V Brně už celých dvacet let existuje taneční soubor La Quadrilla. Za tu dobu stihl několikrát změnit koncepci, ale tančí se v něm stále.

Historie souboru La Quadrilla (francouzsky čtverylka) je pestrá a vzhledem k tomu, že byl založen již v roce 1986, patří k nejstarším souborům podobného typu u nás. Je jasné, že dnešním těžištěm souboru - irskými a country tanci - se soubor mohl začít zabývat až po roce 1989, takže počátky jsou více spjaty s názvem souboru.

Režim naštěstí nic nenamítal proti tancům 19. století jako je právě Francouzská čtverylka, Kotylión nebo Česká beseda, které se tančily pod vedením Vlastimila Valáška. Ten čerpal z prastaré sbírky tanců, kterou před lety vydal jeho vlastní pradědeček Ignác Dokoupil, kapelník ve Veverské Bitýšce.

V roce 1990 s příchodem Ivana Bartůňka (a s odchodem socialismu) přichází obohacení repertoáru o country tance, k nimž se záhy přidaly tance skotské přímo ve skotských kiltech. Do programu souboru se dostává již od poloviny 19. století oblíbený kankán.

Soubor se v devadesátých letech utěšeně rozrůstá, přibývá tréninků a v roce 1998 vzniká pod vedením Kamila Majdy nová, samostatně fungující složka irských tanců a stepu. Ve spolupráci s Annou Aujezkou vznikají příběhové choreografie irských tanců. Díky tomu i díky propojování s jinými tanečními žánry získává irská část souboru stále větší popularitu.

Během posledních let se soubor dostal mezi přední taneční skupiny s podobným zaměřením působící v České republice, zejména v country tancích, kde choreografie souboru získaly již třikrát titul Mistra republiky. Soubor také získal více než 15 pohárů v country a irských tancích na národních i mezinárodních soutěžích.

Pod vedením tanečníka a choreografa Pavla Lhotského soubor rozšířil svůj tematický záběr i na tance španělské, moderní line dance a couple dance. Soubor můžete vidět na nejrůznějších kulturních akcích.

Jedněmi z posledních byly i tři představení v brněnském divadle Bolka Polívky právě ke dvacátému výročí souboru (8. a 9. 12). Představení se jmenovalo „Je nám 20, nač se vracet“ a soubor v něm představil průřez všemi svými sekcemi a všemi tanci, kterými se zabývá.

Irské příběhové choreografie potvrdily, že patří k tomu nejlepšímu, co La Qudrilla nabízí, ale na své si přišli fanoušci všech již jmenovaných tanců, protože se na jevišti během večera objevily všechny. Některé se líbily více, některé méně, ale publikum se rozhodně nestihlo nudit.

Soubor pořádá množství kurzů i seminářů, takže pokud jste z Brna a okolí, máte příležitost přihlásit se a odreagovat se tancem a naučit se něco nového a zajímavého. Tanec je přece starý jako samo lidstvo a není mnoho příjemnějších způsobů trávení volného času jako právě tanec.

Více informací najdete na adrese www.qudrilla.cz

 

Zeptali jsme se navíc i členky souboru, Marcely Najmanové, jak to v La Quadrille chodí. Marcela je v taneční škole od roku 2002 a mimo dvou tréninků navštěvuje ještě samostatné lekce ve flamencu.

Za jak dlouho jsi se dostala na vystoupení?
V roce 2003 u příležitosti výročí založení Quadrilly, ale to byl jen krátký skotský taneček - asi 40 vteřin :). Na opravdové vystupování jsem si počkala asi rok a půl.

Jak dlouhá je průměrně doba, než se nováček naučí dost na to, aby se souborem mohl vystupovat?
Rok a půl. Zaleží také na šikovnosti a nutnosti alternací.

Kolikrát do roka vystupuješ ty sama?
Do roka máme asi 40 vystoupení...

Kolik máte "týmů" na vystupování?
Většinou jezdíme v sestavě pět až patnáct lidí. Záleží na náročnosti klienta na počet tanečníků. Někdy také s námi jezdí i Irové (druhá složka našeho souboru). Většinou ale mají své "akce" a vystoupení.

Myslíš, že nám můžeš prozradit, jakou práci děláš v civilním životě?
Pracuji jako notářská tajemnice v Brně v Notářské kanceláři.

Jak vidno, i takováto práce jde dohromady s tancem. Snad to bude pro naše čtenářky inspirací.:) Díky za rozhovor.

Reklama