Pod pojmem probiotika si většina lidí představí zakysané mléčné výrobky, to je ale velmi zjednodušené. Probiotiky rozumíme všechny bakterie, které mají prokazatelně pozitivní vliv na střevní mikroflóru a ovlivňují také v dobrém slova smyslu zdravotní stav člověka. Přidávají se do potravin nebo potravinových doplňků s cílem zlepšit rovnováhu střevní mikroflóry. Znemožňují patogenním mikroorganismům přemnožení ve střevech, brání tak naše tělo před škodlivými vlivy z potravy a nevhodného životního stylu (nepravidelná a nevhodná strava, užívání antibiotik, nedostatek pohybu, stres, kouření, atd). Aby byla probiotika účinná a tělu prospěšná, musí splňovat základní podmínky a do střevního traktu se musí dostat v dostatečném množství. Právě zde nastává problém většiny produktů dostupných na našem trhu. Mnoho bakterií v nich obsažených ztrácí svou životaschopnost už v průběhu skladování. Základní a nejtěžší zkouškou pro živá probiotika je ale žaludek. Zdejší kyselé prostředí velké množství bakterií nepřežije a do střeva se tak dostane menší množství, než by bylo třeba. Proto stále větší množství lidí přistupuje k doplňování probiotických bakterií formou potravinových doplňků.

Přínosy užívání probiotik

Ač si to řada z nás neuvědomuje, náš životní styl přežívání „dobrých" bakterií ve střevech nepodporuje. Kdy bychom tedy měli přísun probiotik zvýšit?

 • Při nebo po užívání antibiotik nebo hormonální léčbě.
 • Při průjmových onemocněních, ale i při „cestovních" průjmech nebo naopak zácpách
 • Při zvýšené hladině cholesterolu.
 • Pokud trpíme alergiemi, zejména potravinovými. Probiotika jsou přínosem i pro ty, kdo trpí sennou rýmou, astmatem či ekzémy.
 • Na podzim, v době, kdy potřebujeme zvýšit imunitu a chránit tak tělo před chřipkou a nachlazením.
 • Ve stáří, kdy se složení střevní mikroflóry přirozeně zhoršuje.
 • Při onemocněních střev jako je ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, celiakie, dráždivý tračník apod.

Lactocare™

lactocareTento produkt italské společnosti PharmaSuisse Laboratories S.r.l. obsahuje 7 miliard živých probiotických bakterií kmene Lactobacillus sporogenes a prebiotikum - vlákninu arabinogalaktan. Probiotické bakterie jsou v přípravku ve formě spory, která probiotika přirozeně zapouzdří a spolehlivě bakterii ochrání v nepříznivých podmínkách. Díky tomu není třeba skladovat přípravek v lednici (tak jako většinu ostatních). Zároveň je spora odolná nepřátelskému kyselému prostředí žaludku a dovolí tak probiotickým bakteriím projít až do střev bez ztráty životaschopnosti. Zde se začínají rychle množit a již po 4 hodinách od prvního užití začínají působit. Pro správné fungování organismu je třeba, aby střevní mikroflóra byla vyvážená (v zažívacím traktu sídlí 70 % imunitního systému). K tomu vedle probiotik významně přispívají i prebiotika. Proto obsahuje Lactocare™ také přírodní vlákninu arabinogalaktan, která slouží jako potrava pro střevní bakterie. Mohou tak rychle růst a množit se. Ideálního počtu prospěšných bakterií ve střevech tak dosáhnete velmi rychle. Balení obsahující 20 žvýkacích tabletek je k dostání v kamenných i internetových lékárnách za doporučenou cenu kolem 170 Kč.

Kdy a jak Lactocare™ užívat?

Jednoduše řečeno vždy, když je narušena naše střevní mikroflóra. I když se na první pohled může zdát, že tato situace nastává jen po léčbě antibiotiky, není tomu tak. K úbytku prospěšných střevních bakterií přispívá i přehnaná hygiena, nesprávná výživa (např. polotovary či jídla, která nevyhovují požadavkům zdravé výživy), stres, nedostatek pohybu, apod.

