Dnes se v kuchařských knihách setkáváme s originálními názvy receptů jako gazpacho, bouillabaisse, aglio olio peperoncino, creme Chantilly, currywurst nebo carpaccio. Ovšem kdo z nás ví, kdy, kde a jak tato jídla vznikla? Byla to náhoda nebo dokonalé umění kuchaře? A proč se k některým jídlům hlásí více autorů a mají mnoho variant?

Vladimír Poštulka vyhledává labužnické historky všude, v literatuře i ve vzpomínkách pamětníků. Střádá je a opatruje jako vzácné doklady o tom, že jídlo a pití je nedílnou součástí kultury. Mnohé populární pokrmy - palačinky, bliny s kaviárem, imam bajildi, svíčková Stroganoff nebo omáčka Béchamel - mají své velice zajímavé příběhy a stojí za to je znát. Měli bychom přece vědět, co jíme.

Vydala Euromedia Group k.s., Ikar

Autor:

labužníkVladimír Poštulka (1943) po maturitě vykonával mnohé profese typu natěrač či stavební dělník. Pak vystudoval FAMU a vstoupil na uměleckou dráhu. Proslul jako textař asi 500 písní (Sladké mámení, Veď mě dál cesto má, Bludička Julie, Nedělní ráno), scenárista filmových a televizních her (Všechno nebo nic, Báječné ženy na létajících strojích) nebo muzikálů (Děti noci, Tři mušketýři). Stál u zrodu časopisů Story a Xantypa. Byl šéfredaktorem a spolumajitelem prvního českého časopisu o vaření Labužník.

Vydal knihy 100 nejslavnějších receptů světa, Labužníkův lexikon, Jak hubne labužník.

Od roku 2006 hodnotí české restaurace pro prestižní německý magazín Der Feinschmecker.

Koupíte v každém dobrém knihkupectví a na www.knizniweb.cz.

 

Reklama