Kytarista legendární rockové skupiny Pink Floyd David Gilmour se rozhodl, že bude podporovat bezdomovce. Hudebník věnuje přes tři a půl milionu Liber na výstavbu komunitního centra pro lidi, kteří se ocitli v těžké životní a sociální situaci.

V domě budou mít lidé bez domova k dispozici samostatné byty a bude k nim docházet i odborný sociálně-pedagogický personál, který jim bude pomáhat sehnat práci nebo jim zprostředkuje vzdělání. Gilmoura k podpoře netradičního projektu inspiroval New York, kde takové centrum už funguje. To "jeho" vyroste na okraji Londýna. Podle informací internetového deníku Ananova už jsou všechny formality vyřízeny a může se začít stavět.

Gilmour se spojil s ředitelem dobročinné nadace Krize, která se o londýnské bezdomovce už několik let stará. Peníze, které kytarista poskytne, budou věnovány nejen na výstavbu humanitárního domu, ale i na práci asi dvou stovek speciálních pracovníků. Dům nebude žádnou provizorní ubytovnou. Bezdomovci dostanou byty, které budou standardně vybaveny. Počítá se i s výstavbou vzdělávacího centra a drogové poradny.

Sociální pracovníci si od centra slibují, že dokáže lidi z okraje vrátit zpět do společnosti. Nadace Crisis spolupracuje i s londýnskou zdravotnicko-charitativní službou. Pokud by se podle Naomi Fullerové z nadace Crisis podařilo sehnat dalších deset milionů liber, mohlo by se postavit zdravotnické a pedagogické centrum pro lidi bez domova.

V Anglii je teď asi čtyři sta tisíc lidí bez svého domova. Část z nich žije na ulici, část ve squattech nebo provizorních přístřešcích. "Centra bude potřeba vystavět i v ostatních britských městech," míní Fullerová.

CO BY SE PODLE VÁS MĚLO DĚLAT S BEZDOMOVCI? 

Reklama