Pamatujete si na Jane Avril a její příběh slávy a chudoby? Sláva a chudoba provázela i další slavnou tanečnici Moulin Rouge. La Goulue. Byla první tanečnicí, která dostala kankán z pochybných chudinských tančíren na prkna Moulin Rouge.

O jejím dětství toho víme poměrně málo. Narodila se roku 1866 jako Louise Weber někde v Alsasku do židovské rodiny, která se později přestěhovala do Clichy nedaleko Paříže. Malá Louise si jako dítě v prádelně, kde její matka pracovala, oblékala šaty bohatých zákaznic a před zrcadlem se předváděla jako primabalerína. Později, to už když jí bylo 16 let, si to často zopakovala. S tím rozdílem, že v těch šatech za zády své matky chodila do pochybných tančíren v pařížských předměstích a tančila – někdy i na stole – a předváděla svůdné a dráždivé pohyby.

La GoulueBrzy se stala známou a oblíbenou osobou nejen svými tanečními kreacemi, ale i okouzlujícím chováním. Vysokými výkopy nohou a zvedáním své sukně škádlila mužské publikum. Ráda ukazovala vyšívané srdce na svých kalhotkách. „Překvapením“ pro obecenstvo bylo, když si je někdy zapomněla vzít…

Svou přezdívku La Goulue – Žrout – získala díky svému drzému zvyku. Zatímco svým tancem kroužila kolem stolů zákazníků, dokázala rychle hodit do sebe obsah jejich skleniček. Ale nikdo neprotestoval. Smáli se jí a tleskali…

Prvním mužem, který si povšiml i jejího talentu, byl malíř Pierre Auguste Renoir. Zavedl ji na Montmartre mezi modelky, které si přivydělávaly pózováním různým umělcům. Peníze nutně Louise potřebovala, a tak vítala každou příležitost. Mezi prvními, kteří využívali její služby, byl fotograf Achille Delmaet, který se později proslavil svými fotografiemi nahých žen. Louise s ním nafotila nespočet aktů.

Plakát TLStala se první tanečnicí nově otevřeného kabaretu na Montmartru - Moulin Rouge. Se svým partnerem Valentinem le Désossé dokázali tehdy oblíbený tanec pařížských tančíren zvaný „chahut“, jakousi lidovou formu kankánu, přenést na jeviště. Stali se hvězdami kabaretu. Ale byla to zejména Louise, která přitahovala obecenstvo svým sice provokativním, ale podmanivým chováním. Stala se neodmyslitelným synonymem pro kankán a Moulin Rouge. Byla nejlépe placenou umělkyní Paříže své doby. Byla i múzou malířů jako byl Pierre Auguste Renoir či Henri de Toulouse-Lautrec, který ji zvěčnil na mnoha svých plakátech. 

Jeden z plakátů Toulouse-Lautreka, které proslavily nejen Moulin Rouge, ale zejména lidi kolem...

Brzy získala slávu i bohatství. V roce 1895 se rozhodla skončit v Moulin Rouge a prorazit se svou vlastní show. Investovala nemalé peníze, aby mohla podniknout veliké turné po celé zemi.

La Goulue ve stáří

Avšak její fanoušci ji měli spojenou s Moulin Rouge a nepřijali tuto kočovní formu jejího představení. Brzy celý podnik zkrachoval. Aby se vůbec uživila, jezdila pak léta s cirkusem, žila v maringotce a strádala. Brzy upadla do zapomnění. Propadala depresím a alkoholu.

Bez slávy a v chudobě prožila své stáří v maringotce...

A přece se na Montmartre vrátila! V roce 1928 na rohu ulic nedaleko Moulin Rouge prodávala cigarety, zápalky a v té vyčerpané, zanedbané osobě s výraznou nadváhou nikdo nepoznal bývalou královnu Montmartru. O rok později zemřela v naprosté bídě.  

 

V seriálu Jany Ládyové  o zajímavých ženách jste si mohli přečíst:

 

Reklama