Tento projekt, za jehož vznikem stojí stovky profesionálů z nejrůznějších oborů, byl také inspirací pro špičkového současného designéra Maxima Velčovského, díky němuž vznikla instalace „Tady se to může stát“, která byla spolu s laboratoří Svět bez kouře součástí letošního Designbloku.

s2.jpg
Foto Petr Klapper

Ačkoliv je Velčovský nekuřák, vize budoucnosti bez kouře ho nadchla.  „Cílem je, aby jednoho dne cigarety a spolu s nimi cigaretový kouř zmizely ze světa. A ti, kteří by jinak s kouřením nepřestali, vymění cigarety za bezdýmné alternativy. Právě proto, že iniciativa Svět bez kouře je zaměřená na osvětu o škodlivosti cigaretového kouře, jsem se rozhodl, že se k projektu připojím a pokusím se tuto vizi ztvárnit po svém,“ uvedl Maxim Velčovský.

s1.jpg
Foto Petr Klapper

Jeho dílo má vyzvat kuřáky, aby zkusili udělat změnu a odložili cigarety. Jde o prvotní impuls k zásadní změně v jejich životě, který může nastat kdykoliv. Třeba zrovna na Designbloku. Instalace má podobu abstraktního nápisu vystupujícího ze země. Poprvé byl představen letos v létě na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Maxim Velčovský ale není jediným umělcem, kterého koncept budoucnosti bez kouře podnítil k tvorbě něčeho speciálního. Návrhářka Zuzana Kubíčková vytvořila model, jímž zobrazila svou vlastní vizi budoucnosti bez kouře v podobě šatů. „Stříbřitý třpyt těchto šatů z látky pošité drobnými lesklými flitry a jejich fluidita mi evokuje budoucnost, zatímco částečná průsvitnost a lehkost šatů je mou představou světa bez cigaretového kouře,“ vysvětlila Zuzana s tím, že šaty mohou působit až futuristicky. Tento model byl součástí kolekce Couture 2021.

634fe8cfbe217blobid0.jpg
Foto Petr Klapper

Dalším umělcem, jehož myšlenka výše zmiňované iniciativy oslovila, byl slovenský designér Boris Klimek. Pro iniciativu Svět bez kouře představil jakýsi symbolický náhled do budoucnosti a na archeologický objev, který v dané době prezentují vykopávky objektů zvaných popelníky,“ popsal designér, který se ve své tvorbě často věnuje konceptuálním přístupům a přesahům. „Tyto objekty jsou datované přibližně ke konci 20. století. Každopádně společnost už prošla velkou změnou životního stylu. Obyčejný popelník se tak stává dávným a nepotřebným, je symbolem změny, evoluce a pokroku lidstva,“ uvedl. Symbolika objektu, jež Klimek vytvořil, je určitou výzvou a přáním k lidem samotným: Žijme budoucností, ne minulostí.

634fe8cfe02e3blobid1.jpg
Foto Petr Klapper

Svět bez kouře je iniciativa společnosti Philip Morris zaměřená na osvětu o škodlivosti kouření. Cílem této iniciativy je přiblížit dospělým kuřákům a jejich blízkým výzkum a vědu stojící za moderními bezdýmnými nikotinovými alternativami, které jsou pro zdraví lepší volbou než cigarety. V prostředí laboratoře se dospělí návštěvníci mohli dozvědět například, že nikotin, ačkoliv je návyková látka a není bez rizika, není ale hlavní příčinou nemocí spojených s kouřením. Tou jsou především škodlivé látky obsažené v cigaretovém kouři, který vzniká během hoření. V cigaretě totiž tabák hoří a tím vzniká kouř, který obsahuje až 6000 chemických látek, z čehož přibližně 100 škodlivých, které mohou způsobit vážná onemocnění související s kouřením. Pro snížení zdravotního rizika je proto potřeba odstranit proces hoření, což splňují bezdýmné alternativy, jako například e-cigarety nebo výrobky na nahřívání tabáku. Ty tabák nebo tekutou náplň pouze nahřívají a nevytvářejí tedy žádný dehet, popel ani kouř, jen aerosol, který obsahuje podstatně méně škodlivých látek.
 

Reklama