. K úbytku prospěšných střevních bakterií přispívá i přehnaná hygiena, nesprávná výživa (např. polotovary či jídla, která nevyhovují požadavkům zdravé výživy), stres, nedostatek pohybu, apod.
- Chci zvýšit imunitu organismu
- Právě dobírám antibiotika
Antibiotika v těle ničí vedle nežádoucích bakterií i ty prospěšné. Podávání antibiotik často provázejí průjmy a snížení imunity spojené s únavou. Po antibiotické kúře je vhodné napomoci obnovení střevní mikroflóry podáváním probiotik, aby se osídlení prospěšnými bakteriemi co nejdříve po nemoci obnovilo. Někteří odborníci doporučují brát probiotika již v průběhu antibiotické léčby pro minimalizaci vedlejších účinků antibiotik. V takovém případě by probiotikum mělo být podáváno zhruba ve druhé třetině časového intervalu mezi užíváním antibiotik.
- Chystám se na dovolenou do exotické země
Cestování, zvlášť do exotických krajin, je pro organismus vždy zátěžovou situací. Někdo trpí na cestách nedostatkem komfortu a dostaví se tak zácpa. Jiní reagují velmi citlivě na odlišnou stravu. Výsledkem jsou pak průjmové stavy, které dokážou dovolenou přinejmenším znepříjemnit. Pokud tedy dostanete od svého partnera jako dárek exotickou dovolenou, a chcete snížit riziko cestovních nepříjemností, začněte s užíváním Lactocare™ týden před odjezdem a pokračujte v něm po celou dobu dovolené.
- V práci se stresuji
- Probiotika a těhotenství
Více najdete na stránkách www.lactocare.cz
Nový komentář
Komentáře
zajimavý tip na probiotika