 • Chci zvýšit imunitu organismu

lactocareMožná vás právě teď netrápí žádný zdravotní problém, ale zvlášť v sychravém podzimním počasí je organismus a jeho imunitní systém vystaven extrémní zátěži. Nachlazené děti, kolegové v práci, přenos chorob v prostředcích hromadné dopravy... Tomuto nátlaku odolá v chladném počasí jen trénovaný organismus. Nečekejte na to, až ucítíte škrábání v krku a poběžíte si do lékárny koupit balení tabletek, které je alespoň trochu zmírní. Pokud se chcete vyhnout každoroční chřipce, začněte již v průběhu babího léta užívat Lactocare™. Abyste posílili imunitní systém, je třeba využívat alespoň jedno balení (20 tablet).

 • Právě dobírám antibiotika

Antibiotika v těle ničí vedle nežádoucích bakterií i ty prospěšné. Podávání antibiotik často provázejí průjmy a snížení imunity spojené s únavou. Po antibiotické kúře je vhodné napomoci obnovení střevní mikroflóry podáváním probiotik, aby se osídlení prospěšnými bakteriemi co nejdříve po nemoci obnovilo. Někteří odborníci doporučují brát probiotika již v průběhu antibiotické léčby pro minimalizaci vedlejších účinků antibiotik. V takovém případě by probiotikum mělo být podáváno zhruba ve druhé třetině časového intervalu mezi užíváním antibiotik.

 • Chystám se na dovolenou do exotické země

Cestování, zvlášť do exotických krajin, je pro organismus vždy zátěžovou situací. Někdo trpí na cestách nedostatkem komfortu a dostaví se tak zácpa. Jiní reagují velmi citlivě na odlišnou stravu. Výsledkem jsou pak průjmové stavy, které dokážou dovolenou přinejmenším znepříjemnit. Pokud tedy dostanete od svého partnera jako dárek exotickou dovolenou, a chcete snížit riziko cestovních nepříjemností, začněte s užíváním Lactocare™ týden před odjezdem a pokračujte v něm po celou dobu dovolené.

 • V práci se stresuji

lactocareRuku na srdce - kdo z nás není každý den vystaven stresu, nedostatku pohybu, negativním vlivům životního prostředí a nevyvážené stravě. Všechny tyto faktory mají samozřejmě vliv na náš organismus a mohou vést k úbytku prospěšných střevních bakterií. Ve střevech tak mohou začít bujet patogenní organismy a důsledkem může být i vznik nádorových onemocnění tlustého střeva a konečníku. Menší nepříjemností je zhoršení imunity organismu, horší vstřebávání živin z potravin a potravinové alergie. Vhodnou prevencí jsou opět probiotika. Pokud si uvědomujete, že kvůli práci nebo stresu nežijete zrovna zdravě, určitě si naordinujte domácí probiotickou kůru. Vždy využívejte jedno balení Lactocare™, poté si můžete dát měsíc pauzu a opakujte.

 • Probiotika a těhotenství

lactocareTěhotenství je sice krásné životní období, na druhou stranu klade na ženský organismus daleko větší nároky. Vlivem hormonálních změn trpí celá řada nastávajících maminek sníženou pohyblivostí tlustého střeva a z toho plynoucí zácpou. S postupem těhotenství se mohou problémy ještě zhoršovat spolu s narůstajícím tlakem plodu na střeva. Užívání probiotik v těhotenství tak může být prospěšné a lékaři je doporučované. Pro budoucí maminku je důležité osídlení trávicího traktu prospěšnými bakteriemi, aby mohla prospěšnou mikroflóru přenést na dítě a předejít tak možným budoucím zdravotním komplikacím (např. alergie, ekzémy).

Více najdete na stránkách www.lactocare.cz

Reklama