Inspirace pro letošní podzim nese název Natural Chemistry (Přírodní chemie). Jak už název napovídá, při výzdobě interiérů a aranžování tvůrci jednak jakoby nahlíželi do chemických laboratoří (týká se zejména technického vzhledu nádob) a na straně druhé vzdávají hold bohatství přírodních struktur a materiálů.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet některé z aranžmá, pak se připravte na neobvyklé postupy. Jednou z možností jsou experimentální kytice. V nich se květiny a doplňková zeleň používají překvapujícím způsobem, například listy zalaminované v průhledné fólii. Pokud budete tvořit pod vlivem trendu „Přírodní chemie“, připravte se na používání transparentních materiálů. Efektní je také ponoření květů pod vodu nebo použití hlavou vzhůru.

Tipy na aranžmá:

- plastové trubičky, hadičky nebo barevný drát mohou být navlečeny nebo obmotány okolo stonku. Tím je zaručeno, že se takové květině dostane v aranžmá té správné pozornosti - v jedné kytici se používá větší množství různých struktur.

- znovu se používá floristický ježek, do kterého se aranžují květiny. Ježek je však součástí aranžmá a jeho použití nemaskujeme. Naopak můžeme ho vložit do sklenice z průhledného skla, která připomíná klasické sklenice na marmeládu.

- zajímavým tipem, jak prezentovat květiny, je využití dvou skleněných váz. Ty se vloží do sebe a do prostoru mezi nimi se nalije voda, do které se ponoří různé listy či květy. Velmi netradiční vzhled dodá použití odměrných válců a různých laboratorních nádobek.

- květiny základní: chryzantémy, kopr, orchidej Dendrobium, kalkokvět (Agapanthus),  nevadlec (Celosia) a  Amaranthus – zejména do smíšených kytic, zajímavě vypadá i sušený  

Neutrální barevné odstíny se na podzim 2005 kombinují se svítivými barvami a žlutou. Důraz se klade na studené tóny. Svítivé barvy zvýrazňují aranžmá, ale nepoužívají se více než dvě. Zlatá a stříbrná podtrhují technické téma inspirace „Přírodní chemie“ a zároveň akcentují luxusní vzhled.

Co se týče materiálů, využijete hlavně sklo, a to čisté, ale i omšelé, tenké laboratorní sklo, dále kachlíky, kameny, plast, bublinatou či stříbřitou fólii a další. Vázy jsou bytelné, z tlustostěnného čirého nebo barevného skla. Můžete ale využít i  menší nádoby, které připomínají Petriho misky a působí, jako byste si je vypůjčili z laboratoře.

Nádoby a doplňky mohou svými vzory také připomínat třeba buněčnou strukturu nebo je mohou zdobit různé linie. Protože letošní podzimní inspirace je zejména o fascinaci přírodou, budou mít některé doplňky také klasické přírodní tvary a barvy.

Foto: Ewing PR

   
Reklama