Nádorová onemocnění a s nimi spojené komplikace mohou vést až k úmrtí. Toto riziko lze ale podstatně snížit poctivým dodržováním prevence.

profimedia-0193641649.jpgFoto: Profimedia

Rakovina děložního čípku

Jedním z nejčastějších druhů rakoviny u žen je karcinom děložního čípku. Na ten se dá včas přijít prostřednictvím cytologie.

„Cytologické vyšetření má za úkol zachytit na děložním čípku prvotní dysplastické přednádorové změny neboli prekancerózy, a díky tomu zahájit včasnou léčbu a zabránit rozvoji nádoru,“ vysvětluje RNDr. Ing. Libor Staněk z laboratoře SYNLAB. Vyšetření takzvaným PAP testem, jehož spolehlivost se pohybuje v rozmezí 70–80 %, provádí každý rok na preventivní prohlídce gynekolog. Chcete-li mít více než 90% jistotu zachycení nádorových změn na děložním čípku, můžete svého lékaře požádat o speciální vyšetření takzvanou tekutou cytologií neboli LBC. Jeho cena se pohybuje okolo 500 Kč.

Rakovina prsu

Dalším častým nádorovým onemocněním u žen je rakovina prsu. Týká se převážně těch nad 45 let věku, ohrožené vznikem rakoviny prsu jsou však všechny ženy. Pro předejití mnohdy až fatálním následkům tohoto onemocnění existuje účinná prevence v podobě mamografie. Na tu mají ženy nad 45 let zdarma nárok každé dva roky. Stačí zajít ke svému praktickému nebo gynekologickému lékaři, který vám vypíše žádanku, a doporučí vám nejbližší akreditované screeningové mamografické centrum, kam se na vyšetření dostavíte. Mladší ženy o něj mohou požádat na vlastní náklady. Vyšetření prsu pohmatem, které je také účinným opatřením proti rozvoji rakoviny prsu, pak provádí gynekolog na každé preventivní prohlídce.

Rakovina prostaty

Další problém je typicky mužský. Výskyt rakoviny prostaty se v České republice za posledních dvacet let ztrojnásobil, úmrtnost na toto vážné onemocnění však naštěstí díky pokrokům v diagnostice a zodpovědnosti mužů začíná mírně klesat. Riziko komplikací spojených s rakovinou prostaty pomáhá výrazně snížit pravidelné podstupování vyšetření takzvaného PSA ze vzorku krve.

„Krevní test PSA zjišťuje množství bílkoviny, kterou prostata v mužském těle vytváří. Naměření její vyšší hladiny značí vysokou pravděpodobnost přítomnosti nádoru. Test by měli muži ve věku nad 50 let podstupovat alespoň každé dva roky, v delších intervalech je však doporučen již od 40. roku života,“ upozorňuje RNDr. Ing. Libor Staněk. Vyšetření nabízí za poplatek praktičtí lékaři a urologové.

Rakovina střev

Česká republika patří v posledních letech společně se Slovenskem k zemím s nejvyšším nárůstem kolorektálního karcinomu neboli rakoviny střev. Ročně je u nás diagnostikováno přibližně 8 000 případů. Odhalit kolorektální karcinom lze pomocí laboratorního testu FOB, který umí určit i stádium nemoci.

Kromě toho, že je test FOB vysoce spolehlivý a rychlý, dokáže s velkou pravděpodobností odhadnout i rozsah krvácení. Čím časněji je nádor zachycen, tím větší jsou možnosti léčby a šance na úplné vyléčení. Proto je test potřeba podstupovat pravidelně,” říká MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB. Pacientům starším 50 let hradí vyšetření jednou ročně pojišťovna, nad 55 let pak jednou za dva roky. Test by však ve dvouletých intervalech měli podstupovat již lidé od věku 40 let. Požádat o něj můžete praktického lékaře či gynekologa.

Rakovina kůže

Vyšetření znamének a změn na kůži slouží jako účinná prevence proti rozvoji rakoviny kůže. Na odborné vyšetření k dermatologovi byste si měli zajít pravidelně každý rok. Nenechte však práci jenom na něm, rizikové změny na kůži se mohou objevit i v období mezi návštěvami lékaře. Jednou za čas si proto kůži nezapomeňte zkontrolovat sami, a v případě zaznamenání změn neprodleně navštivte svého kožního lékaře, který změny vyšetří pohledem, a v případě podezření provede biopsii.

Reklama