Pokojové rostliny krásně vypadají, navozují pocit pohody, jsou přínosem živé energie do našeho bytu. Víte však, jaké rostlinky by měly být například ve vaší ložnici? A měly by tam vůbec být?

Pokojové rostliny do ložnice určitě patří. Ovšem netřeba asi zmiňovat, že tam nemají co dělat květiny, které začínají uvadat, poněvadž cokoliv mrtvého nebo hnijícího přináší zhoubnou negativní energii. To samé platí také pro rostliny sušené nebo umělé.

Ložnice je místem, ve kterém strávíme téměř třetinu svého života. Obklopte se kouskem živé přírody i ve spánku, avšak dobře zvažte, které rostliny do ložnice zvolíte.

Kaktus je jen pro vdovy a osamělé ženy

kaktusV odborné literatuře se uvádí jedna rostlina na každých 9 až 10 m2 jako ideální množství potřebné pro účinný boj proti znečištění ovzduší v domě. To by se mělo týkat i rostlin v ložnici. Tato místnost by neměla připomínat džungli, ale ani by se v ní neměl krčit v koutku jeden malý kaktus. Mimochodem, ten je do ložnice velmi nehodný. Má sice ochrannou moc, ale údajně zklidňuje sexuální potřeby. Takže kaktusy si pořizují do ložnice zejména vdovy a osamělé ženy.
To takový brambořík, ten je do ložnice vhodnější, neboť prý chrání před zlými sny.

Do ložnice volíme rostliny v jemně zelených odstínech

Často se setkáváme s názorem, že pokojové rostliny se do ložnice nehodí. Naopak, ložnice je tím správným místem pro pokojové květiny, neboť v této místnosti nemáme obvykle přetopeno tak jako v ostatních.
Do ložnice volte převážně rostliny v jemně zelených odstínech, neboť zelená barva působí příznivě na psychiku člověka. Pokud zvolíte kvetoucí druhy, neměly by to být aromatické květiny.

zelenec

zelenec / rostlinka jemně zeleného odstínu

Pár tipů vhodných rostlin provázejících náš spánek

Jako vhodná rostlina do ložnice se uvádí např. zelenec, asparágus, dračinec, ibišek nebo břečťan pokojový, který údajně za 24 hodin pohltí až 90 procent škodlivin. Dále také jakékoliv pnoucí rostliny jako žumen, potos nebo filodendron.
Máte-li dostatek místa, můžete si pořídit i fíkus, monsteru nebo poměrně nenáročnou palmu Chamaedoru.

monstera

pokud máte dostatek místa, monstera se do ložnice hodí

Krom toho, že pokojové rostliny absorbují oxid uhličitý a vydechují kyslík a zvlhčují vzduch, některé z nich dokonce i zachycují škodliviny z uvolňujícího se stavebního materiálu a nového nábytku. Takže pokud máte novou ložnici, zvolte jednu z výše uvedených „zelených“ rostlin, které, tyto schopnosti mají.

Trochu barevnosti

Pokud se nespokojíte pouze se zelenými listy a chcete přece jen něco barevnějšího, doporučuje se do ložnice rostlina zvaná calathea s barevnou kresbou na listech, nebo nolina, květina velmi nenáročná na ošetřování.

Pozor na tchyni i tchynin jazyk

Tak jako si do ložnice nepouštějte tchyni, tak se tam ani nedoporučuje rostlina sansevieria, známá pod názvem tchynin jazyk. Pokud s vámi spí v ložnici vaši domácí mazlíčci, tato jedovatá a navíc špičatými listy zraňující rostlina by jim mohla přinést obtíže, stejně jako i batolícím se dětem.
Mezi další „nebezpečné“ pokojové rostliny patří také ještě např. difenbachie, kala, amarylis či anturie. Tyto rostliny způsobují po případném požití ve větší či menší míře otoky, křeče a dýchací potíže. Pokud si tedy takovou rostlinu donesete domů, ano je krásná, ale mějte ji umístěnou raději z dosahu dětí a svých čtyřnohých miláčků.

jazyk

pozor na tchyni i tchynin jazyk :)

Použitý zdroj: G. Chaudet, A. Boixiére, Rostliny pro domov, CPRESS, 2010

Čtěte také:

Reklama