kytice

Patříte k ženám, které mají rády živé květiny ve váze? A nechtějí si „plundrovat“ vlastní zahrádku nebo peněženku? Není nic snazšího, než si jít kytici natrhat. Na louku, rumiště, do lesa, nebo podél silnice. Všude je plno inspirativních rostlin, které při troše fantazie proměníte v nádhernou dekoraci do vázy. Mám pro vás inspiraci.

Která z nás by nechtěla mít stále čerstvé květiny ve váze. Že to leze do peněz? To máte pravdu, ale tyhle kytice, o nichž bude dnes řeč, vás nebudou stát vůbec nic. Snad jen čas strávený příjemnou procházkou po okolí vašeho bydliště. Dívejte se kolem sebe a přineste si domů kytici, která vám udělá možná větší radost, než kráska z květinářství. Na rozdíl od ní za ní nedáte ani korunu, protože je vytvořená z těch nejobyčejnějších rostlin, které rostou všude kolem nás. Do vazeb se dají použít i takové, kterých byste si možná ani nevšimly. Květiny odkvetlé, různé druhy trav, větvičky s plody… fantazii se meze nekladou, jak zní tisíckrát otřepaná, přesto pravdivá fráze.

Trhání květin na louce, v lese, na mezích, či u silnice má ještě něco do sebe. Přenese vás zpět do dětství. Pamatujete, jak jste v trávě nebyla ani vidět, naškubala luční kvítí a letěla za maminkou?

Mně se tahle vzpomínka vždycky vrací. Stejně jako tenkrát, je můj „lov“ květin spontánní. Vydám se se psem na procházku a dívám se. Teď na sklonku léta převažují žluté a fialové barvy, které spolu úžasně ladí. Střídám barvy a struktury, jak mi padnou do ruky. Nebo naopak zkouším kytice tón v tón... A vždycky z toho vzejde něco úžasného a překvapivého.

Dospěla jsem k zajímavému zjištění: Všechno je to vlastně „jen“ plevel, ale kytice z něj nejsou nikdy nevkusné.

Podívejte se na pár kytic, které jsem nejen pro sebe a také pro vás natrhala.

Kytice na horním obrázku působí optimistickým dojmem. Je složena převážně ze žlutých květin. Pryskyřníku a vratiče. Zelenou hmotu přidává odkvetlý tužebník jilmový. Pro kontrast jsem kytici doplnila temně fialovými bezinkami a svěže červenými květy fazole.

kytice

Kytice v „chladných“ tónech. Odstíny fialových a tmavě růžových květů rozchodníkovce, čekánku a vikve krásně kontrastují se smetanově bílou barvou svízele.

kytice3

Co by byla pozdně letní kytice bez červených jeřabin? Jsou krásné a vydrží dlouho ve váze. Pro odlehčení barev jsem kytici doladila květem fazole. Důležitá je i váza. Běžně bych sáhla po kameninové, ale tentokrát jsem zkusila křehkou, skleněnou karafu a byla jsem mile překvapena. Kontrast mezi těžkými, výrazně barevnými jeřabinami a subtilním, takřka neviditelným sklem působí velmi elegantně.

gladiol

Ušlechtilé s prostým. Gladiola sice nepatří mezi luční kvítí, ale zlomila se mi na záhonu a tak jsem ji použila do tohoto aranžmá. Kombinace dominantní ušlechtilé květiny s křehkou a subtilní krásou lučních trav je fascinující.

Čtěte také:

Reklama