Acylpyrin zná v naší zemi zřejmě každý. Už ale mnozí nevíme, že za jeho schopnosti může ASA. Bílá krystalická látka - kyselina acetylsalicylová.

Trocha historie
Průmyslově se zmíněná kyselina vyrábí z fenolu a v roce 1897 se stala první syntetickou látkou používanou k léčení. Působí jako mírné až středně silné analgetikum proti bolesti, dále antipyretikum proti horečce a antirevmatikum proti zánětům. Jako protihorečnatý a protirevmatický lék tlumící bolest byla tehdy ještě jako kyselina salicylová známa už v 18. století, ale přesný mechanismus jejího působení v lidském těle objevil až v roce 1982 britský vědec John R. Vane. Za výsledek svého výzkumu byl povýšen do šlechtického stavu a obdržel Nobelovu cenu.

Co zjistil
Náš milý chytrý šlechtic přišel na to, že kyselina zabraňuje syntéze vnitřních látek (prostaglandinů), které aktivují a zhoršují bolestivé stavy (přenášejí nervové vzruchy do mozku). A tak třeba acylpyrin sice neodstraňuje příčinu nemoci, ale potlačuje přirozenou reakci organismu. Současně se přišlo na to, že kyselina acetylsalicylová potlačuje i syntézu prostaglandinů v krevních destičkách, které se proto nemohou shlukovat. Může proto působit jako prevence infarktů a mrtvic a používá se i při jejich terapii, třeba jako opatření proti trombóze a po chirurgickém zákroku na srdci.

 

Nic se nemá přeceňovat
Ani tolik oblíbený acylpyrin nemůžeme ale polykat bez předchozí porady s lékařem, nebo alespoň bez znalosti svého zdravotního stavu. Kyselina acetylsalicylová by nám mohla zle ublížit při žaludečních a dvanáctníkových vředech, při přetrvávajících nebo opakujících se žaludečních problémech jako je pálení žáhy, žaludeční nevolnost nebo bolest žaludku, při zánětlivých střevních onemocněních, krvácivých stavech, před a po rozsáhlejších operačních zákrocích.

Co acylpyrin umí
Tlumí jako analgetikum lehké a střední bolesti hlavy, krku, nosních dutin, zubů, kloubů, svalů či bolesti při menstruaci a coby antipyretikum snižuje zvýšenou teplotu. Zároveň příznivě působí na imunitní systém, protizánětlivě při léčbě revmatismu, snižuje srážlivost krve, čímž se zmenšuje riziko trombóz a výskyt kardiovaskulárních onemocnění. V poslední době výzkum potvrdil, že nízké dávky acylpyrinu chrání člověka před rakovinou tlustého střeva a konečníku.

Užíváte acylpyrin? Je to lék, po kterém sáhnete, když vás bolí hlava? Věříte, že může chránit před rakovinou tlustého střeva a konečníku?

 

Reklama