flowers

Když mi na nočním stolku zázračně vykvetla difenbachie, říkala jsem si, zda je úplně v pořádku spát hlavou hned vedle ní. Nijak sice nevoněla, ale od malička nám bylo vtloukáno do hlavy, že tato kytka je jedovatá a nemáme si s ní moc zahrávat. A tak putovala raději do obýváku.

Pátrala jsem, ale nenašla jsem žádnou květinu, která by byla do ložnice zcela nevhodná. U některých rostlin bychom měli být ale rozhodně opatrní.

Voňavé květiny raději ne

Jde především o květiny s intenzivní vůní, která může narušit náš spánek. Čich je totiž jediný smysl, který je aktivní i během doby, co spíme. Vůni tělo vnímá a může na ni reagovat například bolestí hlavy.

Do ložnice bych určitě nedávala kvetoucí voskovku, která „voní“ nejvíce v noci. Pozor bychom si měli dát také na květy lilií či konvalinek. Jejich vůně je příliš intenzivní.

Vůně některých rostlin láká také hmyz. Pokud si dámě vonící květinu do ložnice a otevřeme okno, věřme, že budeme mít společnost v podobě všemožného hmyzu, a to dobrému spánku zrovna nepřidá.

Podle výzkumů ale některé vůně navozují během spánku příjemné emoce a sny. Potvrzeno to bylo například u vůně růže.

Problémem může být hlína

Velice důležitá je i kvalita substrátu rostlin. V každém květináči můžeme najít spoustu přirozeně se vyskytujících plísní, které nemusejí svědčit například alergikům. Zbavit se těchto plísní v substrátu není vůbec jednoduché, snazší je pěstovat rostliny v ložnici hydroponicky.

Chlupaté rostliny zadržují prach

Některé rostliny mají listy pokryty jemnými chloupky, které zachytávají prach, který se dostává zpětně do vzduchu a my ho během noci vdechujeme. Do ložnice proto vybírejme takové rostliny, které mají listy hladké, nezachytávají prach z okolí a lze je snadno osprchovat.

Že by byl ideální kaktus?

Ideální do ložnice by dle výše zmíněného připadal kaktus nebo podobný sukulent. Ale z mé zkušenosti vím, že takového prevíta si do ložnice už nikdy už nedám. Nemusíte být zrovna náměsíční, aby se vám ho povedlo shodit na zem nebo se o něj popíchat. Já jsem měla v ložnici nádhernou půlmetrovou sukulentní tlustici. Byla to moje oblíbenkyně, ale jen do té doby, dokud mi nespadla na nárt. Dvoucentimetrové trny se její vahou zaryly do nohy tak, že jsem nevydržela neřvat!

Eukalyptus ano!

Naopak doporučovat rostlinou do ložnice je eucalyptus, který čistí vzduch tím, že uvolňuje silice, které ničí bakterie. Doporučován i je do bytu, kde se kouří.

Reklama