Labutě - krásní a fascinující ptáci, kteří se dříve chovali především pro okrasu zámeckých parků. Dnes je však můžeme vidět především na našich rybnících.

 

Díky jejich kráse, vznešenosti, věrnosti v lásce a odvaze, vzniklo moře krásných legend, které jsou známé po celém světě.

Labuť se dostala do magických grimoárů, na hvězdou oblohu i do znaku měst, států či šlechtických rodů...

 

O labutích ve zkratce

 

O labutích se traduje, že smrt jednoho z partnerů dokáže ten druhý přežít jen o několik hodin. Pak neunese bolestný žal, vzlétne vysoko do nebe, aby se střemhlav spustil dolů a pádem na zem se zabil...

V praxi spolu sice páry obvykle zůstávají celý život, ale část labutí si (v rozporu s našimi zažitými představami) změní partnera, i když původní ještě žije.

Podle ornitologů se po uhynutí jednoho z partnerů vytvoří nový pár během krátké doby, jen některé labutě zůstávají osamocené až několik let.

 

Labuť snáší (nejčastěji v květnu) ve dvoudenním intervalu v průměru pět až šest vajec. Samec labuť sedící na vejcích hlídá a občas ji krátce vystřídá, když samice hledá potravu.

Mláďata se líhnou asi po 35 dnech. Na hnízdě zůstávají 1-2 dny, schopna letu jsou až ve stáří čtyř a půl měsíce.

 

Život labutí rodinky probíhá v poklidném duchu. Zatímco samec ostražitě pozoruje okolí, samice s mláďaty si hledají potravu. Nejraději si smlsnou na plovoucích rostlinách, ale konzumují i vegetaci dna a břehů. Kromě vodních a bahenních rostlin si občas dají i měkkýše, korýše, výjimečně žábu, pulce nebo čolka.

 

Labutě nejsou v potravě nijak vybíravé. Od lidí si rády vezmou vařené brambory, rýži, knedlíky nebo granule. Chléb a bílé pečivo však podle ornitologů labutím příliš nesvědčí. Tato strava neobsahuje žádné vitaminy a téměř žádné bílkoviny, jen tuky a uhlohydráty. Ptáci potom sice tloustnou, ale jsou v podstatě podvyživení. Špatně se jim vyvíjí peří, mají sníženou imunitu, jsou přetloustlí a pak i hůře létají.

Kromě bručivých zvuků nevydává labuť téměř žádné zvuky. Ozývá se jen zřídka tlumenými chraplavými a chrochtavými zvuky, drsným troubením, případně varovným syčením. Pro labutí mlčenlivost existují různá vysvětlení. Někteří tvrdí, že labuť nemůže zároveň krásně vypadat a zpívat. Jiní věří, že labutě zpívají jen těsně před svou smrtí...

 

Český svaz ochránců přírody varuje!

 

Labutě na stojatých vodách - rybnících, nádržích a podobně – v této době rozhodně nekrmte! Důsledkem této činnosti může být smrt těchto krásných ptáků. Nejsme vůbec proti zimnímu přikrmování ptactva, ale všechno má svá pravidla. I krmení labutí...
Jestliže v těchto dnech uvidíte labutě na stojaté vodě, nechte je být a nenoste jim potravu. Labutě by si totiž na krmení zvykly a neodletěly by na řeku, jak je jejich zvykem. Na rybnících a nádržích – zvlášť přijde-li náhlý noční mráz - pak labutě snadno přimrznou k hladině! A z ledového vězení se samy nedokážou vyprostit.

Najdete-li labuť na ledě, přesvědčte se, zda není přimrzlá. Většinou nebývá a na ledě jen odpočívá. Pokud však přimrzlá je, je nutné ji odborně a bezpečně vysvobodit. Proto volejte nejbližší záchrannou stanici nebo hasiče.

K labutím se, díky pohádce Hanse Christiana Andersena, váže pověra, že odlétají do teplých krajin. Není tomu tak. Právě z rybníků a nádrží odlétají na řeky. Za teplem do jiných zemí neputují.
Když najdete zraněné divoce žijící zvíře, můžete kontaktovat přímo stanici pro handicapovaná zvířata, pokud znáte číslo.

Obrátit se můžete také přímo na Český svaz ochránců přírody, tel: 222 516 115.

 

Zdroj: www.ikoktejl.cz a ČSOP

Reklama